شیراز سهمی از سد تنگ‌سرخ نخواهد داشت

محسن معین  در جمع خبرنگاران گفت: در کشور ۲ سد با نام تنگ سرخ مصوب و اجرایی شد که یکی در شیراز و دیگری در کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.

وی گفت: روند اجرایی احداث که در این دولت تعطیل شد، اگرچه آقای استاندار فرمودند در این خصوص فعلا سکوت کنیم و ظاهرا ایشان و معاون عمرانی استانداری در حال پیگیری موضوع هستند.

معین ادامه داد: اما سد تنگ سرخ کهگیلویه و بویراحمد هم که قرار بود بعد از احداث بخشی از آب شرب شهر شیراز را تامین کند، با تصمیم وزیر در حجمی کوچکتر احداث می‌شود و با این اقدام تنها امکان تامین آب همان استان را خواهد داشت.

وی این موضوع را خسارتی بزرگ برای شیراز و فارس تلقی و تاکید کرد: در اهداف ملی سد تنگ سرخ کهگیلویه و بویراحمد قرار بود با امکان ذخیره سازی ۱۸۰ میلیون مترمکعب آب احداث شود که حدود ۷۲ میلیون مترمکعب آن برای تامین آب شرب شیراز و مابقی برای مصارف استان کهگیلویه پیش‌بینی شده بود.

معین مدعی شد که در سفر اخیر وزیر نیرو به استان کهگیلویه، مقرر شده است که سد تنگ‌سرخ در مقیاسی کوچکتر احداث شود، گفت: باید توجه داشته باشیم که ۶۰ درصد از آب‌ریز این سد از استان فارس تامین می‌شود و قاعدتا باید حق فارس نیز داده شود.

او با تصریح اینکه طی ۱۰ تا ۲۰ سال آینده، آب و تامین آب ریشه اصلی در منازعات و جنگ‌ها خواهد بود، گفت: نمی‌دانم کی قرار است از خواب بیدار و متوجه شویم که آب نباشد، حیاتی هم نیست و زمانی که انسانی وجود نداشته باشد احداث راه و فرهنگسرا و فضای سبز و … معنایی نخواهد داشت.

معین گفت: امروز که اکثریت مدیران شیراز را دوستان هموطن از استان کهگیلویه و بویراحمد تشکیل می‌دهند و ایشان حاکم بر شیراز و فارس هستند، کاش حق رعیت را هم پاس داشته و فکری به‌حال آب شرب شیراز می‌کردند.

عضو کمیسیون عمران شورای اسلامی شیراز همچنین گفت: شورای چهارم در دوران فعالیت خود اکثر پروژه‌های هدف ۹۰ را دنبال کرد و به سرانجام رساند، اگرچه ابتدای کار این شورا، برنامه‌هایی تحت عنوان هدف ۹۷ نیز تعریف شد اما گروه‌های فشار با طرح بحث شمال و جنوب و لزوم ممانعت از تبعیض و … اجازه اجرایی شدن برنامه ۵ ساله دوم عمرانی شیراز را ندادند.

وی در عین‌حال تاکید کرد که با همت دوستان شورا و شهرداری شیراز، اکثر پروژه‌های هدف ۹۶ چراغ‌خاموش اجرایی شده است، گفت: اجرای پروژه‌های هدف ۹۶ ایده‌آل نبود اما نشان‌دهنده تلاش برای توسعه اقدامات عمرانی محسوب می‌شود.

معین با بیان اینکه شوراهای سوم و چهارم شیراز اهداف بلندی را برای این کلان‌شهر تدوین و ترسیم کرد و بخشی از این اهداف محقق شد، گفت: شورای چهارم در نظر دارد اهداف پنج‌ساله سوم شیراز را در قالب یک برنامه تدوین کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *