سفر" خبرنگاران صبح زاگرس" به روستای کاکان بویراحمد/ آنچه درکاکان گذشت

اهالی روستاهای کاکان با بیان اینکه مهمترین مشکل آنها در حوزه بیمه کشاورزی و آب برای باغات آنها است، گفت: برق این روستا متاسفانه با هر بادی قطع می شود.

 پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، در نظر دارد که چهارشنبه هر هفته به معرفی یکی از روستاهای استان بپردازد و اولین روستایی بود که گروه خبرنگاران این پایگاه خبری به معرفی آن می پردازد.

ساعت ۱۰ صبح یک روز ابری برنامه سفر به یکی از روستاهای اطراف شهر یاسوج در استان را در برنامه کاری خود قرار داده ایم.

برای بررسی مشکلات و معرفی این روستاها به همراه یکی از عکاسان و دو تن از خبرنگارها به سمت این روستا حرکت کردیم و بعد عبور از جاده های پرپیچ و خم تنگ مهریان و عبور از پیست اسکی کاکان که وجود برف در این منطقه جلوه زیبایی به وجود آورده و چشم هر بیننده ای را به خود جلب می کند، به جاده دو طرفه ای رسیدیم، یک طرف این جاده به سمت استان یزد و یک طرف آن به روستای عباسعلی خانی کاکان منتهی می شد.

 

روستایی کوچک در ابتدای کاکان با مردمانی ساده زیست قرار دارد .هر طرف را نگاه می کنی چیزی جز زمین کشاورزی و باغات سیب نمی بینی، یک مکانیکی ابتدای روستا بود، با دوستان پیاده شدیم و به این کارگاه مکانیکی رفتیم، به حضور  استاد "عباس علی خانی" مکانیک و چند نفر از اهالی روستا رسیدیم، بعد از سلام و احوال پرسی از آنها خواستیم این روستا را معرفی و امکانات، مشکلات و جاذبه های این روستا را عنوان کنند که آنها نیز به این شرح مشکلات را عنوان کردند.

علی خانی می گوید: روستای عباس علی خانی در منطقه کاکان و ۲۵ کیلومتری شهر یاسوج قرار دارد، جمعیت آن ۶۰۰ نفر وشغل مردم روستا کشاورزی و دامپروری است، به علت اینکه در این روستا باغات سیب زیادی وجود دارد اسم آن زبان زد عام و خاص است.

 

وی افزود: الحمدالله به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از امکانات آب، گاز، و تلفن برخورداریم اما مشکلات اصلی این روستا نبود آب شرب، کشاورزی ، قطعی مکرر ، فرستنده های دیجیتال و است.

استاد عباس با بیان اینکه اگر می خواهید بیشتر با مشکلات روستا آشنا شوید به خود روستا بروید، گفت:  مردم روستا  این موقع آتشی روشن می کنند و دور آن جمع می شوند، ما هم بعداز صحبت وی به میان مردم روستا رسیدیم، اهالی روستا پیر و جوان آتیشی روشن کرده و دور آن جمع شده بودند، از آنها خواستیم بیشتر از روستا برایمان تعریف کنند.

 

 مجید اسماعیلی ۲۸ ساله، یکی دیگر از اهالی این روستا گفت: مردم روستاهای کاکان به شغل کشاورزی و باغداری مشغول هستند، اما چند سالی است که خشک سالی های پی درپی باعث خشکی بعضی از این باغها شده و حتی تعدادی از چشمه ها خشک شده اند.

اسماعیلی با اشاره به اینکه جدولهایی که توسط جهاد سازندگی سابق برای آبرسانی به این باغات احداث شده فرسوده شده اند، تاکید کرد: متاسفانه مقدار آب کمی که برای آبیاری این باغات می خواهیم استفاده کنیم به علت تخریب جدولها به هدر می رود که انتظار داریم جهاد کشاورزی و مسئولان برای ترمیم آنها اقدام کنند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار این پایگاه خبری که آیا مسئولان شهرستان بویراحمد برای بررسی این مشکلات به این روستاها آمده اند یا نه، گفت: متاسفانه در نزدیکی انتخابات نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی ،فرماندار و رئیس جهاد کشاورزی می گویند باشه ، چشم این مشکلات را رفع می کینم اما بعد از انتخابات دیگر هیچ فردی را شما نمی بینید.

اسماعیلی با بیان اینکه فصل بیکاری کشاورزان کاکان در سه ماهه زمستان است، افزود: آنها هر روز ساعت ۹ صبح در وسط روستا آتشی روشن می کنند و دور آن جمع شده و حرف می زنند.

همچنین خیر الله فریدونی یکی دیگر از اهالی این روستا از نحوه بیمه محصولات کشاورزی به شدت انتقاد کرد و یادآور شد: این حرف تمامی باغداران کاکان است، دو هکتار  باغ بیمه می کنم اما موقع پرداخت غرامت در سیستم بیمه کشاورزی یک هکتار بیمه شده نمایش داده می شود که وقتی به کارشناس بیمه گفته می شود که این درست نیست، می گوید، ۵۰۰ هزار تومان به حساب بریزید تا دوباره کارشناسی کنیم.

فریدونی اظهار کرد: وقتی که بخواهیم محصولات خودمان را بیمه کنیم آنها با رغبت هر چه زیادتر ما را می پذیرند اما موقع پرداخت غرامت که می رسد بسیار سخت گیر و حتی نصف پول را پرداخت می کنند.

همچنین رضا سالاری یکی دیگر از اهالی روستای عباسعلی خانی مشکل دیگر مردم این روستا را در حوزه زمین های کشاورزی و منابع طبیعی استان عنوان و تاکید کرد: زمین های کشاورزی منطقه کاکان که اغلب آنها باغات سیب هستند نسق کشاورزی دارند اما منابع طبیعی عنوان می کند که آنها منابع ملی هستند که مشکلاتی را برای باغداران به وجود آورده است.

سالاری با تاکید بر اینکه بیش از ۴۰۰ سال است که این زمین ها به پدران و حالا هم به ما ارث رسیده است، افزود: چگونه بعد از ۴۰۰ سال که این زمین ها نسق کشاورزی دارند حالا به منابع ملی تبدیل شده اند.

وی نبود ماشین حمل زباله ها و مکان برای دفن آنها را از دیگر مشکلات این روستا ها نام برد و گفت: دهیاری این روستا تلاش هایی برای رفع این مشکل انجام داده است اما متاسفانه به علت اینکه اعتباری ندارد نتوانسته است آنها را به ثمر برساند.

فریدون کرمی از دیگر اهالی این روستا  با بیان اینکه تنها یک مدرسه دبیرستان در حوزه کاکان وجود دارد، گفت: این مدرسه به علت اینکه تنها رشته علوم انسانی در آن تدریس می شود بسیاری از دانش آموزان یا به شهر مهاجرت کردند یا اینکه ترک تحصیل کردند.

کرمی با بیان اینکه خانه بهداشت این روستا تنها یک پزشک عمومی دارد، افزود: این پزشک ساعت ۹ صبح  به محل کار خود می آید و ساعت ۱۱ می رود که این نوع کار کردن مشکلاتی را برای مردم به وجود آورده است.

انتهای پیام رج/۴۱۲۰

منبع : صبح زاگرس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *