هدایتخواه: برخی مواد برنامه ششم بر اساس الگوی توسعه غربی طراحی‌شده است

مسئول جبهه فرهنگی انقلاب در در همایش هماهنگی و برنامه‌ریزی هفته احیاء امربه‌معروف و نهی از منکر که با حضور ائمه جمعه استان و فعالان فرهنگی برگزارشده بود، گفت: لایحه‌ای که تحت عنوان به مجلس ارائه‌شده در برخی مواد بر اساس الگوی توسعه غربی طراحی‌شده است و راهبردهای کلان نظام در حوزه آموزش، فرهنگ و پیشرفت ایرانی اسلامی در این برنامه نادیده گرفته‌شده است.

به گزارش بندیر نیوز، ستار هدایت خواه با طرح ضرورت بررسی آسیب شناسانه و مبنایی از فلسفه نهادینه نشدن فرهنگ امربه‌معروف و نهی از منکر افزود: ریشه‌یابی و اصلاح روش‌ها برای عملیاتی شدن این فریضه یک ضرورت است زیرا امروزه ذهنیت‌های منفی جریان‌های لیبرالیستی سعی در تعطیلی و یا به حاشیه بردن این مهم دارد.

وی با بیان اینکه تاکنون به معلول‌ها پرداخته‌شده و به منکرات اساسی که عامل ناهنجاری‌ها بوده توجه چندانی نشده است، تصریح کرد: در بحث الگوی پیشرفت ایرانی- اسلامی آنچه تاکنون در کشور ما اجرایی شده، با منویات رهبری معظم انقلاب در این مبحث فاصله زیادی دارد و بیشتر به دنبال رواج مدل توسعه غربی است.

نماینده ادوار هفتم و هشتم مجلس شورای اسلامی با کالبدشکافی مدل توسعه غربی که الگوی لایحه برنامه توسعه ششم گردیده است، افزود: در مدل توسعه غربی، حرف زدن از مفاهیم دینی چون امربه‌معروف و نهی از منکر، مسائل ارزشی و الهی مبنا و معنایی ندارد بلکه آنچه در این مدل ملاک و معیار است صرف اقتصاد بوده و فرهنگ محلی از اعراب ندارد.

هدایت خواه با اشاره به راهبردهای نظام در الگوی پیشرفت ایرانی-اسلامی خاطرنشان کرد: در الگوی پیشرفت ایرانی – اسلامی عنصر فرهنگ زیربنای اقتصاد، سیاست و پیشرفت است.

وی با بیان اینکه توسعه واژه‌ای وارداتی است، افزود: مصرف‌گرایی، تجمل‌گرایی، ولنگاری اخلاقی، و لجن‌زار ماهواره‌ای در مدل توسعه غربی اصل است و بر این اساس جریان انقلاب اسلامی در مقابله با این عناوین است ولی متأسفانه بخشی از سیستم اداری و آموزشی ما به ظرفیتی برای گسیل دادن به سمت این مدل از فرهنگ اقتصادی غرب در حال استحاله است و تا زمانی که این تفکر لیبرالیستی حاکم است انتظار ترویج ارزش‌های دینی را نباید داشته باشیم.

وی افزود: تا زمانی که این تفکر اصلاح نشود مبارزه با منکرات همچون هرس شاخ و برگ است و تنه، تنومند می‌ماند و مبارزه موفقیتی در پی نخواهد داشت.

فعال عرصه فرهنگ و سیاست، در قیاس برنامه پنجم توسعه با لایحه ششم گفت: در برنامه ششم توسعه، فرهنگ فرع بر سایر مسائل قرار گرفته درحالی‌که سیاست کلی برنامه پنجم، ۸۰ محور در این حوزه داشته که اکنون همه تحت الشعاع قرار گرفته است.

وی به رئوس و اولویت‌های برنامه ششم توسعه اشاره و در ادامه گفت: در حوزه فرهنگ با حذف ممیزی‌ها و مسائلی شبیه ترویج و تقویت اُرکست ها و خصوصی شدن فرهنگ مواجهیم و به اولویت‌هایی همچون عفاف و حجاب، اشتغال، مقابله بافرهنگ ماهواره و دیگر پدیده‌های نوظهور بی‌توجهی شده استو حتی شکاف طبقاتی با آموزش‌وپرورش خصوصی بیشتر شده است تا آنجا که با اعلام تورم یک‌رقمی متأسفانه شاهد افزایش ناچیز حقوق ها بر این اساس خواهیم بود.

سخنگوی سابق کمیسیون فرهنگی مجلس با انتقاد از برخی نمایندگان در قلمرو ایران اسلامی، افزود: برخی از نمایندگان اصلاً این برنامه را نخوانده‌اند و متأسفانه مناطق محروم بر اساس آن محروم‌تر و مناطق برخوردار غنی‌تر می‌شوند.

هدایت خواه تصریح کرد: بر اساس این برنامه استان‌های توسعه‌نیافته که مازاد درآمد ندارند نسبت به قبل فقیرتر خواهند شد و در صورت تصویب کسی را یارای مخالفت با آن نیست و بلکه شاید مخالفتها منجر به برخورد هم شود.

وی با تأکید بر اینکه برخی منکرات ریشه در چنین موضوعاتی دارد اظهار داشت: نمایندگان در برابر مردم وظیفه‌دارند مشکلات این لایحه را برطرف کنند و ائمه محترم جمع باید آن را به‌صورت یک مطالبه عمومی تبدیل کنند و در آن صورت می‌توان گفت که عزم مبارزه با منکرات به‌صورت ریشه‌ای وجود دارد زیرا بزرگ‌ترین منکر همین ترویج مدل توسعه غربی است

وی در پایان افزود: با تقویت فرهنگ طاغوتی نمی‌توان مردم را به سمت معنویت و ارزش‌ها سوق داد.

امربه‌معروف و نهی از منکر یک نظارت همگانی است

امام‌جمعه یاسوج با بیان اینکه امربه‌معروف و نهی از منکر هدف قیام امام حسین و از بزرگ‌ترین فرایض دینی است، افزود: امربه‌معروف و نهی از منکر یک نظارت همگانی است که قوام دین و جامعه اسلامی به آن بستگی دارد.

حجت‌الاسلام سید علی‌اصغر حسینی با اشاره به مأموریت انبیاء الهی گفت: هدف انبیاء جلوگیری از زشتی‌ها و امربه‌معروف و نهی از منکر بود.

حجت‌الاسلام حسینی با اشاره به آیات قرآن کریم در مورد سؤال از عیسی بن مریم گفت: مسئولان باید مورد سؤال قرار گیرند و لازمه مسئول همین است.

وی با اشاره به لزوم وجود امنیت در جامعه، گفت: جامعه محتاج امنیت است و همه باید ازهرجهت برای دستیابی به این مهم کمک کنند که از مصادیق کمک همگانی به امنیت، رواج امربه‌معروف و نهی‌از‌منکر در جامعه است.

حجت‌الاسلام حسینی با بیان اینکه که هر کس باید به‌اندازه توان خود در این مسئله نقش‌آفرینی کند، افزود: امربه‌معروف وظیفه خلیفه خداوند بر روی زمین است.

امام جمعه یاسوج ادامه داد: انسان مسلمان مسئول است و هر کس انسان است مسئول است که به این مهم بپردازد.

وی با اشاره به اینکه دری از درهای بهشت به نام مجاهدین نام‌گذاری شده که مختص شهداست، افزود: با همه فداکاری‌های شهدا و اهمیت خون آن‌ها در نزد خداوند، اجر و منزلت امربه‌معروف و نهی از منکر از شهادت بالاتر است.

امام‌جمعه یاسوج تصریح کرد: تمام عبادات در مقابل امربه‌معروف و نهی از منکر مانند نهر در مقابل اقیانوس است و همه موظفند وقتی فردی خطایی انجام می‌دهد از این زشتی جلوگیری کنند.

وی بهترین نوع امربه‌معروف و نهی از منکر را تذکر عملی دانست و افزود: امربه‌معروف و نهی از منکر باید با خلوص و صداقت باشد.

وی اثرگذاری امربه‌معروف و نهی از منکر را منوط به پشتکار و ممارست دانست و تصریح کرد: وظیفه خود را انجام دهید ولی بدانید ما مأمور به وظیفه هستیم نه مأمور به نتیجه.

حجت‌الاسلام حسینی با اشاره به داستان حضرت شعیب و مجازات گناهکاران افزود: سکوت در برابر گناه خیانت است و کسانی که سکوت کرده‌اند به‌اندازه گناهکاران مقصرند.

وی اجرای امربه‌معروف را منوط به زمینه‌سازی دانست و گفت: انسان باید وقت‌شناس باشد و به‌مقتضای زمان حرکت کند و افراد جامعه نباید منفعل در برابر حوادث و اتفاقات باشند همان‌گونه که امام خمینی در ۶۳ سالگی علیه طاغوت به پیروزی رسید و یاقوت به ارمغان آورد.

باورهای دینی و ملی مورد هدف قرار گرفته اند

امام‌جمعه دهدشت نیز در جلسه ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر گفت: تنوع منکرات در عرصه‌های مختلف و از جمله فضای مجازی شیوع یافته و باید برخورد جدی صورت گیرد.

حجت‌الاسلام سید نصیر حسینی افزود: باورهای اعتقادی و ملی ما در حوزه مجازی و شبکه‌های اجتماعی مورد هدف قرار گرفته است و برای مقابله با این شیطنت دشمن و همراهی آگاهانه یا ناآگاهانه برخی عوامل داخلی، نیاز به ساختار و امکانات مکفی است.

وی وضعیت تالارها را بسیار نگران‌کننده خواند و خواهان برنامه‌ریزی، مدیریت و مقابله علنی به‌صورت نظارت همگانی شد.

وی سازماندهی تشکلات مردمی و ظرفیت عمومی در کنار اقدامات دولتی را متذکر گردید و تصریح کرد: لوازم برخورد با برخی منکرات در حیطه اختیارات ستاد نیست و دستگاه‌های دولتی می‌بایست اقدام مسئولانه داشته باشند.

حجت‌الاسلام حسینی، خود ارزیابی و نظارت مستمر ستاد امربه‌معروف و نهی‌از‌منکر را در این وادی یک اصل اساسی قلمداد کرد.

مسئولان با هنجارشکنی‌ها برخورد نمی‌کنند

امام‌جمعه باشت نیز در این جلسه گفت: فلسفه قیام امام حسین «ع» امربه‌معروف و نهی از منکر است و اکنون همه ما به‌عنوان عضوی از سیستم دولتی باید به اصلاح دستگاه زیرمجموعه خود اقدام کنیم ولی هیچ عزم راسخی جهت برخورد با منکرات وجود ندارد.

حجت‌الاسلام عبودی، حقوق‌های نجومی را یک خیانت و منکر محض شمرد و افزود: یک‌مشت آدم جنایتکار مرتکب اعمالی در جلوی چشم مردم می‌شوند ولی برخوردی صورت نمی‌گیرد و با این وجود اعتماد مردم از بین می‌رود.

وی استفاده شخصی برخی مدیران دولتی شهرستان‌ها از وسایط نقلیه اداری را جهت ایاب و ذهاب فرزندان خود به مدارس نوع دیگری از منکرات برشمرد و اظهار داشت: اگر مدیران ما خود را اصلاح کردند همه‌چیز درست می‌شود و باید همه، همت خود را مصروف همین محور کنیم.

عبودی با انتقاد از محورهای برنامه ششم توسعه و ترویج برخی منکرات در پوشش قانون، تصریح کرد: اگر منکراتی چون ارکست ها قانون شود و حریم فرهنگی جامعه را مخدوش کند در آینده مخالفت مردم و ائمه جمعه چگونه با قانون امکان‌پذیر است.

وی در فراز دیگری از سخنانش، اضافه‌کاری‌های تبعیض‌آمیز و ناعادلانه در سطوح اداری را مورد شماتت قرار داد و خاطرنشان کرد: مدیران به‌صورت سلیقه‌ای و سیاسی اقدام به پرداخت اضافه‌کاری کارکنان زیرمجموعه می‌کنند که به دلیل عدم نظارت موجب فساد و نارضایتی می‌گردد.

تفکرات سکولاریستی در حال تزریق است

امام‌جمعه بهمئی از رسوخ تفکرات سکولاریستی با مشی تساهل و تسامح دولتمردان سخن گفت و بی‌عدالتی در سطوح اداری را محصول تفکر سکولاری دانست.

حجت‌الاسلام افروغی با بیان اینکه پیامدهای سوء ناشی از بی‌عدالتی کمتر از شیطان‌پرستی نیست، افزود: برخی مدیران دچار فساد شده‌اند و عدالت اسلامی اقتضاء برخورد با این قبیل مدیران همچون سایر افراد را می‌نماید.

وی با انتقاد از سیاست زدگی، خاطرنشان کرد: سیاست زدگی مجموعه‌های تأثیرگذار، خود نوعی منکر و به‌کارگیری آدم‌هایی که با نظام تعارض دارند مزید بر همه مشکلات و منکرات گردیده است زیرا منشأ بسیاری از مفاسد خود آنان بوده ضمن آنکه باعث سلب اعتماد مردم، نارضایتی و الگو گیری منفی شده است.

وی در پایان خروج خود از یک مرکز مهم علمی را ناشی از همین پدیده اعلام کرد.

میثاق با سرور شهیدان

در این همایش دبیران ستاد استانی و شهرستانی و همچنین کارگروه‌های مختلف ضمن بیان نقطه نظرات خود، جوهره اصلی قانون امربه‌معروف و نهی از منکر را بر پایه حرکت‌های خودجوش و تشکیلات مردم‌نهاد نامیدند و خواهان برخورد با فساد در حوزه اداری و فضاهای عمومی و اجتماعی شدند.

در این بخش از جلسه ستاد نیز بر امر اطلاع‌رسانی امر به معروف و نهی از منکر توسط رسانه ها تأکید شد و بر رفع مشکلات و آموزش نیروهای سازمان‌یافته مردمی که احساس مسئولیت دینی و ملی دارند و تحت عنوان شوراها و طلایه داران آماده خدمت‌رسانی هستند، توصیه شد.

در پایان این جلسه، برنامه‌های ستاد در هفته امربه‌معروف و نهی از منکر که از ۱۲ مهرماه شروع می‌شود تشریح و روز ۱۶ مهر تحت عنوان میثاق با حضرت اباعبدالله الحسین «ع» در سراسر میعادگاه‌های نماز جمعه اعلام شد. گفتنی است در این همایش از فعالان عرصه امربه‌معروف و نهی‌از‌منکر تجلیل شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *