روستاهای تل زری وکلات دشمن زیاری شهرستان کهگیلویه هفتمین کانون بیماری آنفوآنزای پرندگان

عبدالله بهمنش در گفت و گو با خبرنگار پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی خبر رسان افزود: روستاهای تل زری وکلات دشمن زیاری از توابع شهرستان کهگیلویه نیز درگیر بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان شده و شمار کانون های تشخیص داده شده در به هفت مورد رسید.

وی با بیان اینکه بر اساس طرح پایش و نمونه گیری تصادفی وجود آلودگی طیور بومی در این کانونها تشخیص داده شده اند، خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت تشخیص بموقع بیماری، دامپزشکی صرفاً به وجود تلفات و متعاقباً نمونه برداری اکتفا نکرده بلکه حتی بدون علائم بیماری در مناطق اطراف کانونها اقدام به نمونه برداری تصادفی کرده تا موارد مخفی بیماری را نیز تشخیص و اقدامات لازم از جمله معدوم سازی و ضدعفونی را در اسرع وقت انجام دهد.
 
مدیرکل دامپزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: خوشبختانه طیور صنعتی استان همچنان عاری از این بیماری بوده اما با توجه به پایش بیماری توسط کارشناسان دامپزشکی بر روند کشتار در کشتارگاه‌های استان، جای هیچ نگرانی برای استفاده شهروندان از مرغ استحصالی از کشتارگاه ها نیست.
 
دکتر بهمنش با اشاره به نزدیک شدن به ایام پایان سال و افزایش مصرف محصولات پروتئینی، به شهروندان توصیه کرد: از مرغ‌های بسته بندی شده استفاده کنند و از خرید مرغ زنده و ذبح آن در منازل و معابر عمومی جداً خودداری کنند.
 
وی همچنین به روستاییان توصیه کرد: فضای نگهداری طیور بومی خود را محصور کرده و از ارتباط طیور بومی با پرندگان وحشی خودداری کنند و تلفات طیور را به نزدیک ترین مرکز دامپزشکی و یا از طریق سامانه  1512 ارتباط مردمی دامپزشکی گزارش دهند.
 
مدیرکل دامپزشکی کهگیلویه وبویراحمد اضافه کرد: مرغداری‌های صنعتی نیز برای پیشگیری از شیوع آنفلوآنزای پرندگان باید مسائل و نکات بهداشتی و قرنطینه‌ای را در واحدهای خود رعایت کرده و از ورود و خروج‌های غیرضروری افراد و وسایل نقلیه به این واحدها وبخصوص فروش مرغ زنده به افراد سودجو و خودروهای دوره گرد جداً خودداری کنند.
 
ایسنا
انتهای پیام/۷۰۴۴

منبع : صبح زاگرس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *