روحانی عملی شدن وعده هایش را به سال ۹۶ حواله کرد/محسن رضایی: مردم از عملکرد دولت به شدن ناراضی اند/قالیباف: با مدیریت بخش نامه ای مشکل اقتصادی مردم حل نمی شود

رئیس جمهور حسن روحانی که در ابتدای ریاست جمهوری خود خبر از تحقق وعده های خود در ۱۰۰ روز خبر داده بود حال بعد از سه ال از عمر دولت خود ، تحقق وعده هایش را به سال ۹۶ حواله کرد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی خبر رسان ، دولت تدبیر و امید آقای حسن روحانی که که با محوریت اقتصاد شعارهایش برای انتخابات ۹۲ را سازماندهی کرده بود در طول سه سال گذشته از تحقق بخشیدن به وعده هایش صرف نظر کرده  و حال گفته در سال ۹۶ به آنها عمل می کند.

در خصوص چرایی تحقق نیافتن این وعده ها تفاسیر متعددی نیز مطرح شده است که ماحصل آن را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

دولت یازدهم علی رغم شعارهایش که بر حول محوریت اقتصاد دور زده و از برنامه ۱۰۰ روزه برای بهبود اوضاع اقتصادی سخن گفته بود، در عمل و پس از رسیدن به پاستور محوریت کار خود را اساسا دچار تحول اساسی کرد به صورتی که مسئولین دولت دبیر سیاست خارجی را در اولویت خود قرار داده و به زعم خودشان به دنبال آن بودند تا از طریق سیاست به اقتصاد یارانه دهند.

بر اساس همین تفکر به خوبی می توان برجام و توافق هسته ای را تحلیل کرد، به صورتی که دولت یازدهم قصد داشت به واسطه برجام گشایش های اقتصادی را برای اقتصاد کشور را به ارمغان بیاورد که در راستای همین تفکر بسیاری از ظرفیت های کشور به مدت ۲ سال معطل برجام هسته ای شده و رکود و شدیدی بر آن حاکم شد.

دولت یازدهم که برای برجام حساب ویژه ای باز کرده بود اکنون پس از گذشت بیش از ۷ ماه از روند اجرایی برجام از به مرحله اجرا رساندن نتایج برجام برای اقتصاد ایران عاجز مانده و طرف مقابل از اجرای تعهداتش شانه خالی کرده است. در چنین شرایطی روحانی که دستاورد قابل ملموسی برای ارائه به افکار عمومی ندارد با بحران جدی مواجه شده است.

نمود عینی آن را می توان در سخنان روز گذشته دکتر روحانی در دیدار مردم ارومیه مشاهده کرد. دکتر روحانی در این دیدار . صراحتا اعلام کرد که این دولت برای وعده های عمل نشده خود در سال ۹۲ در ۹۶ برنامه خواهد داشت. این سخن دکتر روحانی در حواله دادن وعده های عملی نشده خود به سال ۹۶ را باید تایید روحانی بر نداشتن عملکرد چهارسانه دولت تدبیر دانست.

از سوی دیگر تاکید دکتر روحانی بر عملی شدن وعده هایش در سال ۹۶ را باید تاییدی بر یکسال بدون دستاورد  دیگر دانست زیرا هنوز یکسال از عمر دولت یازدهم باقی مانده و حواله دادن تحقق وعده ها به یکسال دیگر نشان از آن دارد که از دولت یازدهم در این یکسال باقی مانده هم آبی برای مردم گرم نمی شود.

محسن رضایی: مردم از شرایط اقتصادی موجود راضی نیستند

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام  گفت: این شرایط اقتصادی علاوه بر نارضایتی عمومی موجی از انتقادها را نیز در برداشته است که در جدیدترین آن دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرده است: امروز ارزش هزار تومان روز انتخابات نصف شده است. همین پول‌های نصف شده هم در دست مردم نیست. اقتصاد قفل شده و رکود را می‌گویید آرامش!  توصیه می‌کنم مردم را فریب ندهید، روزی حقیقت آشکار می‌شود.

انتقاد از عملکرد روحانی و دولت یازدهم

شهردار تهران گفت: دولت به جای «رسانه درمانی» و «مدیریت بخشنامه‌ای» به کار و تلاش موثر می‌پرداخت تا امروز برخی از انحرافیون امیدوار به اقبال دوباره مردم نمی‌شدند.

محمدباقر قالیباف در جمع تعدادی از فعالان دانشجویی، افزود: سونامی بیکاری فضای اجتماعی و اقتصادی کشور را تا سرحد فروپاشی تخریب کرده است.

وی ادامه داد: امروز نه تنها انبوهی از طبقه محروم جامعه دنبال کار می‌گردند بلکه اصلی‌ترین دغدغه عمده بسیاری از قشر متوسط نیز اشتغال فرزندان‌شان شده است و شما می‌دانید نگرانی از آینده فرزند چقدر بر روحیه و روان یک پدر یا مادر تاثیر می‌گذارد.

قالیباف ادامه داد: وقتی کسی بی‌هیچ مبنا و فقط برای کسب رای، وعده ۱۰۰ روزه می‌دهد مشخص است که درکی از مدیریت اجرایی کشور ندارد و مجبور می‌شود به بی‌صداقتی روی بیاورد.

وی افزود: ۱۰۰ روز که هیچ، کارنامه ۴ سال دولت را که نگاه می‌کنیم می‌بینیم دولت فقط از طرح‌ها و بسته‌های بی‌سرانجام و تبلیغاتی را مشاهده می‌کنیم بدون آنکه این طرح‌ها و بسته‌ها به نتیجه‌ای روشن برسد.

شهردار تهران تصریح کرد: حتی  بعد از ۴ سال نیز هنوز رئیس جمهور در آستانه انتخابات به صدور بخشنامه و نامه‌نگاری و رسانه‌ای کردن آن روی آورده است.

قالیباف تصریح کرد: با «مدیریت بخشنامه ای» که نمی‌شود با سونامی بیکاری مقابله کرد.

انتهای پیام/۷۰۴۴

 

منبع : صبح زاگرس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *