به علت کمبود واکسن تب برفکی در استان خرید و فروش دام تا اطلاع ثانوی ممنوع است

سید محمدکاظم نظری امشب در جمع خبرنگاران با اشاره به شیوع بیماری تب برفکی در سطح کشور و به تبع آن در کهگیلویه و بویراحمد اظهار کرد: تمهیدات لازم باید توسط دامپزشکی و دیگر دستگاه برای مقابله و پیشگیری اتخاذ شود.

فرماندار بویراحمد با تأکید بر اینکه با شیوع بیماری تب برفکی در شهرستان دامداران با مشکلات متعدد و از بین رفتن دام‌های خود مواجه هستند، گفت: متاسفانه در شهرستان به تبع کشور با کمبود واکسن مواجه شدیم که امیدواریم هرچه سریع‌تر این مشکل برطرف شود.
نظری ضمن قدردانی از تلاش‌های شبانه‌روزی پرسنل دامپزشکی بویراحمد برای مقابله با بیماری تب برفکی تصریح کرد: جمعیت دامی شهرستان بر اساس واکسیناسیون حداکثری در سال گذشته ۶۰۰ هزار راس گوسفند و بز و بیش از ۱۰ هزار راس گاو و گوساله بود که با وجود میزان کم واکسن در شهرستان بویراحمد در سال گذشته ۱۱۷ هزار و ۵۳۰ راس گوسفند و بز و ۱۷ هزار و ۵۰۷ راس گاو و گوساله توسط دامپزشکی واکسینه شدند.

این مسئول با تاکید بر اینکه بیماری تب برفکی چند هفته قبل از پایان سال گذشته به دلیل خرید دام از استان‌های همجوار وارد شهرستان شد و شیوع این بیماری دامداران را با مشکلات متعددی مواجه کرده است، گفت: با وجود کمبود واکسن در شهرستان در فروردین‌ماه سال جاری ۶۹ هزار و ۸۷۰ راس گوسفند و بز و یک‌هزار و ۱۱۸ راس گاو و گوساله برای مقابله با بیماری تب برفکی واکسینه شدند.

وی در ادامه سخنان خود با تاکید بر اینکه در سال جاری باید ۲۰۰ هزار راس دام در شهرستان بویراحمد در مقابل تب برفکی واکسینه شوند، گفت: بر اساس پیگیری‌های به عمل آمده مسئولان مربوطه قول اختصاص ۲۰۰ هزار واکسن تب برفکی را به شهرستان دادند.

این مسئول با بیان اینکه امیدواریم تا پایان اردیبهشت‌ماه واکسن مورد نیاز تولید و توزیع شود، خاطرنشان کرد: میزان واکسن مورد نیاز برای واکسینه کردن دام‌های شهرستان ۴۰۰ هزار واکسن بوده که امیدواریم واکسن مورد نیاز به شهرستان اختصاص داده شود.

فرماندار بویراحمد با تأکید بر اینکه مقابله با تب برفکی تنها از طریق واکسینه کردن تمام دام‌های شهرستان امکان‌پذیر است، گفت: با تامین واکسن مورد نیاز در شهرستان هرچه سریع‌تر کار واکسینه دام آغاز خواهد شد.

این مسئول ضمن توصیه به دامداران مبنی بر لزوم رعایت نکات بهداشتی برای کنترل و مقابله با بیماری تب برفکی تبیین کرد: به چوبداران توصیه می‌شود از خرید و فروش دام در مناطق آلوده خودداری کنند و دامداران نسبت به ورود دام جدید به دامداری خود جلوگیری کنند./فارس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *