بهمئی دروازه ورود ریزگرد به کهگیلویه و بویراحمد/میزان ریزگردهای هوای بهمئی ۸ برابر حد مجاز/مسئولان به داد مردم بهمئی برسند

ورود توده های عظیم ریزگرد به شهرستان بهمئی خط بطلانی بر هوای پاک بعد از بارش های چند روز گذشته در شهرستان کشید.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس ،ورود توده های عظیم به شهرستان خط بطلانی بر هوای پاک  بعد از بارش های چند روز گذشته در شهرستان کشید.

 

هوای بحرانی و شرایط فوق العاده امروز و شب گذشته در شهرستان بهمئی منجر به تعطیلی مهدکودک ها و مدارس آمورزش و پرورش در تمامی مقاطع تحصیلی شد.

 

طبق داده های بدست آمده از ایستگاه سنجش هوای محیط میزان ریز گردها در بهمئی بیش از ۸ برابر مجاز اعلام شده است.

 

شب گذشته میزان ریزگردها  1145 میکرو گرم بر متر مکعب اعلام شده بود که با شدت گرفتن گرد و غبار ایستگاه سنجش هوای محیط ساعت ۷صبح امروز این میزان را ۱۳۶۳ میکروگرم بر متر ثبت کرد.

 

یک کارشناس آگاه محیط زیست، منشأ ریزگردهای امروز را کشور عراق عنوان کرد و گفت: باتوجه به بارشهای اخیر و جاری شدن سیل و سیلاب در غرب و جنوب غرب کشور، منشأ تولید این گرد و غبار نمی تواند عوامل داخلی باشد.

 

این مقام آگاه با تایید این موضوع که میزان ریزگردها بالاتر از آمار اعلام شده است، گفت: دستگاه های موجود در ایستگاه های سنجش ما، ذرات معلق با قطر pm10را شناسایی و اندازه گیری می کنند در صورتی که دستگاه های دیگر هم هستند که ذرات ریز ۴ برابر کمتر از این ذرات را هم تشخیص می دهند و همانگونه که قطر ریزگردهای موجود کمتر از ۱۰pm می باشد، با فیلتر دستگاه های موجود قابل اندازه گیری دقیق نمی باشند.

 

جالب است بدانیم که شهرستان بهمئی با وجود شرایط حساس و بحرانی در زمینه آسیب پذیری زیست محیطی، ایستگاه سنجش هوای محیط ندارد و داده های بدست آمده از ایستگاه شهر بهبهان به عنوان نزدیک ترین ایستگاه سنجش هوای محیط به شهرستان اخذ می شود در صورتی که ریزگردها ابتدا به قسمت عظیمی از شهرستان بهمئی وارد شده و بعد از آن وارد بهبهان می شوند و کارشناسان معتقدند میزان ریزگردهای بهمئی بالاتر از داده های اعلام شده از نزدیک ترین ایستگاه است.

 

با توجه به هم اقلیمی شهرستان بهمئی با اقلیم خوزستان، شهرستان بهمئی دروازه ورود ریزگردها به استان می باشد و این حقیقت تلخ باید مسئولان بهمئی و را مجاب کند که اگر قرار است برای مقابله، پیشیگیری و یا هر تصمیم دیگری در این زمینه کاری انجام بگیرد، اولویت دادن به شهرستان بحرانی بهمئی از ضروریات اجتناب ناپذیر است.

 

نظر به شرایط بحرانی و آسیب پذیر شهروندان بهمئی در برابر آلودگی ناشی از ریزگردها، اگر قرار بر خرید یک دستگاه دیگر از دستگاه های سنجش هوای محیط باشد، این حق شهرستان بهمئی است و لازم است مسئولان شهرستان بهمئی در این راستا تلاش جدی داشته باشند.

 

با توجه به شرایط حساس اقیلم خوزستان و این موضوع که تمامی نگاه های کشوری در حال حاضر به سمت آلوگی استان خوزستان می باشد، نباید شهرستان بهمئی به عنوان تکه ای از اقلیم خوزستان، در نگاه مسئولان استانی و شهرستانی نادیده گرفته شود و بهترین فرصت برای رساندن صدای مردم بهمئی به گوش مسئولان کشوری ، همنوا با صدای مردم عزیز خوزستان، امروز است.

 

انتظار داریم فرماندار، اعضای شورای اداری و تامین شهرستان و نماینده مردم بهمئی در مجلس شورای اسلامی به صورت جدی پیگیر آسیب های زیست محیطی شهرستان بهمئی باشند و در این زمینه تلاش شبانه روزی داشته باشند.

 

شهرستان بهمئی با جمعیتی نزدیک به ۴۰ هزار نفر در فاصله ۳۰۰کیلومتری از مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد، دورترین نقطه استان محسوب می شود.

 

منبع:پایگاه خبری آوای ماغر

انتهای پیام/۲۰۰

منبع : صبح زاگرس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *