افتتاح نمایشگاه روز جهانی غذا در یاسوج (+ تصاویر)

نمایشگاه روز جهانی غذا با حضور مسئولان استانی و شهرستانی در افتتاح شد.

 nmaishga-3

 امروز نمایشگاه روز جهانی غذا با حضور معاون سیاسی استاندار ، فرماندار بویراحمد، معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی، معاون صنعت، معدن و تجارت و جمعی از مسؤولان استانی و شهرستانی جنب معاونت غذا و داروی علوم پزشکی در یاسوج افتتاح شد.

محمدرضا نیکبخت در مراسم افتتاح نمایشگاه روز جهانی غذا با بیان اینکه ۲۴ مهرماه سالروز تاسیس فائو بوده و بر این اساس برنامه‌هایی ویژه این ایام در حال اجرا است، گفت: شعار امسال روز جهانی غذا «آب و هوا در حال تغییر است، کشاورزی در غذا باید تغییر کند» است.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد محور ملی روز جهانی غذا را « اصلاح الگوی تغذیه در جهت ارتقاء سلامت» عنوان کرد و گفت: متاسفانه به دلیل عدم الگوی صحیح و امنیت غذایی میزان مرگ و میر ناشی از غذا بسیار بالا رفته است.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه هدف از برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی را اصلاح الگوی تغذیه‌ای و برقراری امنیت غذایی عنوان کرد و گفت: متاسفانه سلامت محصولات کشاورزی به دلیل استفاده بی‌رویه از سموم و کودهای شیمیایی به مخاطره افتاده است.

نیکبخت بر ضرورت ورود سازمان‌های مربوطه از جمله وزارت صنایع و معادن، سازمان جهاد کشاورزی، معاون غذا و دارو و …در خصوص ورود به نظارت بر امنیت غذایی تاکید کرد.

این مسئول با تاکید بر اینکه اصلاح الگوی تغذیه به فرد بستگی دارد، گفت: متاسفانه بدترین الگوی مصرف را داریم و غذاهای سنتی را رها کردیم و سمت غذاهای صنعتی و فست ‌فودها رفتیم.

وی با بیان اینکه از هر ۱۰ ایرانی تنها چهار نفر لبنیات لازم را دریافت می‌کنند، گفت: سرانه مصرف قند و نوشابه‌های گازدار ۴۸ است که وضعیت بسیار نگران کننده‌ای در خصوص استفاده از نوشیدنی‌های گازدار حاکم است.

nmaishga-1

کهگیلویه و بویراحمد از استان‌های آسیب‌پذیر در سلامت غذایی است/ضرورت برگزاری کارگاه‌های آموزش غذایی

معاون سیاسی و امنیتی استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: استان کهگیلویه و بویراحمد از لحاظ ایمنی و سلامت غذا از استان‌های آسیب‌پذیر بوده که برپایی نمایشگاه‌های مواد غذایی می‌تواند کمک شایانی در سلامت غذایی استان داشته باشد.

فتاح محمدی در این آئین اظهار کرد: برپایی نمایشگاه در خصوص گرامیداشت روز جهانی غذا و آگاه‌سازی جامعه در خصوص الگوی مصرف و امنیت غذایی بسیار مهم است.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار کهگیلویه و بویراحمد بر ضرورت اصلاح الگوی مصرف و صحیح تاکید کرد و گفت: استان کهگیلویه و بویراحمد از لحاظ ایمنی و سلامت غذا از استان‌های آسیب‌پذیر بوده که برپایی نمایشگاه‌های مواد غذایی می‌تواند کمک شایانی در سلامت غذایی استان داشته باشد.

محمدی برپایی دوره‌های آموزشی، کارگاه‌ها و نمایشگاه‌های غذایی را در آگاه‌سازی جامعه در خصوص سلامت غذایی را مهم عنوان کرد و گفت: دستگاه‌های متولی با ورود جدی به این حوزه می‌توانند آگاه‌سازی لازم را انجام دهند.

وی آگاه‌سازی در خصوص مصرف محصولات ارگانیک را در افزایش سلامت غذایی و امنیت آن مهم خواند و گفت: دستگاه‌‎های مربوطه باید با حساسیت بیشتری محصولات ارگانیک تولید کنند و مصرف سموم و کودهای شیمیایی در محصولات را به حداقل برسانند  و مصرف محصولات ارگانیک را با اهمیت و ویژگی‌های آن در جامعه نهادینه کنند.

محمدی مصرف فست‌فودها را از الگوهای ناصحیح غذایی عنوان کرد و گفت: متاسفانه مصرف فست فودها بسیار بالا رفته و تمایل به سمت غذاهای خانگی کمتر شده لذا مصرف این نوع غذاها باعث چاقی و بیماری‌های قلبی و عروقی می‌شود.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: باید آگاه‌سازی لازم در خصوص مصرف فست‌فودها و عدم استفاده از آن‌ها صورت گیرد.

نمایشگاه روز جهانی غذا از ۲۴ لغایت ۲۶ مهر ماه جنب معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد انتهای خیابان فردوسی شهر یاسوج دایر است.

بر پایه این گزارش غرفه ایستگاه نقاشی به همت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کهگیلویه و بویراحمد شد.

 nmaishga-2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *