دلی بجک بویراحمد در معرض نابودی/ متخلفان به مراجع قضایی معرفی شدند+ تصاویر

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی خبر رسان، کارخانه های تولید شن و ماسه در منطقه شهرستان بویراحمد این روزها به نماد بارز تخریب طبیعت تبدیل شده اند و روز به روز نیز تپه ها و کوه های این منطقه با چنگال های آهنین لودر و بیل مکانیکی خالی می شود.

منطقه دلی بجک در مسیر جاده سپیدار به سمت جلیل و بابکان که در سال های نه چندان دور از طبیعت بکر  و مناظر طبیعی چشم نوازی برخوردار بود با راه اندازی کارخانه های شن و ماسه کوهی مورد هجوم بی امان قرار گرفته است و در معرض نابودی است.

حجم انبوه برداشت از کوه های اطراف این منطقه دل هر انسانی را به حال طبیعت که اینگونه از سوی عده ای مورد بی مهری قرار گرفته است می سوزاند.

 دست درازی به طبیعت بیش از پیش در این منطقه به چشم می خورد و مسئولان نیز راه حلی منطقی برای این معضل بزرگ تاکنون نداشته اند.

به نظر می رسد چنانچه از سوی مسئولان مربوطه تدبیری برای کوه های دلی بجک و کارخانه های شن و ماسه در این منطقه اندیشیده نشود در آینده ای نه چندان دور شاهد فاجعه زیست محیطی و از بین رفتن اکوسیستم مکان زیبا خواهیم بود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری در گفت و گو با این پایگاه خبری انتقال کارخانه های شن و ماسه به منطقه گردشگری دلی بجک را یک اشتباه و تصمیم نادرست دانست و گفت: براساس قانون برای صاحبان این کارخانه ها حق ایجاد شده است و در این منطقه سرمایه گذاری کرده اند.

عزت الله بهشتی فرد افزود: صاحبان این کارخانه ها در صورت برداشت از کوه ها خارج از محدوه مشخص شده به عنوان متخلف شناخته شده و به مراجع قضایی ارجاع داده می شوند.

وی با بیان اینکه با احداث کارخانه های جدید در این منطقه موافقت نخواهد شد، افزود: برخی از این کارخانه ها خارج از محدوده مشخص شده نسبت به برداشت کوه اقدام کرده اند که به مراجع قضایی معرفی و پرونده انها در دست رسیدگی است.

بهشتی فرد ابراز داشت: انتقال و جابجایی کارخانه های شن و ماسه دلی بجک در ۱۰ جلسه کمیته امور زیر بنایی مطرح شد اما به دلیل واگذاری ها و ایجاد حق و حقوق برای صاحبان این کارخانه ها به نتیجه ای منجر نشد.

وی نسبت به تغییر وضعیت منطقه دلی بجک و از بین رفتن اکوسیستم آن اظهار تاسف کرد و گفت: در گذشته این منطقه به عنوان یکی از مناطق بکر و زیبای استان و شهرستان بویراحمد مطرح بود درحالی که هم اینک این منطقه پر از گرد و غبار و فضایی غیرقابل باور تبدیل شده است.

زیر مربوط به کارخانه های شن و ماسه دلی بجک و برداشت از کوه های اطراف بوده که امروز ثبت شده است.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

انتهای پیام/۲۰۰

منبع : صبح زاگرس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *