تقدیر تاج گردون از میراث فرهنگی استان/باقری: نباید بگذاریم فرهنگ غرب جای سنت های اصیل مردم را بگیرد

خبر رسان؛

جشن با حضور شهرستان‌های و باشت و رئیس کمسیون برنامه و بودجه ، مدیرکل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان  جمعی از مسئولان و هنرمندان و مردم در محل پارک دوستی شهر گچساران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه وبویراحمد ، رئیس کمسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی از مسئولین میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به خاطر ایجاد شور و نشاط اجتماعی در ایام نوروز و معرفی آداب و رسوم مردم استان به کشور تقدیر کرد.

غلامرضا تصریح کرد: انتظار می رود این جشن نوروز همواره برگزار شود تا مردم بتواند از فرصت برای نشاط استفاده کنند .

مدیرکل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان نیز در آیین ، اظهار داشت: نوروز ۹۶ باید نوروزی متفاوت با ارائه خدماتی متفاوت و توأم با رعایت حقوق شهروندی باشد، و نظارت بر اجرای فعالیت‌ها و ارائه خدمات در استان‌ و شهرستان‌ها و ایجاد هماهنگی در این امور ما را در این هدف به‌ موفقیت می‌رساند.

باقری افزود: در این راستا ۱۲ جلسه استانی و شهرستانی برگزار شد و تلاش بر این بود که این تعامل باید به‌عنوان یک اصل موردتوجه قرار گیرد، چراکه بر همین اساس، راهکارها و تصمیم‌گیری‌های درست برای رفع مشکلات و دستیابی به اهداف متعالی سازمان صورت می‌گیرد.

وی گفت: از ابتدای شروع تعطیلات نوروزی تا پایان روز ۱۰ فروردین بیش از ۹۰۰ هزار گردشگر و مسافر نوروزی از جاذبه‌های گردشگری و اماکن تاریخی و مذهبی استان بازدید کردند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت :۱۵۰هزار اقلام تبلیغاتی شامل نقشه راهنما، نرم افزارهای معرفی استان، بروشور و غیره بین گردشگران توزیع شد.

وی برپایی جشن‌های نوروزگاه، نمایشگاه‌های سوغات و هدایا و توزیع پوستر در شهرستان‌های مختلف را از برنامه‌های در حال اجرا برای معرفی هر چه بیشتر جاذبه‌های گردشگری کهگیلویه و بویراحمد و فراهم کردن سفری خاطره انگیز برای مسافران ذکر کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: حرم بی بی حکیمه (س) خواهر امام رضا (ع) و دشتک دیل در گچساران، گردنه شلالدون باشت و چشمه بلقیس چرام دارای بیشترین تعداد مسافر نوروزی اسکان یافته در تعطیلات نوروز امسال در این استان بوده است.

وی یادآور شد: عرضه محصولات سنتی، صنایع دستی و گردشگری هر خطه از موضوعات مهمی است که باید برای آن برنامه‌ریزی شود.

باقری با اشاره به اهمیت حفظ آیین‌ها و آداب و رسوم نوروز گفت: ما باید در نوروز ساز و کاری ایجاد کنیم که به مردم شادی هدیه کنیم که یکی از راهکارهای ایجاد این شادی‌ها احیاء آواها و نواهای مربوط به نوروز است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: اهمیت نوروز به عنوان میراث جهانی ایرانی بر هیچکس پوشیده نیست، نوروز باستانی برای ما بسیار اهمیت دارد و ما وظیفه داریم نسبت به احیای آن و همچنین آیین‌ها و سنت‌های مربوط به آن تلاش کنیم زیرا نوروز و آیین‌های آن میراث ملی همه ایرانیان است.

باقری تصریح کرد: نوروز و برپایی این جشن‌ها آمیخته‌ای از تمام نمادها، سنت‌ها و آیین‌ها از جمله نواهای محلی، لباس‌های سنتی هر استان و  شهرستان است که همه این مراسم‌ها را با هم به اشتراک می‌گذارند.

وی افزود : در واقع مهم‌ترین بخش نوروز میرا ث ناملموس ما را شامل می‌شود که ما موظف به حفظ آن هستیم که متاسفانه برخی از این جشن‌ها انتقاد می کنند و مخالف ارائه این کار فرهنگی هستند.

باقری تصریح کرد: حضور مردم در این آیین نوروزگاه نشان دهنده نیاز و خواست آنها برای برپایی این گونه برنامه‌ها است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: احیای سنت‌ها و آیین‌های نوروزی هر منطقه و افزایش همدلی و نشاط اجتماعی از دیگر مزایای برگزاری آیین‌های نوروزگاه است.

عضو شورای فرهنگ عمومی در کهگیلویه وبویراحمد با بیان اینکه نباید بگذاریم فرهنگ غرب بر زندگی مردم ما غلبه کند تصریح کرد: احیای هنرها و سنت های اصیل مردم استان اجازه نمی دهد فرهنگ غرب بر جوانان این دیارغلبه کند .

وی موسیقی کهگیلویه بویراحمد را یکی از اصیل ترین موسیقی در کشور عنوان کرد و گفت: این موسیقی بیشتر شعارهای حماسه ای مردم این دیار را می نوازد و در جشن های ما برنامه های همدلی ،وحدت اجتماعی همراه با شور و نشاط اجرا می شود و عده ای که امروز نقد می کنند باید بدانند، نباید بگذاریم با فراموشی سنت ها و آیین های فرهنگی عشایر فرهنگ غرب  ترویج پیدا کند .

در پایان این برنامه از تندیس و نیز جشن تولد ۹۰ سالگی پدر بوکس ایران رونمایی شد

 


منبع : کبنانیوز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *