خبری که با آبروی استان کهگیلویه و بویراحمد بازی کرد؛ مردم الکلی یا مسئولان الکی

یند! افسوس که افرادی هم هستند که با دیدن این تصاویر به جای اصلاح امور به فکر سوء استفاده و خرید رای از مردم گرسنه با پول و … …

خبر رسان؛

دیروز کانال های تلگرامی پر مخاطب کشوری خبری بهت آور منتشر کردند که حکایت از رتبه سوم استان (*) عزیزمان در مصرف مشروبات الکلی داشت. این خبر که شاید اسباب حیرت و تمسخر دوستان و آشنایان غیر هم استانی را هم فراهم نمود از چند منظر قابل اهمیت است.

۱- مسئول محترمی که سمت مهمی به نام پیشگیری و مبارزه با بیماری ها را دارد با چه استدلالی این موضوع را رسانه ای کرده اند؟ آیا رسانه ای کردن این موضوع به حل آن کمک می نماید یا اینکه اسباب تخریب هویت و شانیت را فراهم می نماید؟ آیا بهتر نبود مسئول محترم بجای رسانه ای کردن موضوع در جلسات خصوصی با نیت فرهنگ سازی و پیشگیری برای کنترل این پدیده ناهنجار در سطح استان برنامه ریزی نمایند؟ اصلا این مسئول محترم بفرمایند که ایشان چه قدم کوچکی برای پیشگیری و مبارزه با این ناهنجاری برداشته اند؟

۲- روش تحقیق، جامعه آماری و خروجی دقیق این پژوهشی که مسئول مربوطه از آن نام برده اند چه بوده است؟ آیا این آمار واقعا قابل اتکا و بدون خدشه است یا مانند بعضی دیگر از آمارهای منتشر شده توسط دولتی ها به آن خدشه وارد است؟ آیا شواهدی که در بسیاری شهرهای بزرگ حکایت از شدت مصرف الکل وجود دارد صحت این رتبه بندی را زیر سوال نمی برد؟

۳- اگر فرض بکنیم که رتبه بندی مذکور کاملا مطابق واقع است بهتر نیست مدیران استان کهگیلویه و بویراحمد خصوصا استاندار و مسئولین فرهنگی و همین مسئول محترمی که مصاحبه کرده اند کمی هم به ریشه های موضوع فکر کنند؟ بهتر نیست رفتارهای ناهنجار اجتماعی که تحت تاثیر عوامل درونی و بیرونی شکل می گیرند واکاوی شده و ریشه های آن خشکانده شود؟ مثلا بهتر نیست سیستم دولتی ناکارآمد استان فکری به حال توسعه اقتصادی، بی کاری و معضل اشتغال در استان کنند تا آبروی استان صاحب سرمایه مان بیشتر از این نرود؟ بهتر نیست فکری به حال توسعه فرهنگی و برنامه ریزی برای اصلاح رفتاری اجتماع نمایند؟ آیا بهتر نیست نمایندگان استان با لابی خود به جای اندیشیدن به منافع فردی و طایفه ای و باندی افراد ذی صلاح و صاحب فکر را در سمت های حساس بکار گمارند که بی کفایتی ایشان چنین وضع فلاکت باری بر سر مردم محروم و مظلوم استانمان نیاورد؟

متاسفانه دیروز در کنار این خبر، یک عکس آزار دهنده از هجوم مردم برای برداشتن میوه از کامیون باری حامل میوه که در نزدیکی یکی از روستاهای استان کهگیلویه و بویراحمد چپ کرده بود منتشر شد. از نظر نگارنده تمام مسئولین استانی باید از شرم دیدن این تصویر حداقل دیگر لب فروبندند و رطب و یابس نگویند! افسوس که افرادی هم هستند که با دیدن این تصاویر به جای اصلاح امور به فکر سوء استفاده و خرید رای از مردم گرسنه با پول و … می افتند.

کهگیلویه و بویراحمد رتبه سوم مصرف مشروبات الکی را در کشور دارد

خبرگزاری ایلنا نوشت؛ مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های حوزه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد گفت: متاسفانه مصرف مشروبات الکلی در این استان روبه افزایش بوده و اکنون این استان رتبه سوم را در کشور دارد.

ظفر پریسای ضمن بیان این مطلب گفت: مصرف مشروبات الکلی در کهگیلویه و بویراحمد روبه رشد بوده و این استان بعد از تهران و یک استان دیگر، رتبه سوم را در این ارتباط به خود اختصاص داده است.

وی افزود: اطلاعات ارائه شده از میزان مصرف روبه رشد مشروبات الکلی در کهگیلویه و بویراحمد براساس کار کارشناسی پژوهشی وزارت بهداشت بوده است.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های حوزه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد، انجام امور فرهنگی و آموزشی را مهمترین راهکار برای جلوگیری روند روبه افزایشی مصرف مشروبات الکلی در این استان عنوان کرد.

پریسای گفت: متاسفانه مصرف مشروبات الکلی در استان‌های جنوبی مانند چهارمحال بختیاری و بوشهر نیز مانند کهگیلویه و بویراحمد روبه رشد است.

وی؛ ارزان بودن، دسترسی به بنادر جنوبی و وجود گسترده باغات در مناطق مختلف کهگیلویه و بویراحمد را از مهمترین دلایل روند روبه رشد مصرف مشروبات الکلی در این استان برشمرد.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های حوزه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد افزود: میزان مصرف مشروبات الکلی در استان‌های جنوبی کشور روبه رشد است.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های حوزه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد هم با تائید اینکه متاسفانه این استان رتبه سوم در مصرف مشروبات الکلی را دارد، تصریح کرد: آمار بدست آمده نتایج کشوری طرح تحقیقاتی “عوامل خطر غیرواگیردار یا ( استپ ۲۰۱۶ ) ” است.

“پریسای” گفت: در این طرح ۴۹۰ نفر بطور پرسشنامه‌ای مشارکتی تهیه و توزیع شد. نتیجه این کار پژوهشی نشان داد که کهگیلویه و بویراحمد رتبه سوم میزان مصرف مشروبات الکلی را در کشور دارد.

وی با اظهار تاسف از اینکه کهگیلویه و بویراحمد رتبه نامناسبی در میزان مصرف مشروبات الکی دارد، خاطرنشان کرد: طرح تحقیقاتی پژوهشی توسط خود وزارت بهداشت با همکاری دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در سراسر استان آن هم از ۴۹۰ نفر بطور تصادفی تهیه شده است.

کهگیلویه و بویراحمد رتبه های اول در بیکاری و محرومیت کشور را نیز بخود اختصاص داده است.


*دانشجوی دکتری و فعال اجتماعی


منبع : کبنانیوز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *