درود دل های غم انگیز فروشندگان یاسوجی در ایام عید/بازار بی‌رونق عید و کاهش قدرت خرید مردم

عید سال ۹۶ هم فرا رسید، روز از نو و روزی از نو، در این ایام که مردم باید برای خرید عیدی به بازار بروند و خرید داشته باشند بازار یاسوج خلوت شده و به گفته بازاریان مردم گاه وقتی تنها برای نگاه کردن می آیند چرا که پولی ندارند که خرید داشته باشند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی خبر رسان ، گرانی ، جمله تازه ای نیست و چند سالی هست که گریبان گیر کشورمان شده و حتی در عید سال جاری که مسئولان دولتی و آقای رئیس جمهور وعده داده بود که بعد از برجام مشکلات معیشتی مردم رفع می شود اما هنوز این کار که محقق نشده بلکه بدتر هم شده است، به همین علت این موضوع بهانه ای شد که سایت خبری خبر رسان در نوروز ۹۶ به سراغ بازاریان و مردم برود تا از کم و کیف فروش خرید مردم در شهر جویا شود.

ساعت از ۱۷ گذشته است، شهر کم کم شلوغ می شود، آخه امروز فوتبال ایران با چین بود به همین علت تازه مردم بعد از دیدن یک پیروزی جذاب برای خرید عیدی به شهر می آیند اما بازاریان همچنان در فروشگاه ها و مغازه های خود نشسته اند و چشمشان به درب مغازه است که شادی مشتری بیاید و چیزی بخرد.

در پیاده روهای شهر تعدادی از دست فروشی ها وسایل خود را پهن کرده اند، از لباس بچه خرد سال گرفته تا لباس زنانه، مردانه و حتی کفش، اولین مصاحبه ام را با یکی از این فروشندگان شروع کردم.

علی، ۲۸ ساله متاهل، شغل دست فروش لباس زنانه، در پاسخ به این سوال که وضعیت فروش امسال با سال گذشته چه تفاوتی دارد، نگاهی به آسمان کرد و گفت: خداروشکر می گویم، اما من تنها که نه، بلکه می توانی از سایر مردم و بازاریان نیز بپرسی که وضعیت فروش ما نسبت به عید سال گذشته خیلی کمتر شده است.

وی می افزاید: بعضی مواقع حتی پول دربستی اینکه وسایل را از خانه  برای فروشن به شهر بیاورم را هم ندارم.

این فروشنده گفت: لباسهایی که من برای فروش می آورم قیمت آن نسبت به فروشگاهای بزرگ کمتر است اما باز مردم خرید نمی کنند و علت اصلی آن این است که نقدینگی مردم ندارند و وضعیت خرید آنها خیلی پایان آمده است.

در ادامه این گزارش به سوی یکی دیگر از دست فروشان شهر به نام قاسم  26 ساله رفتم، که بعد از احوال پرسی و ترییک عید حال و هوای فروش و خرید مردم در عید را از وی جویا شدم که اینگونه جواب داد و گفت: وضعیت نسبت به گذشته ۳۶۰ درجه تغییر کرده، عید پارسال خیلی بهتر بود، امسال وضعیت خرید و حتی به شدت پایین آمده و مردم فقط نگاه می کنند و خرید نمی توانند داشته باشند.

وی اظهار کرد: تاکنون همچین وضعیتی تو بازار ندیده بودم قدرت خرید مردم خیلی پایین آمده ، خدا بخیر کند، مسئولان باید نسبت به این وضعیت چاره ای بیاندیشند.

بعد از مصاحبه با قاسم، به پارچه فروشی  که در مرکز شهر بود رفتم، بعد از سلام و احوال پرسی، خودم را معرفی کردم که خبرنگارم و چند سوال در مورد وضعیت فروش دارم، که وی گفت: من مصاحبه نمی کنم، بعد از کمی اصرار وی گفت که چرا حرف بزنم ، اینقدر مصاحبه انجام شده و در رسانه های کشوری و استانی در مورد وضعیت خرید و گرانی صحبت شده اما هنوز مشکل رفع نشده است.

 

وی گفت : بعد از اینکه دولت جدید سر کار آمد وعده داده بود که مشکلات مردم را حل می کند اما هنوز این مشکل حل که نشده بلکه مالیات ها و عوارض شهرداری افزایش پیدا کرده و اما فروش ما بازاریان پایین آمده است.

بعد از مصاحبه با این پارچه فروش به پوشاک فروشی که در ورودی پاساژ بود رفتم، اسمش علی مرادی بود ۲۳ ساله، از وی حال و هوای خرید مردم و فروش را جویا شدم که وی اینگونه جواب داد و گفت: سال گذشته فروش بهتر بود اما در سال جاری این وضعیت بسیار تغییر کرده و مردم پولی برای خرید ندارند.

بعد از این مصاحبه به طلا و جواهرات فروشی مرکز شهر آقای رضوی رفتم، که بعد از سلام و  احوال پرسی از کم و کیف فروش عیدی از وی سوال کردم که وی اینگونه جواب داد و گفت: عید پارسال فروش ما بسیار بالا بود و الان به یک دهم رسیده است.

وی با اشاره به اینکه اکثر مردم استان حقوق بگیر هستند ، ادامه داد: حقوق ناچیز آنها به زور جواب پذیرایی از میهمانا را می دهد چه برسد به اینکه بخواهند خرید داشته باشند.

بعد از مصاحبه با آقای رضوی به فروشگاه کفش فروشی ارجمند که در مرکز شهر بود رفتم، بعد از سلام و تبریک ایام عید نوروز از وی سوال پرسیدم که فروش شما نسبت به عید سال گذشته چطور بوده است، گفت: همینطور که میبینی مغازه ما خلوت شده ، علت آن این است که نقدینگی در دست مردم نیست و نمی توانند خرید داشته باشند.

ارجمند با اشاره به اینکه ۱۲۰ میلیون تومان جنس در این فروشگاه دارد، تصریح کرد: من باید حداقل روزانه یک میلیون تومان فروش داشته باشم تا بتوانم کرایه ۳ میلیون تومانی خودم را پرداخت کنم اما متاسفانه فروش به حداقل خود رسیده است.

انتهای پیام/۷۰۴۴

منبع : صبح زاگرس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *