تفکرات فوتبالی مدیر کل منابع طبیعی در مورد رسانه ها/ فقر مالی باعث بوته کنی برخی از گیاهان دارویی است/ نیاز به جاده داریم اما نباید طبیعت نابود شود

مدیر کل اداره منابع طبیعی وآبخیز داری کهگیلویه وبویراحمد با بیان اینکه رسانه به عنوان یار دوازدهم همیار خوبی برای حراست از میراث آیندگان است، بیان کرد: الحمدالله با ورود رسانه به حوزه منابع طبیعی و صیانت از اراضی ملی، خیلی از فشار ها از این نهاد برداشته شده است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی خبر رسان ،عزت الله در گفتگوی خبری با خبرنگار این پایگاه خبری به لزوم توجه همه اقشار به و نقش رسانه ها در این مسئله مهم اشاره کرد و گفت: نقش رسانه ها به عنوان یار دوازدهم به این نهاد بسیار چشمگیر وقابل تحسین است و وقتی که این نهاد زیر برخی از فشارها بود رسانه ها توانستند کمک شایانی به ما بکنند.

وقتی رسانه ها  در مسئولیت خود خوب درخشیدند!

وی با بیان اینکه رسانه ها به عنوان یار دوازدهم  در تیم حراست از اراضی ملی و منابع طبیعی توانسته اند همیار و کمک رسان اداره منابع طبیعی برای حراست از میراث آیندگان باشند، بیان کرد: خوشبختانه بعد از ورود رسانه به موضوعات مهمی در بحث منابع طبیعی و صیانت از اراضی ملی، توانسته ایم فشار ها را از این نهاد برداریم و کارها را بار آرامش بیشتری دنبال کنیم.

ریز گرد خاک ها را جدی بگیریم

مدیرکل اداره منابع طبیعی و آبخیز داری کهگیلویه وبویراحمد در ادامه به مسئله مهم گرد خاک و صدمات جبران ناپذیر آن بر درختان بلوط اشاره کرد و گفت: یکی از دلایل خشکیدگی درختان زاگرس همین زیر گرد خاک ها هستند که باعث ایجاد آفت های از مثال سوسک های بلوط خوار و حتی بیماریهای دیگر این درختان شده اند.

بهشتی فر با بیان اینکه درختان بلوط امروز به غیر از صدمات انسانی با صدمات دیگری روبه رو هستند، بیان کرد: یکی از این دلایل مدیریت نکردن صحیح بر آبهای روا ، ایجاد سدها بیشمار در جنوب کشور و حتی هم نبود مدیریت صحیح در برخی از مسائل مهم  دیگر بوده است.

نتوانستیم؟!

وی در ادامه به قطع بی رویه درختان بلوط توسط برخی سود جویان نیز اشاره داشت و گفت: متأسفانه باید به جد بگویم هرچند این نهاد توانسته است جلوی برخی از دست درازی ها به اراضی ملی را بگیرد اما هنوز نتوانسته ایم به خوبی از قطع بی رویه درختان در جنگل های استان جلوگیری کنیم.

مدیر کل اداره منابع طبیعی استان با تأکید بر اینکه در ازاری هر  2 هزارهکتار یک قرق بان نیاز است بیان کرد: یکی از دلایل این موضوع نبود قرق بان بوده که در استان ما به ازای ۲۰هزار هکتار یک قرق بازن وجوئد داشته و از طرفی دیگر نبود بودجه برای حقوق این قرق بانان نیز یکی دیگر از مشکلات است.

وی با بیان اینکه با حقوق دولتی دیگر نمی توان جوابگو بوده گفت: برای همین موضوع با ایجاد برخی ngoهای استانی سعی کرده ایم حفاظت و حراست از جنگلها را به گروهها دواطلب بسپاریم تا در این زمینه فرهنگ سازی بیشتری شود.

درختان بلوط  زیر یوغ قاچاقچیان ذغال

بهشتی فر با اشاره به این موضوع که امروز بیشتر از گذشته درختان بلوط را تهدید می کند، بیان کرد: به عنوان  مثال در منطقه کوه حاتم و منطقه تشان در مرز با استان خوزستان کوره های ذغالی وجود دارد و با توجه به اینکه حتی این کوره در منطقه استحفاظی ما نسیتند اما سود جویان با قطع درختان کنار دست ما و در کوههای مختار و آبشار مبادرت به صادارات چوب به این منطقه می کنند.

وی با بیان اینکه تمهدیدات لازم برای از میان بردن این موضوع نیز به کار رفته است، افزود: برای این مسئله کارگروه خاصی برگزار شد و حتی از استان خوزستان هم کمک گرفتیم که باید این موضوع هرچه زوتر برطرف شود.

چه کسی به سمت محیط بانان شلیک کرد

مدیر کل منابع طبیعی استان به امنیت ناچیز جانی  محیطبانان و نیروهای منابع طبیعی در برخی از مناطق اشاره کرد و گفت: حتی برخی از مأموران ما هنگام عزیمت به منطقه کوه حاتم و منطقه تشان مورد اصابت گلوله این افراد قرار گرفتند که نشان دهنده اهمیت کار و فشار های زیاد بر این نهاد است.

بهشتی فر در ادامه یکی از دلایل زیاد شدن در برخی از مناطق روستایی دور افتاده استان را نبود برخی از زیر ساختهای اولیه دانست و افزود: به عنوان مثال در منطقه سیلاب کلوار استان که به دلیل موقعیت توپو گرافی، مردم این منطقه مباردت به قطع درختان می کردند تمهیدات خوبی لحاظ شده و با استفاده از آبگرمکن های خورشیدی در این مناطق تا حدود ۴۰درصد از قطع درختان در این منطقه کاسته شده است.

سالانه به ازای هر نفر۲۷۰۰کیلوگرم درخت از بین می رود

وی با بیان اینکه هزینه سوخت هرخانوار به اعزای هر نفر ۲۷۰۰کیلوگرم سوخت چوبی قبل از این تمهیدات بوده است گفت: با این طرح که از سوی این منابع طبیعی صورت گرفته توانستیم تا حدود زیادی از قطع درختان زاگرس جلوگیری کنیم.

مدیر کل منابع طبیعی استان با بیان اینکه اگر درختان دنا با همین منوال از بین بروند صدمات جبران ناپذیری آیندگان را تهدید خواهد کرد،گفت: یکی از صدمات که درآینده گریبان گیر مردم  خواهد شد همین مسئله ریز خاک ها است که به عنوان مثال می توان به مبحث مهم این آلاینده ها در خوزستان و قطعی ۱۴روز برق در آن اشاره کرد .

نگران هستیم!

بهشتی فر ابراز کرد: اگر در خوزستان سدهای بیشماری تهیه و تدوین شد برای برق رسانی بود اما توجه نکردن به مناطق پایین دست و بالا دست این رودخانه باعث شدکه امروز پدیده شومی به نام ریز گرد خاکها، گریبان شهروندان این استان و دیگر استانها شود که این موضوع شاید در آینده با نابودی درختان بلوط نیز برای استان ما پیش بیایید.

سراغی ندارم؟!

وی در ادامه در جواب سئوالی مبنی بر دست داشتن برخی از مدیران در ایجاد ساخت و ساز ویلاهای مدرن در برخی از زمین های اراضی ملی گفت: در حال حاضر مدیری را سراغ نداریم که در این موضوع دست داشته باشد هرچند که زمین های واقع در سروک جزء اراضی کشاورزی هستند و هنوز تغییر کاربری نداده اند که باید طبق قانون با آن برخورد کرد.

مدیر کل منابع زطبیعی استان در جواب سئوالی مبنی بر ایجاد برخی از جاده در مراتع جنگلی و موضع این نهاد اشاره کرد و گفت: طبق فرمایشات مقام معظم رهبری هرگونه پروژه عمرانی باید با پیوست فرهنگی  و زیست محیطی صورت گیرد و اگر اینگونه نباشد آن پروژه نباید اجرا شود.

هم می شود هم نمی شود؟!

بهشتی فر ادامه داد: به عنوان مثال می توان به جاده سازی در منطقه گنجه ای اشاره کرد که ما نگذاشتیم این جاده برای تخریب شدن بافت های دیگر در این منطقه دوباره کار شود و یا در منطقه سرفاریاب جاده ای احداث شده بود و مسئولان دوباره به دنبال تغییر این مسیر بودند که ما دوباره به آنها اجازه این موضوع را ندادیم.

وی ادامه داد: هرچند ایجاد راهسازی یکی از ضروریات برای هر شهری است ،اما قرار گرفتن استان در یک موقعیت توپوگرافی خاص باعث شده که مسئولان باید تمرکز بیشتر برای این موضوع دقت داشته باشند و نگذارند با ایجاد یک پروژه بخش عظیمی از پوشش جنگلی استان از بین برود.

مدیر کل منابع طبیعی استان به تمهیدات این نهاد برای جلوگیری از تعرض به اراضی ملی نیز اشاره کرد و گفت: یکی از کارهای مهم این نهاد برای جلوگیری از تصرف اراضی ملی و حتی آتش سوزی های سریالی در برخی از مناطق آسیب پذیر ،کشت گیاهان دارویی در ۲ هزار هکتار زمین مستعد با ایجاد تفاهم نامه با خود مردم بوده که بسیار هم مورد تأکید قرار گرفته است.

منابع طبیعی پیشتاز طرح‌های اقتصاد مقاومتی

بهشتی با بیان اینکه منابع طبیعی پیشتاز طرح‌های اقتصاد مقاومتی است تصریح کرد: این مهم در سایه حفظ منابع آب‌وخاک ممکن خواهد شد که در این زمینه با همکاری دستگاه قضایی تصرفات عرصه‌های منابع طبیعی کاهش یافته است اما هنوز به دلیل پراکندگی عرصه‌ها قطع درختان کاهش نیافته است.

وی در ادامه در خصوص بوته کنی برخی از گیاهان دارویی مانند بیلهر گفت: از نظر ما فقرمالی و بیکاری یک مساله جدی و تهدیدی برای حیات منابع طبیعی است که همین موضوع باعث تهدیدات بیشماری از جمله فرایش خاک و همچنین بوته کنی برخی از گیاهان دارویی میشود که در این زمینه باید کارهای بیشتری صورت گیرد.

منبع:بویرخبر

انتهای پیام/۷۰۴۴

منبع : صبح زاگرس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *