آغاز شمارش سالانه گونه های جانوری در دنا

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گفت:شمارش سالانه گونه های جانوری در منطقه حفاظت شده دنا یکی از مهمترین ذخیره گاه های زیست کره جهان آغاز شد.

 ۱۰۰ نفر در قالب ۲۳ گروه،شامل محیط بان،سازمان های مردم نهاد،بانوان،بازنشستگان و ناظرانی از استان فارس،کارشمارش گونه های جانوری دنا را انجام خواهند داد.

سید اسد الله هاشمی پور افزود: این سرشماری به مدت دو روز ، از طریق مشاهده حضوری،دوربین کشی و مشاهده ردپاهای به جا مانده از گونه های جانوری انجام می شود.
وی گفت:در این سرشماری مناطق پارک ملی دنا، مناطق حفاظت شده دنا، دنای شرقی، سیوک و مناطق شکار ممنوع خرم ناز و پادنای سمیرم شمارش خواهد شد.
مدیرکل حفاظت افزود: منطقه حفاظت شده دنا با مساحت ۹۴ هزار هکتار،زیستگاه ۳۲۴ گونه جانوری است که در سال ۹۰ به عنوان پانصد و پنجاهمین ذخیره گاه زیست کره جهان در سازمان یونسکو ثبت شد.
سید اسد الله هاشمی پور گفت:کل و بز،خرس قهوه ای،خوک وحشی،پلنگ،گرگ،روباه،کفتار،شغال،موش کور،سنجاب ایرانی، خرگوش،سمور،راسو،خفاش،جوجه تیغی،سیاه گوش،گوزن زرد ایرانی و عقاب طلایی از جمله مهمترین گونه های این منطقه حفاظت شده هستند.
وی افزود:سرشماری گونه های جانوری موجب شناسایی نقاط قوت و ضعف در زندگی این گونه ها می شود و هر چه این سرشماری دقیق تر باشد برنامه ریزی برای نگهداری و ایجاد بستر مناسب تر برای زندگی جانواران ساکن در این منطقه هم دقیق تر خواهد بود.
شهرستان دنا به مرکزیت شهر سی سخت در ۳۵ کیلومتری شهر یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد واقع شده است.
انتهای پیام/۴۱۲۰

منبع : صبح زاگرس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *