رها سازی زباله معضلی که در پایتخت طبیعت تمامی ندارد/ دوپشته همچنان از شیرابه زباله می نالد/ مشکلات زیست محیطی و بهداشتی ماحصل رهاسازی پسماند ها در معابر یاسوج+ تصاویر

یکی از مشکلاتی که شهر یاسوج، پایتخت جوان استان کهگیلویه وبویراحمد و حاشیه هایش با آن رو به رو بوده، همین مشکل و معظل زباله ها بوده به گونه ای که در هر نقطه از این شهر از مناطق گردشگری گرفته تا بستر خود شهر نظاره گر باشی شاهد ریختن پسماندها و زباله های خانگی و اداری در معابر هستیم .

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی خبر رسان ،۱۸فرودین ماه به عنوان روز جهانی بهداشت و سلامت نامگذاری شده و یکی از دلایل این روز توجه به زیرساخت های شهری و بهداشت محیط بوده که تأکید زیادی به مسائل همچون سلامت محیطی ،بصری و حتی پسمانده ها دارد.

اما امروز یکی از مشکلاتی که شهر یاسوج، پایتخت جوان استان کهگیلویه وبویراحمد و حاشیه هایش با آن رو به رو بوده، همین مشکل و معضل بوده به گونه ای که در هر نقطه از این شهر از مناطق گردشگری گرفته تا بستر خود شهر نظاره گر باشی شاهد ریختن پسماندها و زباله های خانگی و اداری در معابر هستیم .

دفن و رها سازی غیر اصولی زباله های خانگی و رها کردن آنها در معابر عمومی از جاده ها گرفته تا خیابانها و کوچه  ها در مرکز استان کهگیلویه وبویراحمد امروز به معظلی مهم برای پایتخت نشنیان طبیعت تبدیل شده به گونه ای که این معظل می تواند در طولانی مدت صدمات زیادی را به وجهه بهداشتی و حتی گردشگری وارد کند.

روز جهانی بهداشت، روزی که در آن به همه مسائل و حقوق های شهروندان تأکید زیادی شده و بهداشت محیط پیرامون انسان و محیط یکی از کلیات این روز بوده که به مسائل مهمی همچون دفن اصولی پسماندها اشاره دارد.

اما در این بین دیده می شود رها سازی زباله ها و پسماند های خانگی امروزه در شهر یاسوج و بعضاً روستاهای اقماری و گردشگری آن که از اکوسیستم شکننده تری نسبت به دیگر مناطق این استان برخوردار است از مهمترین خطرات زیست محیطی به شمار می روند و خسارات جبران ناپذیری به پیکره طبیعت وارد ساخته اند.

 زباله ها معضل پایان ناپذیر پایتخت طبیعت

مشکل رها سازی زباله در شهر یاسوج از مناطق گردشگری مهریان، بلهزار گرفته تا تنگه گنجه ای و حتی ورودی شهر یاسوج امروز به یک معادله پیچیده تبدیل شده و باعث شده که بیشتر شهروندان و مسافران پایتخت طبیعت از این مسئله دلخور باشند.

از طرفی دیگر دفن و امحاء این پسماندها در دو پشته دشت روم امروز به یک معمای پیچیده تر تبدیل شده و راه یابی شیرابه های این پسمانده ها به آب های زیرزمینی شاید در طولانی مدت آسیب های زیادی را به سلامت بهداشت و درمان مردم این خطه وارد کند.

 شهر یاسوج که در بین طبیعت دوستان به نام پایتخت طبیعت با داشتن رودخانه های خروشان، جنگل های بلوط و طبیعت زیبا  معرفی شده ،امروز بیشتربه محلی برای دفن زباله ها تبدیل شده و هر چند قدم شاهد خودنمایی زباله ها و پسماند های خانگی در خیابانها و شریانهای اصلی این شهر هستیم.

این شهر زیبا از بلوار ورودی‌اش تا خیابان‌ها و کوچه‌هایش همه گردشگری است و لذت بخش و اگرچه همواره این شهر از درد نبود زیرساخت‌های گردشگری ناله سرداده و فریادش از جلسات درون و برون استانی مختلف هم به گوش رسیده ، اما تاکنون هیچ بهره‌ای از زیرساخت‌های گردشگری خود نبرده است.

به عنوان مثال انباشته شدن انواع زباله در معابر و مکانهای گردشگری این شهر خصوصا در فصل های بهار و تابستان و جمع شدن انواع حیوانات و حشرات و پخش شدن بوی آزاردهنده و تفعن آنها با اضافه آتش زدن قسمتی از این زباله ها در این محلها، باعث شده تا علاوه بر سلامتی مردم منطقه، برخی مالکان اراضی کشاورزی و باغداران در این مناطق از معضل دامن گیر زباله ها گلایه داشته باشند.

امروز که در زیبایی شهری باید لازمه پاکیزگی و تمیز نگه داشتن معابر شهری یکی از مهمترین رده های شهرزیبا باشد،آیا باید گفت، شهروندان و مسافران پایتخت طبیعت باید از وجود این همه زباله و بوی تعفن آن هم در ورودی شهر رنج ببرند.

 از طرفی دیگر دفن زباله های شهر یاسوج و حوالی آن در منطقه بکر و زیبای دو پشته دشت روم طی سالیان اخیر با حاشیه های فراوانی همراه بوده ،حاشیه هایی که بیش از یک دهه دامان این منطقه را گرفته است و به معضلی اصلی برای پایتخت نشینان طبیعت ایران که خود درگیر برخی مسائل حاشیه ای بود شده است.

اما نکته بسیار جالب در نابسامانی و آلودگی فراوان این منطقه این است که مسئولان استانی و شهرستانی علیرغم آگاهی کامل به معضل و مشکلات زیست محیطی آن همواره سعی دارند دیگری را مقصر جلوه داده و توپ را به زمین اداره ، یا سازمان و یا شهرداری بیندازندو زیر بار این مشکل مهم و اساسی در مرکز استان شانه خالی کنند.

یک سال دیگر هم از گذشت، اما هنوز مشکل زباله ها همانند "زخم بستری" این شهر جوانان را مورد بی لطفی قرار داده و روزی نیست که مشکل و معظل زباله ها در این شهر دل هیچ رهگذری را نلرزاند.

منبع:بویرخبر

انتهای پیام/ر/۲۰۰

منبع : صبح زاگرس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *