حاشیه های جالب نشست لالایی خوانی بانوان در یاسوج + تصاویر

نشست لالایی خوانی با حضور شاعران و لالایی خوانان استان در سالن شورای شهر یاسوج برگزار شد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، با حضور شاعران و لالایی خوانان استان در سالن شورای شهر یاسوج برگزار شد.

مسوول برگزاری نشست لالایی خوانی در یاسوج در این نشست گفت: درآخرین چهارشنبه هر ماه نشست لالایی خوانی ویژه بانوان به منظور بازیابی فرهنگ لالایی خوانی وسرودخوانی و آشنایی نسل جدید با این فرهنگ زیبا و به نوعی مقابله با ورود خرده فرهنگ هایی که از آن ما نیستند و فرزندان ما را دچار بحران هویت کرده است درسالن شورای شهر برگزار می شود.

سپیده مردانی افزود: لالایی خوانی اهداف زیادی  را دنبال می کند که مهم ترین آن حضور زنان درعرصه های اجتماعی به نحو سالم و صحیح است.

در ادمه این نشست ابتدا یکی از مدرشان دانشگاه فرهنگیان استان مقاله ای در زمینه لالایی خوانی را برای بانوان شرح داد و گفت: لالایی بررشد عقلی و روانی کودکان تاثیر بسزایی دارد.

تهمینه بختیاری افزود: دلیل نامگذاری لالایی این است که آن را غلامان و دایگان ترک (لله ها)برای کودکان می خوانده اند و لالایی نخستین پیمان آهنگین میان مادر و کودک است.

وی ابراز داشت؛ لالایی رشته ای نامرئی است که ازلب های مادر به گوش کودک کشیده می شود و تاثیر جادویی آن خواب گرم ،ژرف و آرامی است که کودک را فرا می گیرد،رشته ای که حامل آرمان هاو آرزوهای صادقانه وبی وسواس مادر است وتکان های گهواره به آن رنگی از توازن  وتکرار می دهدواین این آرزوها آن چنان ساده و بی تشویش بیان می شود که ذهن شنونده نمی داند اینها آرزو هستند یا واقعی و مادر باتمام قلبش می خواهد که این آرزوها تحقق بخشد.

در ادامه این نشست فاطمه پناهی بانوی شاعر فرهیخته استانی شعری دررابطه با مادر را برای حاضرین خواند و آن را به مادران کهگیلویه وبویراحمد وهمه مادرانی که جایشان درکنار فرزندانشان خالی است تقدیم کرد.

این سروده چنان گرم وپر احساس بود که همه را غرق در احساس لطیف مادرانه و شاعرانه کرد .

درادامه سهیلا نیک اقبال مدیردبیرستان نمونه دخترانه ۹ دی یاسوج ازلایه های فرهنگی لالایی گفت و افزود: عواملی همچون فرهنگ، اسطوره، دین وزیبایی شناسی، آرمان و آرزوها ، اجتماع، سیاست و بازرگانی در غنا بخشیدن به لالایی ها بی تاثیر نبوده اند.

 

رقیه پناهی دندانپزشک و عضو هیئت علمی دانشگاه یاسوج گفت: از تاثیری که لالایی روی مغز می گذارد بیشتر می توان متوجه اهمیت آن شد.

درادامه نیز برخی دیگر از بانوان لالایی های پر احساس و بامفهومی خواندند و باردیگرهمه رابه دوران کودکی بردند و یاد آور آن زمان شد.

 عضو شورای شهری یاسوج نیز در پایان این نشست ازبرگزاری جلسات این چنینی که بانوان درآن فارغ از مشغله های روزمره به احساسات وعقایدخودشان می توانند بپردازند ابراز خرسندی کرد.

زهرازمانی وی در ادامه گفت:درجلساتی که با مسئول کنگره شهدا داشتیم قرار براین شد باهمکاری سپاه وکنگره شهدا و شهرداری، المان وتندیس های زنان مجاهد و شهیده که در جنگ تحمیلی رشادت هایی داشتند را درمیدان های شهر جانمایی کنیم.

مسئول نشست لالایی خوانی در یاسوج  گفت: اولین افتتاحیه لالایی خوانی ۲۵ آذر باحضور افسانه جهانگیری برترین لالایی خوان کشور به همراه خواهرش نازیلا جهانگیری باحضور عموم مردم در سالن اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان برگزار شد و دومین نشست در ۳۰ دی و سومین نشست هم ۲۷ بهمن باحضور زهرا زمانی دبیر شورای شهر یاسوج و سپیده مردانی مسوول برگزاری نشست لالایی خوانی و جمعی از شاعران هم استانی در یاسوج برگزار شد.

منبع:

انتهای پیام/۲۰۰

 

منبع : صبح زاگرس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *