با مصیبت «مشک و ملار» نمی‌توان اشتغال ایجاد کرد / جوانان گچساران تنها به فکر نگهبانی هستند

رئیس سابق دانشگاه آزاد اسلامی گچساران گفت: با مصیبت «مشک و ملار» نمی‌توان اشتغال ایجاد کرد. …

خبر رسان؛

رئیس سابق دانشگاه آزاد اسلامی گفت: با مصیبت «» نمی‌توان ایجاد کرد.

سیدیعقوب زارعت‌کیش ظهر امروز طی سخنانی قبل از خطبه‌های گچساران با اشاره به نامگذاری سال توسط مقام معظم رهبری اظهار کرد: امسال به نام سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نامگذاری شده و نیاز دارد تفسیر اجمالی از نامگذاری امسال صورت گیرد.
وی افزود: دلیل اینکه مقام معظم رهبری در سال‌هالی متوالی شعار  را بر محور اقتصاد، اشتغال و تولید نامگذاری کرده‌اند باید تحلیلی شود.

رئیس سابق دانشگاه آزاد اسلامی گچساران با بیان اینکه دغدغه اصلی کنونی مقام معظم رهبری و مردم موضوع اشتغال است، گفت: این یعنی تولید و کسب و کار پررونق در اقتصاد وجود باشد در پی آ نیز اشتغال ایجاد می‌شود که طی چند سال اخیر در کشور وجود نداشته است.

زراعت‌کیش با بیان اینکه در سال‌های اخیر به نوعی در کشور رکود حاکم شده است، تصریح کرد: به نقل قول از معاون رئیس جمهور آمار فزاینده بیکاران کشور افزایش یافته  واین نشانه یک نوع رکود در اقتصاد کشور است.

وی با بیان اینکه این رکود اقتصادی راهکاری دارد به نام اقتصاد مقاومتی، عنوان کرد: اقتصاد مقاومتی یعنی تکیه  بر توان و مزیت‌های داخلی به جای چشم‌داشتن به خارج از کشور.

زراعت‌کش  تأکید کرد: البته کسی مبادلات خارجی را رد نمی‌کند اما راهکار اقتصاد کشور هم توجه به خارج کشور نبوده و توجه به ظرفیت‌های است که در داخل کشور وجود دارد.

رئیس سابق دانشگاه آزاد اسلامی گچساران با اشاره به وضعیت اقتصادی در افزود: این رکود اقتصادی در استان ما هم وجود دارد استانی که دارای ظرفیت‌های بسیار بالقوه از استان‌های با آمار بسیار بالای نرخ بیکاری در سطح کشور است.

زراعت‌کیش با بیان اینکه گچسارانی تنها به نگهبانی در حوزه نفت و گاز شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران فکر می‌کنند، یادآور شد: آنقدر فرصت‌های کسب و کار و اشتغال در استان به ویژه گچساران کم است که هیچ راهکاری به جز تفکر به سمت نگهبانی شرکت نفت وجود ندارد.

وی ادامه داد: لازمه اینکار توجه در دو محور اساسی مردم و مسوولان است، مسوولان استانی و شهرستانی لازم است طرح‌ریزی و برنامه‌ریزی خود را در راستای ایجاد کسب و کار و ایجاد بنگاه‌های اقتصادی که می‌تواند نوعا اشتغال‌زا باشد سمت و سو دهند.

زراعت‌کیش در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه شرکت نفت اشباع شده است، گفت: سرمایه‌گذاری در حوزه‌های صنایع پایین‌دستی نفت و گاز و پتروشیمی نداریم و برنامه‌ای در گچساران هم دیده نمی‌شود.

وی افزود: در بخش کشاورزی و صنایع وابسته به کشاورزی از جمله کارخانجات مرتبط دیده نمی‌شود که کمی تمرکز و دلسوزی و برنامه‌ریزی مسوولان را می‌خواهد.

این استاد دانشگاه و رئیس سابق دانشگاه آزاد اسلامی گچساران با بیان اینکه متاسفانه تمرکز بعضی مسوولان بر مسائلی است که لازم نیست، گفت: هر چند فرهنگ  و توجه به سنت‌های محلی مهم است اما اشتغال و تولید مهم است یا جشن‌های مشک و ملار.

زراعت‌کیش ادامه داد: این مصیبت مشک و ملاری که راه انداختند آیا می‌تواند دغدغه‌های مقام معظم رهبری و مردم را و جوانان را برطرف کند.

وی عنوان کرد: اگر قرار است بتوانیم تولید را رونق بخشیده و کسب و اشتغال ایجاد کنیم در استانی با این همه ظرفیت کار راحتی است که اگر از سوی مسوولان مورد توجه صورت گیرد.


منبع : کبنانیوز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *