توسعه گردشگری پایتخت طبیعت ایران زیر یوغ زباله ها/ تولید روزانه ۱۴۰تن زباله زنگ خطری برای پایتخت طبیعت ایران+تصاویر

انباشت و دپوی بیش از اندازه در مناطق گردشگری و توریستی پایتخت طبیعت باعث شده که توسعه گردشگری این شهر زیبا در اما و اگر به سر ببرد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی خبر رسان ،شهر یاسوج امروز به عنوات یکی ازگردش پذیرترین شهرهای جنوب غربی کشور به دلیل داشتن طبیعت منحصر به فرد از آن یاد می شود و سالانه شاهد ورود گردشگران بی شماری از جای جای کشور و جهان به این شهر هستیم که به نظر می رسد مسئولان استانی باید برای تحقق نام گرفتن این شهر به عنوان ایران در زمینه  معظل مهمی به عنوان زباله هاچاره ای اساسی بیندیشند.

معظل در صدر رسانه های استان

اگر به عنوان مثال یک و ب گردی از سایت ها و مراجع اطلاع رسانی در استان داشته باشیم خواهیم دید که بیشتر تیتر های رسانه ها به سمت یک موضوع سوق داده شده که مربوط به انباشت زباله ها، دفع غیربهداشتی و رهاسازی آنها در طبیعت و انباشت زباله ها در کوچه و پس کوچه‌ها، خیابان‌ها و روستاها است که چهره زیبای پایتخت طبیعت را نشانه رفته است.

وجود زباله‌های انباشته شده در مناطق مختلف «پایتخت طبیعت ایران» سؤالات زیادی را درباره این نام ماندگار، سال‌های نه چندان دور در یاسوج ایجاد کرده تا جایی که این نام کم کم جای خود را به «یاسوج؛ پایتخت طبیعت ایران در تسخیر زباله» داده است.

به کجا چنین شتابان؟!

حدود ۱۰ روز دیگر تا پایان سال ۹۵ و آغاز سال جدید باقی مانده و مردم و گردشگران مهیا می‌شوند تا با شروع تعطیلات نوروزی سال جدید، مسافرت‌های خود به تمام نقاط کشور را آغاز کنند.

از طرف دیگر استان زیبای استانی بوده که در جنوب غربی ایران به عنوان یک الماس نهفته به دلیل داشتن طبیعت های سردسیری و گرمسیری به سرزمین چهار فصل مشهور است و هر ساله پذیرای سیر زیادی از مسافران  خواهد بود.

 در سال‌های اخیر پایتخت طبیعت ایران به مقصد جدیدی برای گردشگران به خصوص در ایام نوروز تبدیل شده و بی‌شک در تعطیلات نوروز ۹۶ بار دیگر شاهد حضور خیل عظیمی از هموطنانمان به این استان و این شهر خواهیم بود.

مسافران و گردشگران با سفر به شهر یاسوج از پارک ساحلی بشار، پارک آبشار، تنگ زیبای گنجه‌ای، پارک جنگلی یاسوج، تنگ مهریان، امامزادگان و دیگر اماکن گردشگری و مذهبی دیدن می‌کنند و حتی چند روزی را در شهر می‌مانند.

پایتخت طبیعت ایران در محاصره زباله ها

 اما متأسفانه انباشت زباله ها و پسماند های خانگی در برخی از مناطق زیبای پایتخت طبیعت همچون ورودی شهر یاسوج و بیشتر از همه مناطق گردشگری چون تنگه مهریان، پارک جنگه ای، آبشار یاسوج بیشتر از دیگر مکانها به چشم می خورد.

در آستانه سال نو مسؤولان تلاش می‌کنند تا با آمادگی کامل به استقبال نوروز و مسافران و گردشگران بروند تا مسافران خاطرات خوب و سفری به یادماندنی را از پایتخت طبیعت با خود به همراه ببرندtاما آنچه نگران کننده شده وجود زباله‌ها در مناطق طبیعی و بکر این شهر بوده به گونه ای که این مناظر زیبا را دچار یک مرگ تدریجی شده و طبیعت زیبای آن نیز در حال از بین رفتن است.

زباله هاکه طبق نظر کارشناسان سالهای سال طول خواهد کشید تا آنها جذب زمین و خاک شوند و وجود آنها می تواند صدمات جبران ناپذیری را به بدنه طبیعت وارد کند.

به عنوان مثال ورودی منطقه تفریحی جدول غوره در ۵کیلومتری شهر یاسوج که به یکی از مستعد ترین مکانهای گردشگری شهر یاسوج لقب گرفته در قرق زباله های کنار جاده بوده که زخمی خطرناک را بر تن نحیف طبیعت وارد کرده است.

تصاویری که به هیچ وجه زیبنده یاسوج زیبا نیست و امید می‌رود مسؤولان مربوطه در فرصت باقی‌مانده تا پایان سال با انجام اقدامات لازم نسبت به پاکسازی‌های مبادی ورودی و خروجی شهر اقدام کنند و شهر یاسوج را از انبوه زباله‌های رها شده در خیابان ها، مکان‌های گردشگری و تفریحی، جاده و سطح شهر نجات دهند.

 

از طرفی دیگر رودی مرکز استان از سمت اصفهان به یاسوج در منطقه مادوان نیز به مشکل مبتلا شده و وجود متعدد کیسه های زباله در کنار جاده اصلی چهره زخمت و غیر قابل هضمی  را در ورودی مرکز استان به وجود آورده که نیازمند یک کار دسته جمعی برای از بین بردن این مشکل است.

مشکل کجا نهفته است

شهردار یاسوج در گفتگو با خبرنگار ما نسبت به جمع آوری زباله ها در برخی از مناطق شهر یاسوج گفت: طبق قانون، جمع آوری زباله فقط در مرکز شهر و منطقه استحفاظی که مربوط به شهرداری یاسوج بوده بر عهده این نهاد است و دیگر مناطق مدیریت های جدا گانه ای دارند.

محمد علی جاوید به انباشت زباله در برخی از مناطق از جمله تنگه مهریان، ورودی شهر یاسوج از سمت جاده اصفهان و هم چنین منطقه جدول غوره گفت: جمع آوری زباله در این مناطق بر عهده شهرداری مادوان است.

سرانه تولید زباله در استان۵۰برابر سرانه کشوری است

شهردار یاسوج یکی دیگر دلایل به وجود آمدن این مشکلات را سرانه بیش از حد استاندارد زباله در مرکز استان دانست و گفت: استاندارد تولید زباله بین ۶۵۰ تا ۷۰۰ گرم است این در حالی است که سرانه تولید زباله در شهر یاسوج کماکان یک کیلو و ۲۰۰ گرم است که بخشی از آن به فرهنگ معیشت شهروندان شهر یاسوج برمی‌گردد.

جاوید ادامه داد:بخشی از مشکل تولید بیش از حد زباله نیز به دستگاه‌های خدمات‌رسان مثل شهرداری، محیط زیست و سازمان صدا و سیما برمی‌گردد که در قانون برنامه پنجم توسعه پیش‌بینی شده است برای کاهش تولید زباله باید فرهنگسازی شود.

وی با بیان اینکه  در این راستا سازمان مدیریت پسماند شهرداری یاسوج اقداماتی را در دستور کار دارد که امیدواریم این فرهنگسازی‌ها بتواند در کاهش میزان زباله تولیدی در شهر یاسوج مؤثر واقع شود،گفت:اگرچه نمی‌توان از نقش کمبود امکانات و منابع در زیباسازی یک شهر چشم‌پوشی کرد، اما داشتن شهری زیبا با سیمایی عاری از زباله بیش از هر چیز نیازمند همت متولیان امر و مدیریت صحیح شهری است.

از طرفی دیگر محل امحاء زباله ها در مرکز استان نیز به مسئله ای جدی برای مسئولتن استان بدل شده، موضوعی که باعث شده که منطقه زیبای دو پشته  دشت روم بکی از مکانهای مخوف در پایتنخت طبیعت  تبدیل شده و باعث آلودگی آبهای زیر زمینی  نیزشود.

تولید روزانه ۱۲۰تن زباله در مرکز استان

شهریار فرزانه سرپرست سازمان پسماند شهرداری یاسوج با بیان این موضوع که روزانه در مناطق چند گانه مرکز استان یاسوج بیش از ۱۲۰تن زباله تولید می شود،گفت:مدیران شهری، رسانه‌ها و بخش‌های فرهنگی و مدیریتی برای کاهش تولید زباله شهری و مشکلات دفن آن چارهاندیشی کنند.

وی مسئله زباله را یکی از معظلات مهم در مرکز استان دانست و گفت: به عنوان مثال ماهانه بیش ازسه ازو ۶۰۰تن زباله در مرکز استان تولید می شود و با توجه به وضعیت سوق الجیشی این منطقه ، این وضعیت تولید زباله در مرکز استان یک زنگ خطر است.

 

وی عنوان کرد: با توجه به اینکه بیشترین تولید پسماند از نوع خانگی است باید برای تفکیک زباله فرهنگ سازی شود و هر خانواده از مبدا زباله ‌تر و خشک را جدا کند.

شهرداری متولی جمع آوری و دفن زباله های مردم است

معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرماندار بویراحمد خاطرنشان کرد: قسمتی از کارهای مربوط به ایجاد کارخانه بازیافت در شهر یاسوج از جمله پیگیری زمین به عهده فرمانداری شهرستان بویراحمد بود که زمین موردنظر در محدوده دشت روم پیگیری و اقدامات لازم در این زمینه صورت گرفته است.

فرج زاده تصریح کرد: تا زمانی که سایت محل دفن زباله های شهر یاسوج به صورت اصولی و بهداشتی ساماندهی نشود، فرمانداری بویراحمد از سال ۹۶ در این زمینه با شهرداری یاسوج همکاری نخواهد کرد،گفت: سلامت مردم خط قرمز مسئولان است و این مسئله قابل معامله با هیچ چیز دیگری نیست.

وی ادامه داد: متاسفانه ورودی های شهر یاسوج به محلی برای دپوی زباله ها تبدیل شده است و این امر علاوه بر اینکه چهره شهر را زشت جلوه می دهد، برای ساکنین روستاهای اطراف این مناطق، پرندگان و سایر موجوداتی که در این مناطق هستند نیز مشکلات فراوانی را به وجود می آورد.

 

منبع:بویرخبر

انتهای پیام/۷۰۴۴

منبع : صبح زاگرس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *