شناخت زیست جنسی زوجین از بایدهای ازدواج/ یک اتفاق وحشتناک برای دختران دهه ۶۰/ حیای بالا عامل فرار از حل مشکلات زناشویی است

امروزه زوج هایی را می بینیم که به دلیل عدم شناخت زیست جنسی ازهمدیگر به مشکل برخورده اند و روش مقابله و اصلاح این وضعیت رانمی دانند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس امروزه زوج هایی را می بینیم که به دلیل عدم شناخت ازهمدیگر به مشکل برخورده اند وروش مقابله و اصلاح این وضعیت را نمی دانند و چه بسا زوجینی را مشاهده می کنیم که باوجود شخصیت ممتاز و تفاهم فکری به بن بست عدم شناخت ودرک () رسیده اند؛به گفته کارشناسان «بین ۵۰ تا ۶۰ درصد طلاق خانواده‌ها به علت مشکلات و اختلالات جنسی است که در بیش از ۳۰ درصد از هر دو جنس شایع است».

یک روانشناس در درخصوص اهمیت زیست جنسی برروند پایداری زندگی زوجین گفت: با توجه به اینکه قسمت مهم و اعظم زندگی زوجین به ارتباط جنسی مرتبط است و همچنین مدنظر قرار دادن این نکته که زبان عشق مردان از طریق برقراری ارتباط جنسی است و از طرفی نیز یکی از شاخه های زیست جنسی نیز ارتباط جنسی است ، در نتیجه با توجه به این موارد اهمیت زیست جنسی بر پایداری زندگی زوجین پررنگ تر شده و به نگاه ویژه تر و تیزبینانه تری در این راستا نیازمند است. چرا که طبع گرم و طبع سرد تمامی حالات ،رفتار ،ویژگی های شخصیتی، ظاهر و… را تحت الشعاع قرار می دهد.

طبع گرم و سرد و شخصیت شناسی افراد

فاطمه کرمی ادامه داد: به عنوان مثال طبع گرم در افراد به صورت انرژی روانی بسیار بالا مدنظر قرار می گیرد که فعالیت ذهنی خوبی دارند ،شوخ طبع اند،سریع اند، ری اکشن تایم آنها بسیار سریع است و همین ویژگی ها را می توان در رفتارها ی زناشویی این افراد مشاهده کرد و از طرفی طبع سرد تقریبا نقطه ای مقابل و متضاد با این ویژگی است. رفتار آرام تری دارند و ممکن است به سردی عاطفی و یا بی تفاوت بودن شناخته شوند. پرواضح است که تقابل در این حد خود منشا مشکلات بسیاری بین زوجین است.

وی درپاسخ به سوال زوجین چگونه می توانند درآغاز زندگی خود ازوضعیت زیست جنسی خود مطلع شوند گفت: موارد فوق بیانگر اهمیت این موضوع و به موازات آن لزوم افزایش آگاهی و شناخت زوجین نسبت به زیست جنسی خود می باشد که برای این مهم راه هایی اعم از مراجعه به متخصص طب سنتی و یا مطالعه دراین زمینه جهت شناسایی طبع وجوددارد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

این روانشناس مراجعه به متخصص را در همسان سازی طبع ها وزیست جنسی زوجین بسیارتاثیرگذاردانست و گفت: معمولا از طریق دارو درمانی ویاطبقه بندی غذاها برمبنای سردی وگرمی می توان به وضعیت همسان رسید.

وی بااشاره به اینکه روابط جنسی بین زوجین یکی از اصلی ترین پایه های زندگی است، گفت:هر ضعف و یا قوتی در این زمینه می تواند منجر به رضایت و یا عدم رضایت زناشویی شود؛یکی از مشکلات مهم در رابطه با زندگی زناشویی ،زیست جنسی است که در تمامی زوجین وجود دارد .

کرمی ابراز داشت: از عمده ترین مشکلات در زندگی زناشویی و جنسی زوجین هم می توان به گرم مزاج بودن یکی در مقابل سردی دیگری اشاره کرد؛ همین موضوع منشا اختلاف نظر در زمینه ارتباط جنسی می شود، که یکی از زوجین برای رسیدن به ارگاسم و یا ارضای روحی و جسمی ،برطبق زیست خودش به دفعات بیشتر و با کیفیت تری از ارتباط نیاز دارد و انرژی لازم را نیز دارد ،ولی دیگری بر اساس زیست خود، از ارتباط بیشتر اجتناب کرده و خسته می شود؛ این موضوع می تواند مبنای اختلافات باشد، حتی اگر این اختلافات به صورتی دیگر خود را نمایش بدهند، ممکن است به اسم عدم تفاهم، عدم درک متقابل شکایت هایی صورت بگیرد.

زیست جنسی می تواند منشا اختلافات عمیق خانوادگی باشد

درشرف ازدواج برای رعایت کردن وتوجه به امر ( زیست جنسی ) دارند ،گفت ؟نزدیکی شخصیتی و یا تشابه شخصیتی لزوما به معنای صد در صد شبیه بودن در تمامی ویژگی ها نمی باشد ، ولی زوجین جهت پایداری زندگی به درصدی از شباهت فرهنگی ، اقتصادی ،خانوادگی و…. نیازمندند. که در این مهم به نظر می رسد نقش مسائل جنسی پر رنگ تر است. در نتیجه توصیه می شود که زوجین قبل از وارد شدن به مرحله ازدواج از تمامی جنبه های یکدیگر به شناخت کافی رسیده باشند و نیازهای همدیگر را بشناسند ، چه بسا یکی از زوجین قبل از ازدواج به این نتیجه برسد که توانایی لازم برای رسیدگی به خواسته های طرف مقابل را ندارد.

وی درخصوص طلاق براثر طبع سرد وگرم میان افراد استان کهگیلویه وبویراحمد گفت:به شخصه ،به موردی که با اسم زیست جنسی به طلاق منجر شده باشد، برخورد نداشتم ولی در اکثر زوجین که با شکایت اولیه ارجاع داده می شوند، بعد از آسیب شناسی و ریشه یابی مشکل یکی از سر شاخه های مهم به ارتباط جنسی و زیست جنسی می رسد، که با توجه به جو فرهنگی حاکم بیان این مسائل را تابو می دانند، در نتیجه به شکل های متفاوتی به غیر از موضوع اصلی خودش را نمایش می دهد. اینجا صورت مسئله حذف می شودولی منشا اختلافات عمیق خانوادگی می باشد.

معمولا تا بعد از ارتباط کامل جنسی، زوجین به این مهم پی نمی برند

کرمی درپاسخ به سوال رعایت نکردن موضوع (سردی و گرمی طبع) درکدام مرحله از زندگی خودرا نشان می دهد،گفت:با توجه به چهارچوب های مشخص شده فرهنگی و اجتماعی در محیط زندگی ،معمولا تا بعد از ارتباط کامل جنسی، زوجین به این مهم پی نمی برند.
وی اضافه کرد: در این زمینه زوجین دردوران نامزدی و عقد می توانند به شناخت خوبی نسبت به هم برسند ،البته این صحبت نه به معنای برقراری ارتباط کامل جنسی در دوران نامزدی و عقد است ، ولی جهت شناخت اولیه می تواند مفید باشد،چرا که گاها گرم مزاج بودن یک فرد این ذهنیت را فورا برای شخص بوجود می آورد که به ارتباط جنسی خیلی زیاد تمایل دارد و یا برعکس آن در افراد سردمزاج می باشد،اما توضیح اینکه ارتباط جنسی لازمه گرم مزاجی است و نه نشانه آن افراد با زیست جنسی گرم است،این افرادعلاوه بر نیاز جنسی به کیفیت انجام آن هم اهمیت می دهند و چون انرژی روانی بالایی دارند، ابعاد روانی رابطه جنسی را گسترده تر می بینند و به نوعی دنیای جنسی نامحدودی را در ذهن و روان خود ایجاد می کنند.این موارد در افراد با زیست جنسی سرد صدق نمی کند ، چرا که تقابل وجود دارد.

فرار برخی از خانواده های ایرانی از مسائل زناشویی به دلیل حیای بالا

دانشجوی دکترای مطالعات زنان وخانواده و طلبه سطح سه دررابطه نیز در گفت و گو با این پایگاه خبری درباره (زیست جنسی) و تاثرات ان در زندگی زناشویی اشاره کرد وگفت:در واقع خانواده های ایرانی به خاطر حیای بالا، خیلی از مسائلی که باید در بستر خانواده ها آموزش داده شود را رها می کنند. حتی موضوعاتی معمولی مثل سیکل ماهیانه نیز تحت تاثیر این فضا قرار گرفته است، به نحوی که اگر از اکثر دختران دهه شصت بپرسید ،مادرانشان این موضوع را اصلا بهشان آموزش نداده اند و همین مسئله معمولی به یک اتفاق وحشتناک برای دختران دهه شصت تبدیل شد.

حمیده هدایتخواه افزود: طبیعی است که وقتی والدین در خصوص مسئله ای به این سادگی برای دختران خود صحبت نمی کردند به طریق اولی در مورد ازدواج، روابط زناشویی و روابط خاص بین زوجین هیچ اطلاعاتی در اختیار دختران و پسرانی که قرار بود وارد زندگی مشترک شوند قرار داده نمی شد و این باعث می شد که ما دخترانی داشته باشیم با دز حیای بالا که تصور می کردند روابط زناشویی یک نوع بی حیایی است، چون هیچ تصوری نسبت به این مسائل نداشتند.

وی گفت: بچه های دهه شصت در خانواده هایی بزرگ شدند که به هیچ وجه رابطه عاطفی زوجین ،حتی روابط عاطفی و معمولی میان زن وشوهر را ندیده بودند، با این نوع نگاه و با این میزان از بیگانگی با مسائل زناشویی طبیعی است که در ادامه مسیر زندگی مسئله به وجود بیاید.

منبع:  ایل بانو

انتهای پیام/۲۰۰

 

منبع : صبح زاگرس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *