فاجعه قطع درختان بلوط در منطقه ای بلاتکلیف بین ۴ شهرستان + تصاویر

پای اره برقی در حالی به جنگل بلوط کوه حاتم و منطقه حفاظت شده تل رش باز شده است که سالها این مناطق زیبا و سرسبز از رشته کوه زاگرس در بلاتکلیفی بین چهار شهرستان از دو استان کهگیلویه و بویراحمد و خوزستان به سر می برد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس ،رشته کوه زاگرس را همه به درختان تنومند بلوط می شناسند و ایلات ساکن در سرتاسر این رشته کوه از نسل ها پیش و سالهای سال با بلوط زاگرس زندگی کردند و زنده ماندند.

درخت بلوط همزاد عشایر زاگرس، به فقر و فلاکت مردم این مرز و بوم می نگریست و شاید راز تلخ بودن میوه آن در چشیدن طعم رنج و محنت زاگرس نشینان بود که این جاندار بی زبان به بلندای یک تاریخ همه را می دید و زبانی برای بیان این همه درد نداشت.

عشایر از دیرباز زندگی خود را مدیون قامت استوار درختان بلوط بودند و برای بقای آن همانند بقای نسل خود از جان و دل می کوشیدند، هر چند گهگاهی از روی ناچاری شاخه ای از یک درخت تنومند را جدا کرده و برای ضروریات زندگی مصرف می کردند اما هیچگاه اجازه نمی دادند این تعادل و همزیستی از حد عرف خارج شود.

اما امروز همه چیز فرق می کند، عشایر به دلایل مختلف زندگی شیرین کوچ نشینی را رها کردند و بیشتر آنها خود را به اقیانوس هزار رنگ و پیچیده شهرنشینی سپردند، زاگرس ماند و بلوط هایی که سودجویان روزانه به قصد جانشان راهی جنگل می شوند.

در سالهای اخیر بالا آمدن دود از جنگل خبر از خم شدن قامت استوار یک درخت بلوط را می داد و نفرین مردم و پیگیری سریع مسئولان مربوطه را در پی داشت اما امروز تعرض به آن در خفا و سکوت پشت ظاهر آرام و مظلوم جنگل صورت می گیرد.

اگر روزانه به و منطقه حفاظت شده تل رش که در مرز مشترک شهرستان های بهبهان ،، لنده و کهگیلویه قرار دارند، گذری کنیم، نابودی تدریجی این موهبت الهی را با سرعت بالایی مشاهده می کنیم ؛امروز زیر درختی تنومند سفره تفریح پهن می کنیم و ساعت ها را با خانواده و دوستان به شادی می گذرانیم و عکس یادگاری می گیریم اما صبح فردا تکه ای چوب و تنه ای سر بریده برجای مانده از آن درخت، تمام خاطرات شیرینمان را به تلخی مبدل می کند.

 

 

عده ای سودجو و از خدا بی خبر پای اره برقی را به کوه حاتم باز کردند و در کمال بی انصافی در کمترین زمان ممکن، ضربه ای جبران ناپذیر بر پیکر این موهبت مقدس وارد می کنند.

 

 

داغ کوره های ذغالی سالهاست که بر پیکر جنگل سبز  بلوط کوه حاتم و منطقه تل رش سنگینی می کند و حالا باز شدن پای اره برقی به این منطقه بر این داغ داغی دو چندان می افزاید.

 

 

 در حالی پای اره برقی به جنگل بلوط کوه حاتم  و منطقه حفاظت شده تل رش باز شده است که سالها این مناطق زیبا و سرسبز از رشته کوه زاگرس در بلاتکلیفی بین چهار شهرستان از دو استان و خوزستان به سر می برد.

 

مسئولان چهار شهرستان بهبهان، بهمئی، لنده و کهگیلویه هنوز نتوانستند با اتحاد و تفاهم مرز حوزه استحفاظی خود را تفکیک کنند و از هر کدام که این موضوع را پیگیری کنید، توپ را در میدان دیگری می اندازد.

 

 

کوه های حاتم و منطقه تلرش در آگهی صفحه ۳۲ روزنامه رسمی کشور به شماره ۲۰۴۰۴ در تاریه ۹۴/۱/۵ از طرف محیط زیست به عنوان منطقه شکار ممنوع  اعلام شد.

 

این منطقه از نظر تنوع زیستی گیاهی در نیمه جنوبی و غربی آن بیش از ۳۸۰ گونه گیاهی با ۷ گونه گیاه نادرو ۲۵ گونه گیاه بومی، شناخته شده است و از نظر تنوع زیست جانوری با ۱۰۱ گونه پرنده که ۱۰ گونه آنان در سطح جهان در لیست پرندگان حفاظتی قرار دارند،۱۷ گونه پستاندار، ۲۳گونه خزنده ، حکایت از محیطی با تنوع زیستی مطلوب بالا و تاکیدی بر لزوم حفاظت شدید دارد.

 

با توجه به شرایط حاد مسئله و بلاتکلیفی مسئولان ۴ شهرستان با حوزه استحفاظی مشترک، می طلبد مسئولان استان کهگیلویه و بویراحمد و خوزستان در این زمینه تشکیل جلسه فوری دهند تا بیش از این شاهد نابودی روز افزون این ریه طبیعت نباشیم.

 

تصاویر هوایی از مناطق مذکور نشان می دهد تراکم بالای درختان چند سال پیش در حال کاهش شدید است که باید گفت این موضوع از حد هشدار خارج و به مرحله خطر و بحران رسید.

 

منبع:پایگاه خبری آوای ماغر

انتهای پیام/۲۰۰

منبع : صبح زاگرس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *