ریشه‌کنی گیاهان‌کوهی حکایتی غم‌انگیز در کهگیلویه و بویراحمد/ فروش گیاهان‌قیمتی به بهای انقراض (+تصاویر)

خبر رسان؛

کوه‌ها و تپه‌های مناطق سردسیری کهگیلویه که به برکت بارش باران و برف به‌تدریج خود را برای پذیرایی سر سفره سرسبز طبیعت آماده می‌کنند در نوروز مورد هجوم بوته‌کنان و گیاه‌فروشان قرار گرفته است.

ریشه‌کنی گیاهان‌کوهی حکایتی غم‌انگیز در کهگیلویه و بویراحمد/ فروش گیاهان‌قیمتی به بهای انقراض+تصاویر

ایلنانوشت؛ موتورسیکلت‌سوار، خودروسوار، روستایی و شهری، بومی و غیربومی و هرکسی که نامی از شنیده این روزها خود را به مناطق سردسیری و رویشگاه‌های گیاهان گوهی رسانده و در کمال آرامش کلنگ خود را زیر ریشه گیاهان قرار می‌دهد و به چیزی غیر از انقراض فکر نمی‌کند.

فرقی ندارد اگر به مرکز شهر و چهارراه سبزی‌فروشان گذری داشته باشید یا جاهای دیگری از شهر بروید حتما افراد گونی و کیسه به‌دستی را می‌بینید که گیاهان خوراکی که تازه سر از دل خاک بیرون آورده‌اند را از ریشه درآورده و با صدای بلند فریاد می‌زنند بیلهر تازه، تره‌کوهی، قارچ، موسیر و باز هم همان حکایت تلخ همیشگی…

از جاده سپیدار – جلیل و بابکان تا دیلگان و باغچه سادات و سرفاریاب را که گذر کنی وضعیت ریشه کنی گیاهان توسط زنان، دختران و پسران جوان و نوجوان را به وضوع مشاهده می‌کنید که این روزها هجوم گسترده‌ای را در نبود نظارت اداره کل منابع طبیعی و سایر دستگاه‌های متولی به طبیعت آغاز کرده‌اند و بدون هیچ واهمه ای بیل و کلنگ مخصوص خود را تا عمق ریشه گیاه فرو می‌برند و از دل خاک بیرون می آورند.

 پسران و دختران جوانی که طبیعت استان را به بهای نابودی می‌فروشند

سال‌های قبل تنها مردان و پسران جوان به کار فروش گیاهان کوهی کنار جاده‌های مناطق کوهستانی استان اقدام می‌کردند اما این روزها که مسافران نوروزی برای سیر و سیاحت از این جاده‌ها می‌گذرند زنان و دختران جوان هم از فرصت استفاده کرده و با ریشه‌کن کردن گیاهان در مناطق جلیل و بابکان اقدام به فروش این محصولات می کنند.

فقر اقتصادی یا فقر فرهنگی هرچه باشد طبیعت که در گذشته بهشتی بی‌نظیر در جنوب کشور به شمار می‌رفت این روزها دارد آرام و بیخ گوش مسئولان به تاراج می‌رود و به بهای اندک فروخته می‌شود تا آیندگان تنها حسرت دیدن گیاهان کوهی را به ارث ببرند.

جاده‌هایی که در دل کوه‌های کهگیلویه و برای کوتاه کردن مسیر ارتباطی احداث شد گرچه یک مزیت برای صرفه‌جویی زمان و کاهش سوخت خودروها به شمار می‌رود اما خیانتی بزرگ به طبیعت به شمار می‌رود و گناهی نابخشودنی است زیرا امکان دسترسی افراد و سودجویان برای ریشه‌کن کردن گیاهان و پرندگان کوهی را دو چندان کرده است.

انگار دیگر گوش کسی به هشدارهای مسئولان بدهکار نیست و حتی مسافران و گردشگرانی که از سایر استان‌های کشور به کهگیلویه و بویراحمد وارد می‌شوند از بس از خوشمزه بودن گیاهان کوهی، کنگر و ترشی بیلهر برایشان تعریف و تمجید کرده‌اند که خود نیز با بیل و کلنگ به جان طبیعت کنار جاده‌های استان در مناطق کوهستانی می‌افتند.

 بیش از ۲هزار گونه گیاهی کهگیلویه وبویراحمد ۴۵۰گونه دارویی وخوراکی است

به گفته مسئولان و کارشناسان بیش از ۲هزار گونه گیاهی کهگیلویه وبویراحمد ۴۵۰ گونه آن دارویی وخوراکی است که این امر موجب شده هر فردی که این گیاهان را می‌شناسد یا نمی‌شناسد برای ریشه کردن آنها اقدام کند و اگر گیاهی را اشتباهی از دل خاک بیرون بیاورند نیز با بی‌توجهی کناری پرت می‌کنند تا خشک شود.

انواع گیاهان کوهی کهگیلویه و بویراحمد از جمله کنگر، بیلهر، انواع تره موسیر و کرفس کوهی(کارده) این روزها و در فصل طبیعت با وجود سوجویان و متعرضان به طبیعت حال و روز خوشی ندارند و کنار جاده‌ها در بسته‌های بیلهر۲۰۰۰ ،کنگر و کارده  ۵۰۰۰ تومانی به فروش می‌رسد.

گرچه به گفته رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بویراحمد ریشه‌کنی گیاهان مرتعی از قبیل بیلهر، کرفس کوهی، تره کوهی و امثال این گیاهان ممنوع است و با متخلفان برخورد قانونی خواهد شد اما این حرف ها دیگر به گوش سودجویان بدهکار نیست و هجوم به طبیعت برای ریشه کنی گیاهان دو برابر شده است.

به ازای هر ۲۰هزار هکتار طبیعت کهگیلویه وبویراحمد یک قرق بان فعالیت دارد

گستردگی مناطق کوهستانی دارای گیاهان خوراکی و کمبود نیروی قرق‌بان نیز از دیگر مشکلاتی است که برای برخورد با سودجویان و متعرضان به منابع ملی وجود دارد و بسیاری از این نیروها زمانی به محل مربوطه و جایی که ریشه کنی گیاهان انجام شده  میرسند که دیگر نوشداری بعد از مرگ سهراب محسوب می شود.

جواد رحیمیان رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بویراحمد ریشه کنی گیاهان را ممنوع و جرم دانست و می‌گوید هم اینک چهار اکیپ شامل ۱۲ نفر برای حفاظت از منابع طبیعی و جلوگیری از ریشه‌کنی گیاهان فعالیت می‌کنند و شماره تلفن ۱۵۰۴ آماده دریافت گزارش های مردمی درباره تخریب و تصرف در عرصه های ملی است.

رحیمیان گفت: ایام نوروز تا ۲۰ اردیبهشت سال ۹۶ اکیپ‌های یگان حفاظت منابع طبیعی بر عرصه‌های رویشگاهی گونه‌های گیاهی از جمله در مناطق مله شوره، بیدسردره، دره کوره، درشک، نرماب و کوه های مارگون نظارت دارند. این درحالی است که سایر مناطقی که اوج هجوم سودجویان برای ریشه‌کنی گیاهان است نیروی برای حفاظت وجود ندارد و شاید به صورت سیار گذری از این مناطق داشته باشند.

واقعیت چیز دیگری را نشان می دهد

براساس شواهد و قراین موجود می‌توان گفت نظارت‌های اکیپ های منابع طبیعی استان و شهرستان بویراحمد نه تنها تاکنون نتوانسته جلوی ریشه‌کنی گیاهان کوهی را بگیرد بلکه اکثر مواقع برخی سهل‌انگاری‌ها و برخورد ضعیف با متخلفان به این امر دامن زده تا جایی‌که چهار راه سبزی فروشان یاسوج و جاده ارتباطی یاسوج – سپیدار به سمت جلیل و بابکان و سادات می‌توان نمونه عینی از این واقعیت را به خوبی مشاهده کرد.

این سال‌ها نه تنها تدبیر ویژه‌ای برای جلوگیری از انقراض گیاهان کوهی کهگیلویه و بویراحمد اندیشیده نشد بلکه این درد سال به سال و با دگرگونی طبیعت زنده می‌شود، دیگر نه برخورد قهرآمیز مسئولان جواب می‌دهد و نه گوش مردم و سودجویان به هشدارها بدهکار.

به نظر می‌رسد برای حفاظت از منابع ملی و گیاهان خوراکی و دارویی کهگیلویه و بویراحمد تنها فرهنگی سازی، ایجاد اشتغال برای جوانان بیکار و تامین معیشت مردم می‌تواند تا حدود زیادی از پدیده نامبارک ریشه کنی گیاهان که از سال‌های اخیر تاکنون به جان این استان افتاده راهگشا باشد نا اینکه راهی را که بارها رفته‌ایم و بی پاسخ مانده‌ایم  بازهم بپیماییم…

——————————

گزارش: ابراهیم عزیزی


منبع : کبنانیوز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *