بخش اول؛ جشنواره «بهار همدلی» در شلالدون باشت (+تصاویر)

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۷۳۰ هزار و ۹۸۴گردشگر از ۲۷ اسفند تاکنون از جاذبه های این استان دیدن کردند که نسبت به …

خبر رسان؛

، و گفت که جشن های نوروزگاه نقش ارزنده ای در افزایش جذابیت های گردشگری هر منطقه دارد.

به گزارش خبر رسان، محمود یاقری عصر سه شنبه در آئین جشن نوروزگاه در منطقه نمونه گردشگری شلال دون از توابع باشت افزود که در این جشن ها نحوه شادی های سنتی، آئین ها، آداب، رسوم و موسیقی محلی در هر منطقه بازسازی می شود که این امر نقش مهمی در آشنایی گردشگران با آداب و رسوم مقاصد گردشگری دارد.

وی ابراز داشت که انتخاب روز نخست بهار به عنوان نوروز و عید در ایران نشانه هوشیاری نیاکان ایرانی در انتخاب بهترین زمان برای عید است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت که احیای سنت ها و آیین های نوروزی هر منطقه و افزایش همدلی و نشاط اجتماعی از دیگر مزایای برگزاری آیین های نوروزگاه است.

باقری با یادآوری استقبال مردم شهرستان بهمئی که آئین نوروزگاه در آن برگزار شد، تصریح کرد که حضور مردم در این آیین نوروزگاه نشان دهنده نیاز و خواست آنها برای برپایی این گونه برنامه هاست.

وی از برنامه ریزی برای برگزاری جشن های نوروزگاه در شهرستان های گچساران، بویراحمد و دنا در روزهای تعطیلات نوروزی خبر داد.

وی ادامه داد: در این آیین ها شاهنامه خوانی، موسیقی محلی، تجلیل از فعالان فرهنِگی، سخنرانی پاسداشت نوروز و فرهنگ مردم ارائه می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۷۳۰ هزار و ۹۸۴گردشگر از ۲۷ اسفند تاکنون از جاذبه های این استان دیدن کردند که نسبت به سال قبل ۱۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته است.

باقری افزود: ۵۱۰ هزار و ۶۴۹ از این تعداد گردشگر نوروزی در کهگیلویه و بویراحمد در مدارس، خانه‌های مسافر و پارک‌ها و دیگر اقامتگاه‌های پیش بینی شده اسکان یافتند.

وی، آمار اسکان مسافران این استان در شب گذشته را ۷۵ هزار ۷۳۱ نفر ذکر کرد.

باقری بیان کرد که کهگیلویه و بویراحمد ۳۰۰ جاذبه گردشگری دارد که ۵۰ نقطه آن دارای زیرساخت های گردشگری است.

این استان۳۰۰ بقعه متبرکه، ۷۵۰ اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی و مواهب طبیعی چشم نواز مکانی مناسب برای سفرهای نوروزی است.

حرم بی بی حکیمه (س) خواهر امام رضا (ع)، آبشار یاسوج، چشمه بلقیس چرام، گردنه شلال دون، رود رونه، آبشار کمردوغ، برم الوان، بافت تاریخی دهدشت و سد کوثر از مهمترین جاذبه های طبیعی کهگیلویه و بویراحمد است.


منبع : کبنانیوز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *