تصاویری از زندگی عشایری در کهگیلویه و بویراحمد / انتقاد زائرین از وضعیت بد جاده امام‌زاده سید محمود(ع) چاروسا / تردد یک میلیون خودرو در جاده های استان

رسان؛
تیم‌های پزشکی به مناطق محروم کهگیلویه و بویراحمد اعزام شدند

معاون سازندگی بسیج دانشجویی کهگیلویه و بویراحمد از حضور ۱۲ پزشک و دندان پزشک در منطقه محروم سیلاب و کلوار از توابع شهرستان بویراحمد خبر داد.

مالک انوری‌پور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: حضور ۱۲ پزشک و دندان پزشک در منطقه محروم سیلاب و کلوار از جمله فعالیت‌های جهادگران دانشجویی در شروع سال جدید بوده که خود نشانگر دغدغه‌مندی قشر انقلابی است.

وی با بیان اینکه جامعه مدنظر این گروه جهادی جهت پوشش فعالیتی منطقه سیلاب کلوار”سفلی و علیا” و روستاهای اطراف است، تصریح کرد: علاوه بر ۱۲ نفر تیم پزشکی، تعدا ۱۷ نفر طلبه برادر و خواهر و همچنین ۷ دانشجو در این اردو حضور دارند که خدمات فرهنگی، آموزشی و مشاوره‌ای ارائه می‌دهند.

معاون سازندگی بسیج دانشجویی ادامه داد: این تعداد پزشک و دندان‌پزشک به مدت ۵ شبانه‌روز با همه تجهیزات در منطقه سیلاب کلوار حضور پیدا کرده و به صورت رایگان انواع خدمات اعم از معاینه، پر کردن دندان تا جرم‌گیری و همچنین درمان بیماری‌های دهان و دندان را به مردم محروم این منطقه ارائه می‌کنند.

انوری‌پور این گروه جهادی را تنها یکی از ۱۲ گروه جهادی دانشجویی دانست که در ایام نوروز مشغول خدمت رسانی در شهرستان‌های مختلف کهگیلویه و بویراحمد هستند و افزود: گروه‌های دیگر نیز با قوت و توکل به خداوند به خدمت گذاری صادقانه، خالصانه خود مشغول هستند.

انتقاد زائرین از وضعیت بد جاده منتهی به امام‌زاده سید محمود(ع) چاروسا
زائرین امام‌زاده سید محمود(ع) از وضعیت جاده منتهی به این اما‌م‌زاده به قلعه رئیسی انتقاد دارند.

این منطقه دارای مکان‌های فراوان و زیبایی برای پذیرایی از گردشگران نوروزی است که یکی از این مکان‌ها امامزاده سید محمود(ع) است.

در دامنه تپه‌های پوشیده از درختان سربلند، آنجا که چادر اعتقاد برپاست به گنبد و مناره فیروزه رنگ می‌رسی که امام‌زاده سید محمود(ع) نام دارد و مکان معنوی برای زائران است.

در میان درختان سرسبز و سایه گستر و چشمه‌های زلال بقعه متبرکه امام‌زاده  سید محمید (ع) در چاروسا شهرستان کهگیلویه خیمه شوق و شور بر پا کرده است.

این امامزاده جلیل‌القدر که در ۷ کیلومتری شهر قلعه رئیسی قرار دارد هر ساله زوار زیادی ه از شهرها و استان‌های مختلف به آن سفر می‌کنند و حاجات خود را از این امامزاده می‌گیرند.

یکی از مهمترین مشکلاتی که این روزها مسافران نوروزی از آن گلایه دارند دست‌اندازها و چاله چوله‌ها و جاده ناهمواری است که زوار ار مشکل مواجه می‌کند.

مسافران نوروزی در این خصوص به خبرنگار فارس در چاروسا این گونه گفتند که هر ساله بیش از ۲ الی ۳ بار به این منطقه سفر می‌کنیم ولی هر سال بدون تغییر همچنان این جاده وضعیت بد گذشته را دارد.

با این تفاسیر باید از مسؤولان استانی از راه و شهرسازی گرفته که متولی این کار است و همچنین اوقاف و امور خیریه که بانی و متولی اما‌زادگان است تا فکری به حال این جاده نامناسب کنند.

اقتصاد و اشتغال بزرگترین مشکل مردم در لنده/جلب اعتماد عمومی عامل اصلی توسعه
امام جمعه لنده با اشاره به مشکلات اقتصادی و اشتغال مردم گفت: مجریان برای توسعه همه جانبه باید سعی در جلب اعتماد عمومی داشته باشند.

حجت‌الاسلام سید هدایت محمودی‌اصل در سومین همایش توسعه شهرستان لنده با اشاره به ضرورت توسعه همه‌جانبه اظهار داشت: توسعه همه‌جانبه جز با جلب اعتماد عمومی مردم و فراهم نمودن زیرساخت‌ها محقق نخواهد شد.

وی افزود: اگر بنا بر توسعه همه‌جانبه است مجریان توسعه باید با ارائه برنامه و الگو و رفع معضلات متعدد جامعه سعی در جلب اعتماد عمومی داشته باشند.

امام جمعه لنده با بیان اینکه اعتماد عمومی پشتوانه اصلی توسعه خواهد بود تصریح کرد:بزرگترین مشکل مردم شهرستان لنده اشتغال و اقتصاد و وضعیت معیشتی بوده که این امر خود ناشی از تغییر و تحول در سبک زندگی‌ است.

محمودی‌اصل یادآور شد: تغییر سبک زندگی باعث بالا رفتن توقعات و تغییر نگرش در نحوه زندگی مردم شد که نیاز است در این زمینه با فرهنگ‌سازی و ارائه فرهنگ و سبک زندگی اسلامی در جهت اصلاح امور جامعه و خانواده‌ها حرکت کنیم.

وی خاطر نشان کرد: نگرانی مردم از بیکاری و عدم درآمد به دلایل متعدد در سطح جامعه افزایش یافته و همین امر مشکلات اقتصادی جامعه را تشدید کرده است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان لنده در ادامه به شعار سال اشاره و گفت: چندسالی است که رهبر معظم انقلاب دغدغه‌ها و مطالبات کشور را در قالب نامگذاری سال‌ها در روزهای آغازین سال بیان می‌فرمایند.

محمودی‌اصل گفت: تأکید مقام معظم رهبری بر اقتصاد مقاومتی به دلیل وجود دردها و مشکلات اقتصادی مردم بوده که مسؤولان باید در جهت گره‌گشایی از این مشکلات گام بردارند.

وی در ادامه با بیان اینکه مطالبات و دغدغه‌های رهبری از سوی مسؤولان پاسخ مناسبی داده نشده است افزود: اگر مسؤولان پاسخ مطلوبی به دغدغه‌های رهبری می‌دادند با تشر رهبری مواجه نمی‌شدند .

امام جمعه لنده در ادامه به فلسفه همایش توسعه شهرستان لنده اشاره و یادآور شد: این همایش‌ها می‌تواند با اتخاذ تصمیمات مناسب به پتانسیلی جهت رفع مشکلات تبدیل شود.

محمودی‌اصل خاطر نشان کرد: کمک‌های مقطعی نمی‌تواند گرهی از مشکلات شهرستان لنده باز کند، به همین منظور باید زمینه و بستر لازم برای توسعه همه جانبه فراهم شود.

واژگونی خودرو در گچساران منجر به کشته شدن یک نفر شد
رئیس مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی گچساران گفت که واژگونی یک دستگاه خودروی پژو در جاده کمربندی شهر دوگنبدان در این شهرستان منجر به کشته شدن یک نفر شد.

مرتضی گندم کار اظهار داشت: این حادثه ساعت ۱۶ امروز به مرکز فوریت های پزشکی گچساران گزارش شد.
وی بیان کرد که در این سانحه رانندگی یک بانوی ۴۰ ساله بر اثر شدت جراحت های وارده جان خود را از دست داد.
رئیس مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی گچساران تصریح کرد که این نخستین حادثه منجر به فوت در جاده های این شهرستان از ابتدای سال ۱۳۹۶ تاکنون بوده است.
گندم کار افزود که علت این تصادف از سوی کارشناسان در حال بررسی است.

ترددبیش از یک میلیون خودرو در جاده های استان
از ۲۵ اسفند تاکنون تردد بیش از یک میلیون خودرو درجاده های کهگیلویه وبویراحمد ثبت شد.
رئیس مرکز مدیریت راه های اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان با بیان اینکه سامانهترددبیش از یک میلیون خودرو در جاده های استان های تردد شمار مستقر در ۲۴ محور تردد یک میلیون و ۵۲۸ هزارو ۵۸ خودروی سبک و سنگین در جاده های برون شهری استان را ثبت کرده اند گفت: بیشترین تردد ثبت شده در جاده بابامیدان – گچساران با ۱۴۲ هزار و ۳۲ وسیله نقلیه و کمترین مقدار جاده یاسوج – سی سخت با ۱۶ هزار و ۳۰۸ خودرو بوده است.
سپهدار آسابه بیشترین زمان تردد خودروها را بین ساعت ۱۷ تا ۱۹ اعلام کردو افزود: متوسط تردد ساعتی در ۲۴ محور حاویِ سامانه هایِ تردد شمار نیز ۲۰۷ وسیله نقلیه بوده است.
وی ادامه داد مقدار سرعت ثبت شده خودروها در جاده های استان نیز ۷۳ کیلومتر بوده که نشان دهنده رعایت نکات ایمنی و کارکرد مثبت پلیس راه در نوروز امسال بوده است.
کهگیلویه و بویراحمد افزون بر ۶ هزار کیلومتر راه اصلی،فرعی،روستایی و بزرگراه دارد که حدود ۵۵۰ کیلومتر آن راه های اصلی وچهار هزار و ۵۰۰ کیلومتر نیز روستایی است.

کلنگ احداث بزرگترین مسجد گچساران زمین زده شد

کلنگ احداث بزرگترین مسجد گچساران در دهمین روز از تعطیلات‌نوروزی زمین زده شد.

غلامرضا تاج‌گردون نماینده گچساران و باشت در مجلس، احداث بزرگترین مسجد این شهرستان را گامی در راستای تحقق‌بخشی به دغدغه‌های فرهنگی و دینی رهبر انقلاب خواند.

وی گفت: شروع عملیات اجرایی مسجد امام محمدباقر(ع) در محدوده ۵۰۰ دستگاه دوگنبدان مرکز شهرستان گچساران مایه خرسندی و خوشحالی مردم این شهرستان شده است.

تاج‌گردون با تشریح ویژگی‌های خاص مسجد امام محمدباقر(ع) اظهارداشت: این مسجد در زیربنایی معادل ۲ هزار و ۴۷۵ مترمربع و ۲ طبقه طراحی شده است.ظرفیت سالن‌های اجتماعات مردانه و زنانه این مسجد یک‌هزار و ۴۸۰ نفر بوده و از سویی ظرفیت شبستان آن نیز ۵۲۰ نفر است.

نماینده گچساران و باشت در مجلس با بیان اینکه طراحی این مسجد جدید است، خاطرنشان کرد: ظرفیت غداخوری پیش‌بینی شده نیز ۱۲۰ نفر که سرجمع ظرفیت ۲ هزار و ۱۲۰ نفر است.

تاج‌گردون از وجود واحدهایی چون خانه عالم، صندوق قرض‌الحسنه، دفتر بسیج، اتاق سرایداری، آسانسور و سایر امکانات تکمیلی دیگر در این مسجد خبرداد.

امام جمعه موقت گچساران هم در آئین کلنگ‌زنی آغاز عملیات اجرایی مسجد امام محمدباقر(ع) دوگنبدان با برشمردن ویژگی‌های معنوی ساخت و وجود مساجد اظهارداشت: دین اسلام توجه خاصی به ساخت و صیانت از مساجد دارد.

حجت‌الاسلام پرویز خواجه‌زاده گفت: نباید کاری کرد که در قیامت، مساجد بیایند و شکایت کنند چرا به آنان بی‌توجه بوده‌ایم.

زیبایی‌های زندگی عشایری در کهگیلویه و بویراحمد+تصاویر

زندگی روستایی آرام و آهسته و به‌دور از سختی‌ها و هیاهوی زندگی شهرنشینی پیش می‌رود جایی‌که آنجا شادی‌ها و غم‌ها تقسیم می‌شوند و آدم‌هایش به هم نزدیک‌ترند و همسایه از حال همسایه خبر دارد.

 لذت خوردن نان محلی همراه با کره ای که او نیز محلی است صبحگاه به دست مادران و زنان روستایی، خوردن چای با طعم دود و آتش و یا چیدن انواع میوه از درختان را تنها در روستا می توان تجربه کرد.

در زندگی روستایی آرامش نقش اصلی را بازی می کند، یکی از مهمترین ویژگی ها و برتری های زندگی روستایی نسبت به زندگی شهری هم، همین آرامش است که تنها در روستاها میتوان به آن رسید.

شاید به خاطر همین خصوصیات است که خیلی وقت‌ها می‌گویند خوشا به حالت ای روستایی، جایی که دور از شهرها و سروصدای زندگی ماشینی، آرامش را می توان در چهره ها دید و استرس هنوز تعریف نشده است.

نجات جان مرد ۵۰ ساله در کوه‌های شب‌لیز بویراحمد با اورژانس‌هوایی+عکس

سومین پرواز اورژانس‌هوایی کهگیلویه و بویراحمد مرد ۵۰ ساله در کوه‌های شب‌لیز بویراحمد را نجات داد.

سومین پرواز اورژانس ۱۱۵ هوایی کهگیلویه و بویر احمد در نوروز ۹۶ جهت امداد رسانی به مرد ۵۰ ساله در کوه های شب لیز انجام شد.

طبق تماس در ساعت ۱۴:۱۵ روز گذشته با مرکز اورژانس ۱۱۵ یاسوج مبنی بر سقوط مردی ۵۰ ساله از ارتفاعات در  کوههای  شب لیز نزدیک روستای باباحاجی بلافاصله پایگاه جاده ای شهید دلروز به محل اعزام شد.

به دلیل سخت گذر بودن محل حادثه، تکنسین‌ها جوادی و طهمورثی با پای پیاده خود را به بالین غرق به خون مصدوم رسانده و بلافاصله تیم اورژانس هوایی نیز به محل اعزام شد.

پس از اقدامات اولیه درمانی از قبیل کلار و cid، آتل بندی ۴ اندام ،بی حرکت  سازی و فیکسیشن کامل ستون مهره‌هاivتراپی، اکسیژن‌تراپی، سرجی فیکس و کنترل خونریزی و پانسمان تحویل تکنسین‌های بالگرد برای انتقال به بیمارستان شهید بهشتی یاسوج داده شد.


منبع : کبنانیوز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *