آبشار زیبای کمر دوغ

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: آبشار زیبای “کمردوغ” واقع در شهر قلعه‌رئیسی از توابع شهرستان کهگیلویه در زمره زیبایی‌های طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد به شمار می‌رود.
محمود باقری  افزود: این آبشار دیدنی پس از عبور از جاده‌های پرپیچ و خم زیبا و درختان و جنگل‌های رویایی بلوط پس از عبور از شهر دهدشت، مرکز شهرستان کهگیلویه به طول ۷۰کیلومتر نمایان می‌شود.
وی بیان کرد: این آبشار در تمام طول سال دارای آب است، ارتعاشات بلورین زرین و معلق آب آن در بلندا، رنگین‌کمان هفت‌رنگ را به طور واضح به تصویر کشیده است و این آبشار از ضلع شرقی کوه‌های قلعه‌رئیسی با ترکیب چشمه‌های متعدد سرچشمه می‌گیرد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: وجود امامزادگان “سیدمحمود” و “میرسالار” که از نوادگان امام هشتم هستند در نزدیکی این آبشار هرساله تعداد زیادی زائر را به این منطقه فرامی‌خواند و ارزش این اثر طبیعی را چند برابر کرده است.
باقری تصریح ‌کرد: آبشار کمردوغ در فاصله ۸۰ کیلومتری شهر دهدشت، مرکز شهرستان کهگیلویه، ۱۵ کیلومتری شرق شهر قلعه‌رییسی و در کنار روستای به همین نام واقع شده که بواسطه آب سفید رنگش به “کمر دوغ” (کمردو) معروف شده و در طول سال بخصوص در فصل بهار و تابستان پذیرای مسافران، گردشگران و توریست‌ها از سراسر ایران اسلامی است.
وی ادامه‌ داد: آبشار “کمردوغ “نخستین میراث طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد است که ثبت آثار ملی شده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد اضافه کرد: این آبشار دارای فضایی مناسب، راه دسترسی، کمپینگ اقامتی برای رفاه حال گردشگران و توریست‌ها است و سالانه بیش از ۲۰۰ هزار نفر از آن دیدن می‌کنند.
به گزارش ایسنا، نزدیک به ۱۰۰ متر ارتفاع و بیش از ۶۰ متر عرض دارد و در فصول بهار و تابستان پذیرای گردشگران است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *