اعتراض مدیران به توزیع اعتبارات در نشست کمیته برنامه‌ریزی شهرستان بویراحمد (+عکس)

در بسیاری از مدیران شهرستان به اعتبارات ناچیز عمرانی اعتراض داشتند.

با حضور نماینده بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی، رئیس سازمان برنامه و بودجه استان کهگیلویه و بویراحمد و تنی چند از مدیران استانی و همه مدیران شهرستان بویراحمد توزیع اعتبارت عمرانی از محل‌های استانی، دو درصد نفت و اعتبارات ماده ۱۸۰ انجام شد.

در این نشست بسیاری از مدیران نسبت به این اعتبارات اعتراض داشتند و این اعتبارات را برا انجام کارهای باقی مانده در این شهرستان بسیار ناکافی می‌دانستند.

مدیرکل گردشگری و میراث فرهنگی و صنایع دستی استان کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه فشارهای زیادی بر روی این دستگاه است که برای مثال چرا زیرساخت‌های گردشگری خود را افزایش نمی‌دهید، اظهار کرد: با کدام پول و اعتبار باید این کار را کرد.

محمود باقری افزود: همه از ما در پارک‌ها و اماکن تفریحی و گردشگری زیرساخت‌هایی مانند سرویس‌های بهداشتی و آبخوری و فضاهای دیگر می‌خواهند در حالی که با این اعتبارات نمی‌توان همه کارها را انجام داد.

وی گفت: سرجمع برای سه حوزه گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی مبلغ حدود ۶۵۰ میلیون تومان تخصیص داده‌اند که با این رقم هیچ کاری نمی‌توان انجام داد.

مدیرکل گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی استان  کهگیلویه و بویراحمد، افزود: برای شهرستانی که سیل گردشگر و مسافر به آن در بسیاری از مواقع سال وارد می‌شوند با این اعتبار کاری نمی‌توان کرد.

ایجاد زیرساخت‌های گردشگری کهگیلویه و بویراحمد با افزایش اعتبارات ماده ۱۸۰

مدیرکل گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: باید روند ایجاد زیرساخت‌های گردشگری کهگیلویه و بویراحمد را با افزایش اعتبارات ماده ۱۸۰ شتاب دهیم.

محمود باقری اظهار کرد: در برش استانی یکی از محورهای توسعه استان کهگیلویه و بویراحمد گردشگری است.

وی با بیان این که سالانه هزاران نفر از جاذبه‌های طبیعی استان در مناطق مختلف دیدن می‌کنند، افزود: به تناسب حضور مسافران و گردشگران به استان باید زیرساخت‌های لازم را در حوزه گردشگری ایجاد کنیم.

مدیرکل گردشگری و میراث فرهنگی و صنایع دستی استان در ادامه اظهارات خود با بیان این که با اعتبارات کنونی نمی‌توان زیرساخت‌های لازم را متناسب با حضور گردشگران در استان ایجاد کرد، گفت: برای مثال اعتبارات این دستگاه در شهرستان بویراحمد که یکی از قطب‌های گردشگری استان به شمار می‌رود در حوزه صنایع دستی از محل دو درصد نفت، ماده ۱۸۰ و همچنین اعتبارات عمرانی استانی ۵۹ میلیون تومان است.

باقری افزود: در حوزه گردشگری این اعتبارت از این سه محل به میزان ۵۲۶ میلیون تومان و در حوزه میراث فرهنگی نیز ۵۸ میلیون تومان است که نمی‌توان با این اعتبارات کار چندانی انجام داد.

این مسئول با بیان این که باید حوزه گردشگری از محفل اعتبارات ماده ۱۸۰ بیشتر مورد توجه قرار گیرد افزود: بخش گردشگری از همه حوزه‌ها برای استان در راستای توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال مهم‌تر است و اگر به این بخش توجه بیشتری داشته باشیم بسیاری از مشکلات استان در حوزه اشتغال را نخواهیم داشت.
همچنین مدیر بنیاد مسکن شهرستان بویراحمد نیز از چنین بودجه و اعتباراتی نگران به نظر می‌رسید و معتقد بود برای کارهای عمرانی در این شهرستان در حوزه بنیاد مسکن با این اعتبارات کاری نمی‌توان کرد.

با این پول‌ها نمی‌توان کاری کرد
مدیرکل امور عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد و مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان نیز نسبت به این اعتبارات معترض بودند.

مجید علی‌پور مدیر امور عشایر گفت: ۱۵ درصد شهرستان بویراحمد جمعیت عشایری است و با این پول‌ها نمی‌توان کاری برای آن‌ها به خصوص در حوزه آبرسانی در این سال‌ها کرد که بحران آب عشایر را به ستوه آورده است.

سهراب بنام مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان هم معتقد بود برای ایجاد زیرساخت‌ها در شهرک‌های صنعتی با ۱٫۵ میلیارد تومان کاری نمی‌توان کرد.
پرداخت حقوق کارکنان ادارات از اعتبارات عمرانی ظلم به شهرستان بویراحمد است

فرماندار شهرستان بویراحمد گفت: تامین و پرداخت حقوق کارکنان قرارداد عمرانی برخی ادارات کهگیلویه و بویراحمد از محل اعتبارات عمرانی ظلم به شهرستان بویراحمد است.

محمدکاظم نظری اظهار داشت: پرداخت حقوق کارکنان برخی دستگاه‌های اجرایی کهگیلویه و بویراحمداز محل اعتبارات عمرانی ظلم به شهرستان بویراحمد بوده زیرا این افراد حتی در ادارات شهرستانی مشغول نیستند بلکه در ادارات ستادی فعالیت دارند.

وی عنوان کرد: انتظار می‌رود مسئولان متولی از جمله سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کهگیلویه و بویراحمد در این زمینه چاره‌اندیشی کنند تا حقوق این افراد از محل اعتبارات جاری پرداخت شود.

نظری با تاکید بر اینکه شهر یاسوج یکی از مهاجر پذیرترین شهرهای ایران است ابراز کرد: انتظار می‌رود این مهم به عنوان یک شاخص در توزیع اعتبارات استانی در نظر گرفته شود و البته پراکندگی مناطق شهرستان بویراحمد و افزایش هزینه خدمات رسانی نیز مدنظر باشد.

نماینده عالی دولت در شهرستان بویراحمد از اختصاص نزدیک به ۷۲ میلیارد تومان اعتبار عمرانی از محل دو درصد نفت، استانی و قانون استفاده متوازن از اعتبارات کشور خبر داد و افزود: این اعتبارات نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۷ رصد رشد داشته است.

نظری گفت: برای سال ۹۵ یک میلیارد و ۵۲ میلیون تومان به فرمانداری و بخشداری‌ها، ۳۷۲ میلیون تومان به زندان، یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان به اوقاف و امورخیریه، ۳۸۵ میلیون تومان برای پایگاه‌های مقاومت بسیج، ۲۸ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان آموزش فنی و حرفه‌ای، ۳۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان هواشناسی، ۶۰۶ میلیون ۷۰۰ هزار تومان میراث فرهنگی، ۷۸ میلیون ۱۰۰ هزارتومان اعتبار به کتابخانه‌ها عمومی شهرستان بویراحمد اختصاص یافت.

وی تصریح کرد: همچنین اعتبارات عمرانی حوزه‌های علمیه خواهران و برادارن یاسوج، فرهنگ و ارشاد اسلامی، تبلیغات اسلامی، علوم پزشکی، نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس، انتقال خون، هلال احمر، بهزیستی، ورزش و جوانان، بنیاد شهید، بنیاد مسکن، دامپزشکی، و منابع طبیعی شهرستان بویراحمد به ترتیب ۶ میلیارد و ۵۴۵ میلیون تومان، ۱۹۸ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان، ۱۶۷ میلیون ۴۰۰ هزارتومان، ۱۶۴ میلیون و ۳۰۰ هزارتومان، ۹ میلیارد و ۲۶ میلیون تومان، ۳۵ میلیون تومان، ۵۲ میلیون تومان، ۶۶ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان، ۵۵۳ میلیون تومان، ۲۹۱ میلیون تومان، ۵ میلیارد و ۷۱۸ میلیون تومان، ۲۷۲ میلیون تومان و ۵۷۰ میلیون تومان است.

نظری اظهار داشت: همچنین اعتبارات عمرانی محیط زیست، زمین شناسی، امور عشایر، جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی، صنعت و معدن، آب و فاضلاب شهری، برق، شرکت شهرک‌های صنعتی، صدا و سیما، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، آبفای روستایی، آب منطقه‌ای، شهرداری یاسوج، مارگون، گراب، مادوان و چیتاب در سال ۹۵ به ترتیب ۳۷۷ میلیون تومان، ۴۶ میلیون تومان، ۸۱۴ میلیون تومان، ۶ میلیارد و ۲۶۸ میلیون تومان، ۱۱ میلیارد و ۶۵۸ میلیون تومان، ۱۱۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان، ۲ میلیارد و ۵۸۰ میلیون تومان، ۳۴ میلیون تومان، یک میلیارد و ۵۰۲ میلیون تومان، ۲۳۰ میلیون تومان، ۱۳۸ میلیون تومان، ۴ میلیارد و ۵۲ میلیون تومان، یک میلیارد و ۴۶۳ میلیون تومان، ۱۲ میلیارد تومان، ۶۸۸ میلیون تومان، ۲۹۷ میلیون تومان، یک میلیارد و ۴۵۹ میلیون تومان و ۳۶۷ میلیون تومان است.

توضیحات حسن نوروزی در خصوص اعتبارات بویراحمد

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: اعتبارات بویراحمد از محل دو درصد نفت، استانی و قانون استفاده متوازن از اعتبارات کشور نسبت به سال گذشته ۴۷ درصد افزایش یافت.

حسن نوروزی، اظهار داشت: امسال از محل اعتبارات ۲ درصد نفت، استانی و قانون استفاده متوازن از اعتبارات کشور ۷۱ میلیارد و ۹۷۲ میلیارد تومان به شهرستان بویراحمد اختصاص یافت که نسبت به سال ۹۴ ۴۷ درصد افزایش داشته است.

وی با اشاره به اینکه اعتبارات عمرانی امسال کل کشور ۵۷ هزار میلیارد تومان است عنوان کرد: از این میزان ۲۵ هزار میلیارد تومان ملی، ۲۲ هزار میلیارد تومان ردیف‌های متفرقه، ۴ هزار میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان نیز ملی استانی شده و ۷ هزار میلیارد تومان نیز توسط وزارتخانه‌ها بین استان‌ها توزیع می‌شود.

نوروزی با تاکید بر اینکه مدیران استانی برای جذب اعتبارات وزارتخانه‌ها تلاش کنند، ابراز کرد: سهم استان کهگیلویه و بویراحمد در سال ۹۲ از محل ردیف متفرقه یک دهم بوده که هم‌اکنون به ۹ دهم رسیده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه اعتبارات شهرستان بویراحمد از ۴۸ میلیارد تومان سال ۹۴ به نزدیک ۷۲ میلیارد تومان در سال ۹۵ رسید افزود: از محل اعتبارات ۲ درصد نفت هیچ‌گونه اعتباری برای دو شهر یاسوج و دوگنبدان طبق قانون اختصاص داده نشد.

نوروزی توزیع اعتبارات را براساس شاخص‌های مشخص از جمله ضریب جمعیت و محرومیت عنوان کرد و گفت: این اعتبار جدا از اعتبارات ملی بوده و در مجموع اعتبارات ملی قابل قبولی برای تسریع در روند پروژه‌های عمرانی شهرستان بویراحمد اختصاص داده شده است.

IMG_0252 IMG_0255 IMG_0258 IMG_0260-1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *