افزایش ۲۵ درصدی اعتبارات فایناس مورد قبول طرف چینی قرار گرفت

اعتبارات سد چم شیر از طریق فاینانس و منابع داخلی تأمین می‌شود و اعتبارات فاینانس مشکل نقدینگی ندارد …

از پیشرفت ۶۵ درصدی سد مخزنی چم شیر در این شهرستان خبر داد.

محمدرضا فاضل درگفتگو با کبنانیوز اظهار داشت: پیش بینی می شود تا پایان عملیات اجرایی و بهره برداری از این سد بالغ بر یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای ان هزینه شود.

وی افزود: تاکنون برای این پروژه بالغ بر ۸۰۰ میلیارد تومان هزینه شده است.

معاون اجرایی طرح سد و نیروگاه چم شیر گچساران با اشاره به نقش این سد در رونق کشاورزی منطقه افزود: سد مخزنی چم شیر در صورت بهره برداری زمینه آبیاری ۱۱۰ هزار هکتار از اراضی دیم منطقه را فراهم می کند.

فاضل با بیان اینکه در حدود پنج میلیون متر مکعب حفاری رو باز با پیشرفت ۱۰۰ درصدی انجام گرفته است، گفت: حفاری‌های تونلی زیر زمینی به طول کلی هفت کیلومتر با پیشرفت ۱۰۰ درصد ،جاده سازی به طول۳۰کیلومتر و حدود یک میلیون متر مکعب بتن ریزی در این سد اجرا شده است.

معاون اجرایی طرح سد و نیروگاه چم شیر گچساران نوید آبگیری این سد را در سال ۹۶ داد و گفت: با توجه به پیشرفت فیزیکی بیش از ۶۵ درصدی سد چم شیر پیش بینی می شود این سد در سال ۹۶ آبگیری و به بهره برداری برسد.

فاضل در ادامه تصریح کرد: برای آبگیری سد در سال ۹۶ حداقل۲۴۰میلیارد تومان اعتبار نیاز است .

وی بیان داشت: با بهره برداری از این سد، تحول بزرگی در بخش کشاورزی این منطقه ایجادمی شود.

فاضل عنوان کرد: مطالبات معوق کارگران و پیمانکاران دسته دوم سد چم شیر گچساران۲۰۰ میلیارد ریال برآورد شده است.

وی  با اشاره به نگرانی شماری از کارگران به دنبال تاخیر چند ماهه در پرداخت حقوق کارگران این طرح افزود: علت تاخیر در پرداخت مطالبات معوق کارگران و پیمانکاران دست دوم این طرح ملی، کمبود اعتبار مالی می باشد.

فاضل با بیان اینکه مطالبات معوق کارگران تا پایان سال جاری پرداخت می شود افزود: بیش از یکهزار و ۶۰۰ نفر در ساخت سد چم شیر به طور مستقیم و غیر مستقیم فعالیت می‌کنند.

وی ذخیره و کنترل حجم عظیمی از آب رودخانه زهره ،تامین آب مورد نیاز کشاورزی به میزان ۱۱۰ هزار هکتار در منطقه، تامین آب شرب و صنعت منطقه، تولید انرژی برق آبی به میزان حدود ۶۲۰ گیگاوات ساعت در سال ، تلفیق اهداف سد با اهداف سد کوثر و تامین آب مورد نیاز کشاورزی و شرب استان‌های همجوار، کنترل سیلابها و جلوگیری از خسارتهای طغیان رودخانه در مناطق زیدون سردشت و هندیجان و استفاده بهینه از آب جهت توسعه کشاورزی، اجرای طرح در یکی از مناطق محروم کشور و تاثیر عمده بر رشد و شکوفایی اقتصاد منطقه، اشتغال‌زایی در منطقه، رشد صنعت و تکنولوژی برق‌آبی، افزایش قدرت عمل و ارتقاء مشاوران و پیمانکاران داخلی، فعال نمودن کارخانجات سازنده تجهیزات نیروگاهی و ارتقاء جایگاه بین‌المللی کشور از طریق ارتقاء صنعت برق‌آبی و پتانسیل‌های برقی را از اهداف و اثرات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی این طرح برشمرد.

فاضل با یادآوری اینکه اعتبارات سد چم شیر از طریق فاینانس و منابع داخلی تأمین می‌شود، تصریح کرد: اعتبارات فاینانس مشکل نقدینگی ندارد.

معاون اجرایی طرح سد و نیروگاه چم شیر گچساران در ادامه گفت: ۲۵ درصد از اعتبارات فاینانس طرح سد و نیروگاه چم شیر، معادل ۲۰۰میلیارد تومان برای سال آتی اختصاص و مصوبه آن ابلاغ شده است که مورد قبول طرف خارجی قرار گرفته است اما این برای رسیدن به اهداف پروژه کافی نیست.

فاضل خاطر نشان کرد: بیش از هفت هزار میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل کارگاه ایرانی سابیر، پیمانکار چینی و انجام تملک و هزینه‌های جاری طرح سد و نیروگاه چم شیر نیاز است.

وی در پایان گفت: با احداث سد چم شیر علاوه بر فراهم آمدن زمینه‌های ایجاد امکانات رفاهی و تفریحی از جمله ورزش‌های آبی، قایقرانی و …، پرورش ماهی و صنایع وابسته به آن رونق نیز خواهد یافت و همچنین تاثیر پذیری میکروکلیمایی منطقه از حجم نسبتاً عظیم آب ذخیره شده در مخزن سد نیز می‌تواند از اهداف جانبی  طرح باشد.

سد چم شیر بلندترین سد وزنی از نوع بتنی غلتکی(RCC) و پنجمین سد بزرگ کشور ایران می باشد.

گزارش: حبیب قلندری


منبع : کبنانیوز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *