تهدید امام جمعه سرفاریاب به تخریب و بازسازی بقعه امام‌زاده علی(ع)

حجت‌الاسلام سید فرج‌الله پژهان در آیین بزرگ‌داشت و همایش سالانه این امام‌زاده واجب‌التعظیم واقع در منطقه سادات سرفاریاب چرام که با حضور آیت‌الله ملک‌حسینی، امام جمعه موقت شیراز و جمع کثیری از سادات و زوار مردم منطقه برگزار شد اظهار کرد: همه می‌گویند که چرا این امام‌زاده بزرگ و واجب‌التعظیم مظلوم واقع شده است.

وی با خطاب قرار دادن جمع حاضر نسبت به رؤیت این بقعه متبرکه گفت: همه از ما می‌پرسند مگر امام‌زاده علی(ع) کسی را ندارد که وضعیت ساختمان آن چنین است.

امام جمعه سرفاریاب تصریح کرد: برای ورود زوار به درون بقعه متبرکه مشکل داریم و مرد و زن باید با هم وارد شده و خارج شوند که از نظر شرعی اشکال دارد.

پژهان با بیان اینکه به همین منظور دربی را پشت بقعه متبرکه برای ورود و خروج خانم‌ها تعبیه کردیم، افزود: اما با همین کار ما را دادگاهی کردند.

وی گفت: حال با همه این کارها به مردم می‌گویم که نترسید و همه برنامه‌ها را به من واگذار کنید تا برای این مشکل چاره‌ای بیندیشیم که یا تخریب کنیم و یا این که میراث فرهنگی وارد میدان شود.

امام جمعه سرفاریاب افزود: چرا از میراث فرهنگی گنبد حرم را مورد بررسی قرار نمی‌دهد که از یک طرف در حال خوابیدن است و اگر بر روی زوار افتاد فاجعه درست می‌شود.

پژهان با بیان اینکه مدیرکل میراث فرهنگی به این مراسم دعوت شد ولی نیامد افزود:  وارد عمل شوند و بقعه را بازسازی کنند و اگر این کار را نمی‌کنند بگذارند ما کار خودمان را انجام دهیم.

پژمان در بخش دیگری از اظهارات خود با ذکر این که قول کمک اوقاف به این بقعه مانند مثل ملانصرالدین شده است، افزود: اوقاف می‌گوید هرگاه مشکلات شما با میراث فرهنگی برطرف شد ما اعتبار در اختیار شما قرار می‌دهیم که باید پرسید اعتبار شما برای کی و چه موقع خوب است؟

وی از امام‌زاده علی(ع) به عنوان مظلوم‌ترین امام‌زاده در استان یاد کرد و گفت: وقتی می خواستیم حسینیه بسازیم  مانع کار شدند و جلوی آن را گرفتند بنابراین باید مجوزها را برای ما بگیرید تا بتوانیم فضا را برای راحتی و رفاه حال زوار گسترش دهیم.

امام جمعه سرفاریاب با بیان اینکه همه سادات اما‌م‌زاده علی خواهان تخریب بقعه فعلی هستند، تصریح کرد: اگر مشکلات ما را برطرف نکردند و مجوزها را نگرفتند سال آینده با همکاری سادات امام‌زاده علی(ع) برای بازسازی، ساختمان فعلی را تخریب خواهیم کرد.

بقعه متبرکه امام‌زاده علی(ع) که در دوره صفویه ساخته شده در سال ۱۳۵۳ به ثبت ملی رسیده و به همین خاطر میراث فرهنگی اجازه تخریب این اثر ملی را نمی‌دهد و از سوی دیگر بسیاری سادات این اما‌م‌زاده معتقدند که باید برای خدمات‌دهی بهتر و رفاه حال زوار یا مرمت صورت گیرد و یا این بقعه تخریب و بازسازی شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *