زمان و مکان تشییع چهره‌ ماندگار فرهنگ کهگیلویه و بویراحمد + واکنش شخصیت‌ها

مرحوم «سلامی» پس از یک سال بیماری در بیمارستان «ام. آر. آی» شیراز دارفانی را وداع گفت و امروز مراسم تشییع آن مرحوم از میدان معلم یاسوج انجام می‌گیرد. …

مرحوم «سلامی» پس از یک سال بیماری در بیمارستان «ام. آر. آی» شیراز دارفانی را وداع گفت و امروز مراسم تشییع آن مرحوم از میدان یاسوج انجام می‌گیرد.

به گزارش کبنانیوز، به عنوان یکی از چهره‌های و ماندگار   دار فانی را وداع گفت و امروز ساعت ۱۴ مراسم تشییع و خاکسپاری آن مرحوم از میدان معلم یاسوج انجام می‌گیرد.

بنا بر این گزارش، استاد «نورالله سلامی» چهره‌ی ماندگار و ادب استان ، قریب به یکسال با بیماری مبارزه می‌کرد و در حدود چهل روز پیش، به منظور ادامه‌ی مداوا، در بیمارستان «ام.آر.آی» شیراز بستری شد.

به گزارش کبنا، استاد نورالله سلامی، در مهرماه ۱۳۱۷ در خانواده ی عشایری، در منطقه ی ,متولد شد.ایشان دو سال اول مقطع ابتدایی را در دبستان سعدی روستای نره گاه , به علم آموزی سپری کرده و برای ادامه ی تحصیل به شهر بهبهان عزیمت نمود و مقطع ابتدایی را با نمره ی عالی به پایان رسانید.
استاد سلامی به سال ۱۳۳۷،در دانشسرای عشایری بهبهان با نمره ی ممتاز پذیرفته شد و به تاریخ ۱۳۳۸،به استخدام اداره ی فرهنگ درآمد. ایشان , برای نخستین بار در بخش سرفاریاب شهرستان چرام , اولین مدرسه و کلاس درس را در روستای تلوندی دایر کرد.
استاد همچنین برای مدتی در روستای اسپر شهرستان گچساران و قریب به ۲۰سال در شهر چرام، برای فرزندان میهنش، خالصانه و صادقانه معلمی نمود و بعد از سال‌ها، برای ادامه ی خدمت معلمی خویش , به زادگاهش بویراحمد بازگشت  و در سال ۱۳۷۳ بعد از ۳۶سال خدمت معلمی، که همه‌اش را از جان و دل مایه گذاشت، به افتخار بازنشستگی نایل گردید.

به گزارش کبنا، برخی از شخصیت‌ها و چهره‌های سیاسی و فرهنگی استان نسبت به درگذشت مرحوم سلامی با ارسال پیام‌های جداگانه واکنش نشان دادند.

محمدعلی وکیلی نماینده مجلس تهران

انالله و انا الیه راجعون

خبر درگذشت مرحوم نورالله سلامی موجب تالم و تاثر شدید گردید. آن فقید سعید از مفاخر فرهنگی استان کهگیلویه و بویراحمد و معلمی دلسوز برای عشایر بود.
او مانند شمعی سوخت تا چراغ فرهنگ را برافروخت. امید دارم در پناه حضرت باری، دل مغموم بازماندگان را تسلیت افتد و علو درجات نصیب آن مرحوم گردد. این را به دعا خواستارم.

اکبر جهان‌فکر از چهره‌های فرهنگی شهرستان دنا

«کُلُّ نَفْسٍ ذائِقَهُ الْمَوْتِ ثُمَّ إِلَیْنا تُرْجَعُونَ»

و هرگاه در گذر زمان در گذر بی صدای ثانیه های دنیای فانی، جرس کاروان از رحیل مسافری خبر می‌دهد که در سکونی، آغازی بی پایان را می سراید.

خبر رحلت جانسوز و جانگداز استاد عزیزم، بزرگ خاندان ایل مشایخ، خلد آشیان جنت مکان زنده یاد شادروان جناب آقای حاج نورالله سلامی واصل و موجب تالم و تاثر فراوان گردید.
این استاد بزرگوار و فرهیخته سالیان طولانی از عمر پر برکت خویش را در کسوت معلمی سپری کرد.بدون تردید اقدامات این شخصیت خدوم منشاء خدمات فرهنگی ، علمی و اجتماعی ارزنده ای بوده است که ثمرات آن ماندگار و در آخرت ذخیره ای پربار خواهد بود.
حقیقتا مصیبت ارتحال این عالم برجسته و این معلم اخلاق و خاموش شدن این شمع نورانی خدمت و استاد فقید فضیلت و تقوا بسی سخت و جبران ناپذیر است.اینجانب با قلبی آکنده از غم و اندوه فراوان جبهه سپاس را در پیشگاه باریتعالی به خاک می سایم و ضمن عرض تسلیت به بیت مکرم و کانون به سوگ نشسته سلامی ، جمیع منسوبین ، ایل بزرگ مشایخ ، آحاد مردم شریف استان کهگیلویه و بویراحمد و جامعه خدوم فرهنگیان کشور ، رحمت و مغفرت واسعه الهی را برای آن رحیل کوی معبود و برای جمیع بازماندگان شکیبایی و صبری مضاعف را دعا و مسئلت می نمایم.روحش شاد و یادش گرامی.

با احترام
اکبر جهان فکر

سپهدار مجلسی نژاد؛ مدیر آموزش و پرورش شهرستان دنا
و بشر الصابرین الذین اذا اصابتهم مصیبه
قالو انا لله و انا الیه راجعون

سعدیا مرد نکونام نمیرد هرگز
مرده آن است که نامش به نکویی نبرند

خبر درگذشت استاد فرزانه و معلم فقید زنده یاد نورالله سلامی که عمر گران و بابرکت خود را صرف پرورش و آموزش دانش جویان و علاقمندان علم و فرهنگ کرد، مایه تاثر شد و همگان از جمله جامعه بزرگ فرهنگیان و فرهنگ دوستان  را در غم و اندوه فرو برد.

تلاش های مستمر و حضور عالمانه و خالصانه زنده یاد سلامی بزرگ مرد عرصه های دانش و معرفت ، در نظام تعلیم و تربیت و  تاثیر روشن گر و بیدار گر ایشان در یاد و خاطره ی فرهیختگان و فرهنگیان این دیار  جاودان خواهد ماند و در روح و جان جویندگان معرفت و علم آموزان روشن بین آتش اشتیاق علم و دانش را زنده نگاه خواهد داشت و چراغ راه خواهد بود.

مرحوم نورالله سلامی همچون معلم جاودان و چهره ماندگار  زنده یاد بهمن بیگی ، در خاطر روزگار ، قلب های مهربان و ذهن های پاک مردمان قدرشناس این سرزمین جاوید خواهد ماند هر چند بارها «کل نفس ذائقه الموت ثم الینا ترجعون» را در قلب شاگردان حک کرده باشد.

تاریخ پرافتخار و قهرمان ساز بویراحمد با وجود ناملایمات و سختی ها مردان نیک اندیش و تاثیر گزاری در خود پرورش داد تا به همت بلند و تلاش های خستگی ناپذیر همین فرزندان راست بایستد و تاریخ را به ما بسپارد.
سلامی ها و بهمن بیگی ها در یادها ماندگارند چون حقیقت ماندگار است چون نور علم و دانش تا عمق جان ها نفوذ می کند و بیداری و روشنایی بخش جهل و تاریکی می شود.
بدین وسیله به نمایندگی از فرهنگیان شهرستان دنا ، مراتب تاثر و اندوه قلبی خویش را از سفر بی بازگشت معلم  فقید ارزشمند و چهره ماندگار شادروان استاد زنده یاد نورالله سلامی ابراز  می دارم  و از آستان حضرت دوست  ،برای روح بزرگ آن عزیز سفر کرده، علو درجات و برای  فرزندان ، بازماندگان و همه بستگان ، شکیبایی توأم با سربلندی مسئلت می نمایم.
سپهدار مجلسی نژاد
مدیر آموزش و پرورش شهرستان دنا

 

عضوء نهاد ریاست جمهوری در پی درگذشت نورالله سلامی

*”کل نفس ذائقه الموت”*خدا داند که حالی خوش نداریم

زفقدانش  روانی  خوش نداریم

شنیدن پرواز بلند و جاودانه اش رویا  نبود، پرواز آموزگاری نکونام و نیک مرام که بی باک در پی زندگی پاک  بود  و  میدان دارِ   پیکارِ با ظلمتکده هایِ  پُر  از خاشاک.

او باغبانی بود که درختان تشنه را در کویر سوزان سیراب کرد  و  اصله به اصله تنومندشان ساخت، تا آیندگان نمایشگر نامِ نیکویش، بر  پیشانی بندِ  خویش باشند.

*اکنون آن ” نورالله” که خورشیدی*

تابان و چلچراغی درخشان  در، وجب به وجبِِ  دیارمان بود،  خاموش گشت اما  ما همچنان بهره ورِ زبان گویا و فریاد رسا  و  چشمانِ  بینایش هستیم.

به راستی چه دشوار است تحمّلِ، فقدان آن بزرگمرد آزادمنش، و چه جانکاه است و دلخراش، برایِ  ما در این روزهای غم افزا، که سالهایِ متمادی  را  با  او مانوس بودیم.

خدایش بیامرزاد و  روانش شاد بادا

 

خدا داند  که حالم  زار  زار  است

هوایم سوی فرمان دار  دار  است

چه خوش میداشتیم آن روزگاران

چرا  اینک هوا  گرد و غبار  است

 

حسین اخلاقی نسب


منبع : کبنانیوز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *