با مسعود پزشکیان آشنا شوید

مسعود پزشکیان

مسعود پزشکیان، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دولت هشتم و نماینده مردم تبریز، آذر شهر و اسکو از توابع آذربایجان شرقی در ادوار هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی بود.

 • زندگینامه

  مسعود پزشکیان در ۷ مهر ماه ۱۳۳۳ در خانواده ای مذهبی، در شهر مهاباد به دنیا آمد. مدرسه را در مهاباد تمام کرد و برای ادامه تحصیل به هنرستان کشاورزی در ارومیه رفت.

  وی در ۱۳۵۲ به شهر مرزی زابل از توابع استان سیستان و بلوچستان اعزام و مشغول خدمت سربازی شد. در شهر زابل با برقراری ارتباط با جوانان و نوجوانان شهر، مسجدی ساخت و به کار فرهنگی پرداخت و در ارشاد آنان همت گماشت. به خاطر فعالیت‏هایی که در محل مأموریت خود انجام می داد به جرم تمرد از دستورات، توسط رکن ۲ ارتش شاهنشاهی توبیخ شدوی در سال ۱۳۵۴ دیپلم طبیعی گرفت و با ورود به دانشگاه تبریز در سال ۱۳۵۵ مشغول به تحصیل در رشته پزشکی شد.

  زمانیکه مسعود پزشکیان وارد دانشگاه تبریز شد تشکل‏های دانشجویی در دست گروه های چپ بود و حضور گروه های مذهبی در دانشگاه کمرنگ بود. در این فضا مسعود پزشکیان بدون توجه به جو حاکم، اقدام به تشکیل کلاس‏های قرآن و نهج البلاغه نمود؛ تا به این وسیله بتواند دانشجویان مسلمان را منسجم و متحد کند. رفته رفته به تعداد دانشجویان شرکت کننده در این کلاس‏ها افزوده شد و کلاس‏ها رونق خاصی پیدا کرد.

  این جمع به همراه سایر دانشجویان مسلمان دانشگاه تبریز با هدایت مسعود پزشکیان، نقش عمده ای در تظاهرات تاریخی ۲۲ بهمن مردم تبریز ایفا کردند.

  پس از انقلاب اسلامی مسعود پزشکیان با تأسیس انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده پزشکی و ادامه کلاس‏های قرآن و نهج البلاغه و جلسات بحث و مناظره، باعث تقویت نیروهای مذهبی و وحدت آنها در مقابل گروه های ضد انقلاب و تفکرات الحادی و التقاطی آنان شد. در آن زمان، انجمن اسلامی دانشکده پزشکی قوی ترین انجمن در کل دانشگاه تبریز بود.

  بعد از انقلاب فرهنگی با عضویت در جهاد سازندگی و رفتن به روستاهای دورافتاده و تلاش برای محرومیت زدایی و با فعالیت در جهاد دانشگاهی برای توسعه علمی و تخصصی کشور، در تثبیت و تقویت انقلاب کوشید. در همین ایام بود که جنگ نیز شروع شد.

  در دوران جنگ تحمیلی، پزشکیان به عنوان مسؤول اعزام اکیپ های پزشکی به مناطق عملیاتی فعالیت داشت و در بسیاری از عملیات رزمندگان اسلام، به عنوان رزمنده و پزشک حضور فعال داشت و در پشت جبهه نیز به مداوای مجروحان می پرداخت.

  وی پس از اتمام دوره پزشکی عمومی در سال ۱۳۶۴، مدتی به عنوان مربی فیزیولوژی در دانشکده پزشکی تدریس کرد. اما این روال طولی نپایید و پزشکیان ادامه تحصیل را به تدریس ترجیح داد. به نحوی که اوقاتی را که از جبهه و جنگ فراغت می یافت به تحصیل و مطالعه اختصاص می داد تا اینکه جنگ تمام شد.

  دو سال پس از اتمام جنگ، یعنی در سال ۱۳۶۹، پزشکیان مدرک تخصص جراحی عمومی را از دانشگاه تبریز کسب کرد و بلافاصله دوره فوق تخصص را شروع کرد. در سال۱۳۷۲  با مدرک فوق تخصص جراحی قلب از دانشگاه علوم پزشکی ایران، فارغ التحصیل شد و در بیمارستان شهید مدنی تبریز به خدمت حرفه ای و علمی مشغول شد.

  پزشکیان در دولت دوم خاتمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بود. همچنین وی در ادوار هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی به عنوان نماینده مردم تبریز، آذر شهر و اسکو از توابع آذربایجان شرقی در خانه ملت حضور داشت.

 • ریاست دانشگاه علوم پزشکی تبریز

  مسعود پزشکیان در سال ۱۳۷۳، از طرف دکتر علیرضا مرندی، وزیر وقت بهداشت و درمان دولت آیت الله هاشمی رفسنجانی، به ریاستِ دانشگاه علوم پزشکی تبریز منصوب شد

  کارنامه عملکرد  پزشکیان در دانشگاه علوم پزشکی تبریز

  ارتقای جایگاه دانشگاه علوم پزشکی تبریز از تیپ ۲ به تیپ ۱

  احداث ۶۰۰ خانه بهداشت به نام ۶۰۰ شهید گلگون کفن انقلاب اسلامی در مدت ۶ ماه در روستاهای استان

  ساخت و راه اندازی ۵۰ مرکزِ بهداشتی در سطح استان

  اخذ امتیاز، احداث، تکمیل ساخت و بهره برداری از مرکز مدیریت کشوری سلامت در تبریز (NPMC)

  مطالعه و راه اندازیِ طرح پزشک خانواده و سیستم ارجاع در چارچوب مقررات ممکن در استان

  توسعه فضاهای آموزشی و تحقیقاتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

 • وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

  دکتر فرهادی وزیر بهداشت و درمان در دوره اول ریاست جمهوری سید محمد خاتمی، در اواخر دوران وزارت خود از پزشکیان دعوت کرد که به عنوان معاون سلامت به تهران برود. به این ترتیب پزشکیان عازم تهران شد و شش ماه معاونت سلامت وزارت بهداشت را بر عهده داشت. نهایتا در دور دوم ریاست جمهوری سید محمد خاتمی، وی را جهت تصدی مقام وزارت بهداشت به مجلس شورای اسلامی معرفی کرد و موفق شد از مجلس رای اعتماد بگیرد.

 • تصدی کرسی نمایندگی مجلس هشتم شورای اسلامی

  مسعود پزشکیان در ۲۴ اسفند ۱۳۸۶ موفق شد با کسب ۲۷ درصد آراء در مرحله اول انتخابات مجلس هشتم به عنوان نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر از توابع آذربایجان شرقی به خانه ملت را پیدا کند.

  مسعود پزشکیان ۴۱ طرح و لایحه را در مجلس هشتم به امضا رساند که برخی از آنها عبارتند از:

  – طرح ادغام صندوق بازنشستگی کارکنان وزارت جهاد کشاورزی در صندوق بازنشستگی کشوری

  – طرح الزام تحویل تصاویر صورتجلسات شمارش آراء به نامزدهای نمایندگی مجلس شورای اسلامی

  – طرح احتساب سابقه تدریس معلمان حق التدریس استخدامی در آموزش و پرورش

  – طرح اصلاح تعطیلات رسمی و تغییر ساعت کار اداری

  – طرح اختیار دولت برای تعیین ساعات کار در ماه مبارک رمضان و افزایش تعطیلی عید سعید فطر

  – طرح الزام دولت به حمایت همه جانبه از مردم مظلوم فلسطین

  – طرح حمایت از بازسازی بافت های فرسوده

  و …

 • حمایت از میر حسین موسوی در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری

  در اواسط خرداد ماه ۱۳۸۸، ۳۵۶ نفر از نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی، از جمله مسعود پزشکیان در مجلس هشتم، طی اعلامیه ای از میر حسین موسوی در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، حمایت کردند. متن این اعلامیه به شرح زیر است:

  «باسمه تعالی

  مجلس عصاره فضائل ملت است (امام خمینی(ره))

  اعلام حمایت جمعی از نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی از جناب آقای مهندس میر حسین موسوی

  موجب افتخار است که در برهه کنونی از میهن اسلامی یار دیرین امام(ره) جناب آقای مهندس میرحسین موسوی در عرصه رقابت دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اعلام حضور نموده است بر خود فرض می دانیم با توجه به جایگاه رفیع ریاست قوه مجریه و نیاز مبرم کشور به مدیری توانمند و قانون مدار، حمایت همه جانبه خود را از کاندیداتوری ایشان اعلام نماییم.»

 • مواضع پزشکیان در جریان طرح وقف دانشگاه آزاد

  یکی از اقداماتی که در سال ۱۳۸۹ از سوی عبدالله جاسبی و با هدایت “هیئت مؤسس دانشگاه آزاد” دنبال شد، “وقف اموال دانشگاه آزاد” بود. وقف اموال دانشگاه آزاد از سوی مسئولان این دانشگاه به طرق مختلف پیگیری شد؛ یکی از این طرق، مجلس شورای اسلامی و البته کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بود.

  پس از فروردین سال ۱۳۸۹ که “تصویب اساسنامه جدید دانشگاه آزاد” از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی باعث شد تلاش‌های هیئت موسس این دانشگاه برای “وقف اموال دانشگاه آزاد” به نتیجه نرسد، در مورخ ۲۹ اردیبهشت‌ماه ۱۳۸۹ مجلس شورای اسلامی یک فوریت طرح وقف اموال دانشگاه آزاد، تحت عنوان “طرح اجازه وقف اموال در اختیار مؤسسات غیردولتی و غیرانتفاعی” را با ۱۲۹ رأی موافق، ۶۹ رأی مخالف و ۲ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۷ نماینده حاضر در صحن علنی مجلس، به تصویب رساند.

  این اقدام دانشگاه آزاد که با همکاری برخی نمایندگان خانه ملت صورت گرفت، باعث شد نمایندگان تشکل‌های دانشجویی و کارشناسان مسائل فرهنگی و آموزشی به این اقدام اعتراض کنند. با وجود این اعتراضات، برخی نمایندگان مجلس در جلسه علنی روز یکشنبه (۳۰ خرداد ۱۳۸۹) ضمن نقض مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، وقف اموال دانشگاه آزاد را تصویب کردند. براین اساس، خانه‌ ملتی‌ها مصوب کردند وقف اموال مراکز آموزش عالی و غیردولتی، غیرانتفاعی و سایر موسسات غیردولتی غیرآموزشی که هیئت موسس یا هیئت امنای آنها حق تصرف مالکانه نسبت به آن را دارند و تا تاریخ تصویب این قانون صیغه وقف آن جاری شده است و یا در آن جاری شود معتبر است که در حقیقت همان تأیید “وقف اموال دانشگاه آزاد” بود.

  پس از تصویب این طرح، در اول تیر ماه ۱۳۸۹، موجی از اعتراضات گسترده نمایندگان و اعضای شورای مرکزی اتحادیه‌‌های دانشجویی و تشکل‌های دانشجویی دانشگاه‌های تهران و برخی شهرستان‌ها در مقابل مجلس شورای اسلامی شکل گرفت.

  پزشکیان از طراحان طرح “تفسیر جایگاه شورای عالی انقلاب فرهنگی در تغییر اساسنامه

  یاران “عبدالله جاسبی” چند طرح را برای عبور از مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و حمایت از وقف دانشگاه آزاد در مجلس مطرح کردند که یکی از آنها طرح “تفسیر جایگاه شورای عالی انقلاب فرهنگی در تغییر اساسنامه” بود و مسعود پزشکیان نیز از جمله طراحان این طرح بود.

 • امضای اولین طرح سوال از محمود احمدی نژاد

  علی مطهری نماینده وقت تهران ۵ تیرماه سال ۱۳۹۰ برای اولین بار طرح سئوال از رئیس جمهور را با ۱۰۰ امضاء تقدیم هیئت رئیسه مجلس کرد. مهمترین محورهای این طرح تخلفات قانونی دولت از جمله عدم اجرای قانون مترو، عدم معرفی وزیر ورزش در مهلت قانونی، مقاومت ۱۱ روزه رئیس جمهور در برابر حکم مقام معظم رهبری مبنی بر ابقای حیدر مصلحی وزیر وقت اطلاعات، نحوه عزل منوچهر متکی وزیر سابق امور خارجه و همچنین مسائل مربوط به امور فرهنگی از جمله اجرای قانون عفاف و حجاب در کشور بود.

  پس از آنکه طرح سئوال از رئیس جمهور از سوی طراحان به هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی تقدیم شد، برخی اعضای هیئت رئیسه با تایید تحویل این طرح به محمدرضا باهنر نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، از پس گرفتن امضاهای این طرح خبر دادند و پیگیری آن را در شرایط کنونی مناسب ندانستند.

  سرانجام در ۳۰ آذر ماه سال ۱۳۹۰، طرح سئوال از رئیس جمهور با امضای ۷۹ نماینده از جمله مسعود پزشکیان به هیئت رئیسه مجلس رسید و به ۶ کمیسیون تخصصی مجلس ارجاع شد که سئوال کنندگان از پاسخ‌های داده شده در کمیسیون‌ها توسط نمایندگان دولت قانع نشدند و گزارش کمیسیون به هیئت رئیسه مجلس ارائه شد و طبق ماده ۱۹۷ آیین نامه با اعلام این گزارش در صحن علنی از رئیس جمهور خواسته شد تا برای پاسخگویی در مجلس حاضر شود.

  محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور وقت در ۲۴ اسفند ۱۳۹۰ برای پاسخگویی به نمایندگان در مجلس حاضر شد و به مدت یک ساعت به سوالات جواب داد که نمایندگان از نحوه پاسخگویی و شوخ طبعی او در حین پاسخگویی راضی نبودند.

 • حضور در مجلس نهم شورای اسلامی

  مسعود پزشکیان در ۱۲ اسفند ۱۳۹۰ موفق شد با کسب ۲۷ درصد آراء در مرحله اول انتخابات مجلس نهم به عنوان نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو از توابع آذربایجان شرقی در مجلس شورای اسلامی حضور یابد. وی در این دوره در کمیسیون بهداشت و درمان عضویت داشت.

  پزشکیان در این دوره تعدادی طرح و لایحه را به امضا رساند که برخی از آنها عبارتند از:

  – طرح ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان

  – طرح استانی شدن حوزه های انتخابیه انتخابات مجلس شورای اسلامی

  – طرح دائمی شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده با اصلاحات موادی از آن

  – طرح دائمی شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده با اصلاحات موادی از آن

  – طرح مدیریت و کاهش حوادث و سوانح رانندگی

  – طرح ایجاد حساب ویژه حمایت از تولید ملی

  و …

 • مواضع در قبال دولت دهم

  امضای دومین طرح سوال از محمود احمدی نژاد

  طرح سؤال از محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور دولت دهم، در ۱۹ مهر ماه ۱۳۹۱ با امضای ۱۰۲ نماینده مجلس نهم به هیأت رئیسه مجلس تقدیم و پس از آن به کمیسیون برنامه و بودجه ارجاع داده شد؛ این طرح در جلسه علنی ۱۴ آبان ماه ۱۳۹۱ مجلس شورای اسلامی با ۷۶ امضای نمایندگان از جمله امضای مسعود پزشکیان توسط هیئت رئیسه مجلس اعلام وصول شد.

  نابسامانی بازار ارز، علت استفاده از ارز خارجی برای واردات خودرو و افزایش واردات گندم به عنوان موضوع سؤال نمایندگان از رئیس جمهور مطرح شد.

  این دومین بار بود که طی یک سال گذشته نمایندگان مجلس طرح سؤال از محمود احمدی‌ نژاد را در دستور کار خود قرار دادند؛ نخستین بار طرح سؤال از رئیس ‌جمهور پس از حدود یک‌سال و نیم پیگیری از سوی برخی نمایندگان و در صدر آنان علی مطهری، ۵ تیرماه ۱۳۹۰ با ۱۰۰ امضا تقدیم هیات رئیسه شد اما پس از کشمکش‌های فراوان، حدود ۵ ماه بعد، یعنی ۳۰ آذر ماه ۱۳۹۰، هیات رئیسه مجلس اعلام کرد که طرح سؤال از احمدی ‌نژاد با ۷۹ امضا دریافت و به کمیسیون‌های مربوطه ارسال شده است. در نهایت، محمود احمدی ‌نژاد روز چهارشنبه ۲۴ اسفند ماه ۱۳۹۰ برای نخستین ‌بار در تاریخ جمهوری اسلامی، رئیس ‌جمهور برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان در جلسه علنی مجلس حاضر شد.

  لغو طرح سؤال از رئیس جمهور

  در جریان اجرای طرح دومین سؤال از احمدی نژاد، ۱ آذر ماه ۱۳۹۱، رهبر معظم انقلاب در جمع بسیجیان و فعالان طرح صالحین، طرح سؤال از رئیس جمهور و سایر مسؤلان اجرایی را نشان دهنده احساس مسؤلیت نمایندگان ملت در قبال مسائل کشور دانستند و افزودند: «مسئولان اجرایی نیز با اعتماد به نفس و شجاعت برای توضیح و پاسخ اعلام آمادگی کرده اند. اقدام قوه مقننه در عمل به وظیفه و نیز اعتقاد قوه مجریه به صحت و صداقت اقدامات خود، امتحان خوبی برای دو قوه بود اما معتقدم این حرکت تا همین جا کافی است و دیگر ادامه نیابد. مردم هم با بصیرتند و تشخیص می دهند که ادامه این کار، همان چیزی است که دشمن می خواهد.»

  پس از آن علی لاریجانی، رئیس وقت مجلس در ۱۲ آذر ماه ۱۳۹۱، در نطق پیش از دستور خود با بیان اینکه مجلس سیر حرکت قوای دیگر و نظارت بر آنها را بر عهده دارد تصریح کرد: «در این راه حق سوال و استیضاح به مجلس داده شده و این امر جزء حقوق ذاتی مجلس است. در سوال اخیر برخی نمایندگان از رئیس جمهور نیز مجلس به تکلیف خود عمل کرد و همانگونه که ملاحظه نمودید رهبر معظم انقلاب این اقدام مجلس تحسین نمودند که به وظیفه خود عمل نمود اما ادامه آن را مفید ندانستند.»

  امضای استیضاح شیخ الاسلامی، وزیر کار دولت دهم

  در ۴ بهمن ۱۳۹۱ طرح استیضاح شیخ الاسلامی، وزیر کار دولت دهم با امضای ۱۸ نماینده از جمله مسعود پزشکیان اعلام وصول شد. علت استیضاح بی توجهی به قانون و بلکه قانون ستیزی در نصب و عدم عزل سعید مرتضوی از مسئولیت صندوق تأمین اجتماعی بود.

  ۱۵ بهمن سال ۱۳۹۱ استیضاح عبدالرضا شیخ الاسلامی، وزیر کار دولت دهم، حواشی بسیاری را به همراه داشت. برخی از نمایندگان آن روز را “یکشنبه سیاه” مجلس خواندند. در این جلسه محمود احمدی نژاد رئیس جمهور وقت، در حین دفاع از وزیر کار با پرداختن به مسائلی غیر از موارد مطرح شده موجب شد تا علی لاریجانی، رئیس وقت مجلس نیز به ایراد توضیحاتی بپردازد.

  سرانجام شیخ‏الاسلامی با تعداد ۱۹۲ رأی موافق ۵۶ رأی مخالف و ۲۴ رأی ممتنع از سمت وزارت رفاه، کار و امور اجتماعی برکنار شد.

 • ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم

  وی در ۲۱ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۲ در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد ولی احراز صلاحیت نشد.

  سایت خبری تحلیلی «انصاف نیوز»، به عنوان رسانه‌ مجازی کمپین انتخاباتی مسعود پزشکیان، روز پنج شنبه ۲۴ اسفند ماه ۱۳۹۱ با حضور پزشکیان فعالیت خود را آغاز کرد.

  پس از عدم احراز صلاحیت پزشکیان کمپین انصاف طی بیانیه ای  به عدم احراز صلاحیت کاندیدای خود و هاشمی رفسنجانی اعتراض کرد.

  بیانیه کمپین انصاف در خصوص رد صلاحیت پزشکیان

  کمپین انتخاباتی مسعود پزشکیان (کمپین انصاف) با انتشار اطلاعیه‏ای، با اشاره به عدم احراز صلاحیت کاندیدای خود، اعلام کرد: «امید است طی روزهای آتی مقامات عالی، نظام با ورود به موضوع، زمینه‌ تحقق میزان بودن رأی مردم را متناسب با سی و پنجمین سالگی انقلاب مردمی اسلامی فراهم کنند تا انتخابات آتی باعث فراموشی بداخلاقی‌های چند سال اخیر عرصه‌ی سیاسی و از سویی زمینه‌ساز تقویت سرمایه‌ی اجتماعی برای تحقق سند چشم انداز و بهبود کیفیت امور اجرایی، سیاسی و اقتصادی کشور شده و امید به وحدت برای خدمت را در دل تک تک مردم عزیزمان تقویت کند.»

  حمایت از حسن روحانی

  وی، در بیانیه ی اعلام حمایت از حسن روحانی، با اشاره به شرایط حساس کنونی کشور در عرصه های داخلی و خارجی و به منظور احیای آرمان‏های اصیل انقلاب، اعتلای ایران اسلامی و برقراری عدالت در همه ی عرصه ها از جمله عدالت در سلامت، اعلام شده که در سایه وفاق و همدلی و حمایت از دولت تدبیر و امید از شخصیت فراجناحی و کلانگر حسن روحانی حمایت می شود.

  در این بیانیه با توجه دادن به برخورداری دکتر روحانی از دانش ژرف و تجربه گران سنگ، به دغدغه ها و برنامه های ایشان در حوزه سلامت اشاره شده و تاکید شده است که «دست در دست هم نهیم به مهر، میهن خویش را کنیم آباد

  در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: «در پی عدم احراز صلاحیت تعدادی از شخصیت ها از جمله آیت الله هاشمی رفسنجانی و مسعود پزشکیان که ناباورانه و غیر همساز با شعار حماسه ی سیاسی صورت گرفت.»

  در این بیانیه، ضمن ابراز گلایه از کج سلیقگی‌ها، تنگ‌نظری‌ها و عدم تشخیص مصلحت کشور در این مقطع حساس، اعلام کرده بود که انتظار دارد بزرگان انقلاب نسبت به نتیجه‌ چنین رویکردهایی احساس مسوولیت کرده و سکوت نکنند؛ همچنان که وضعیت کنونی و سیل گلایه‌ها و اعتراضات به نحوه‌ مدیریت اجرایی کشور در این هشت سال، نتیجه‌ تشخیص اشتباه کسانی است که امروز زیر بار حمایت‌های آن روزها نرفته و هزینه‌ آن را ملت و مملکت باید بپردازد.

  حضور اصلاح طلبان

  مسعود پزشکیان در گفت‌وگویی با خبرگزاری فارس در ۱۲ خرداد ۱۳۹۲، در پاسخ به خبرنگار فارس که غرضی، عارف و روحانی را نامزدهای اصلاح‌طلب انتخابات ریاست‌جمهوری خوانده بود، گفت: «اگر چه عنوان شده یا این نامزدها عنوان کرده‌اند که ما نامزد اصلاح‌طلبان هستیم اما هیچ‌یک از جریانات اصلاح‌طلب این افراد را نامزد خود نمی‌دانند و در میان این سه نامزد اصلاح‌طلب تنها محمدرضا عارف است که به دفاع از اصلاح‌طلبی می‌پردازد.

  بعید می‌دانم که اصلاح‌طلبان در انتخابات حضور فعال داشته باشند، وضعیت به گونه‌ای است که تنها یک جناح حرف می‌زند و حضور جناح دیگر برای خالی نبودن عریضه است.

  پس از رد صلاحیت شدن آقای هاشمی رفسنجانی من هم کنار کشیده‌ام و فعالیتی ندارم، این رد صلاحیت باعث شده تا من در گیجی به سر ببرم.»

  منبع شخصیت نگار

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *