قلع و قمع ۱۳ هزار اصله نهال غرس شده متعرضان در اراضی ملی استان

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی خبر رسان عزت الله بهشتی فر مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کهگیلویه و بویر احمد در سفر خود به در جمع اصحاب رسانه ضمن تبریک هفته منابع طبیعی گفت:بیشترین تلاش ما بر این بوده که از تخریب و تصرف منابع ملی جلوگیری شود.

 

بهشتی با اشاره به تبصره ذیل ماده ۵۵ که این اجازه قانونی را به منابع طبیعی میدهد تا در بدو تعرضات از تصرف منابع ملی جلوگیری کند گفت:استان ما در سطح کشور یکی از استانهای برتر در این زمینه بوده است، وی بیان کرد: در سال ۱۳۹۵ بیش از ۱۳هزار نهال که در عرصه های ملی غرس شده بود بدون از این که به مرحله تشکیل پرونده قضایی وارد شود قلع و قمع شد.

 

 مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کهگیلویه و بویر احمد خاطرنشان کرد:با استفاده از همین اختیار قانونی ۳۶۰ هکتار از اراضی ملی را در بدو کار رفع تصرف کردیم.

 

وی با اشاره به اینکه در برخی از تصرفات که مجبور به ارجاع پرونده به محاکم قضایی بودیم ۴۲ هکتار عرصه ملی نیز با حکم قضایی به منابع ملی بازگشت.

 

بهشتی با بیان اینکه در شهرستان ۴۱ هکتار از اراضی ملی رفع تصرف شده در مناطق بسیار شاخص شهرستان بوده تاکید کرد: در این رفع تصرفات سعی کرده ایم قطع درختی انجام نگیرد ،وی افزود:در جاهایی که افراد اصرار بر تصرف داشته اند با همکاری دستگاه قضا و دستگاههای امنیتی اقدام خواهیم کرد و اجازه سوء استفاده از منابع طبیعی که متعلق به همه مردم است را نخواهیم داد.

 

مدیرکل منابع طبیعی کهگیلویه و بویر احمد با اشاره به اینکه ۳۶۵ هزار هکتار از عرصه های ملی در قالب پروژه ای مشارکتی با مردم عقد قرارداد شد ابراز کرد: با مشارکتی که مردم داشته اند شاهد کاهش ۲۰ درصدی آتش سوزی ها بودیم.

 

این مقام مسوول خاطر نشان کرد :در سال ۹۵ بالغ بر ۲ هزار هکتار از اراضی ملی توسط مردم زیر کشت گیاهان دارویی رفت که ارزش اقتصادی بالایی دارد.

 

وی جنگل کاری با بذر بادام تلخ در ۲ هزار هکتار از اراضی با مشارکت بهره برداران را از دیگر اقدامات عنوان و ابراز کرد:در برخی مناطق مانند سیلاب کلوار با تغییر سیستم سوخت و تحویل سیستم خورشیدی ۳۰ درصد از سوخت جنگلی این مناطق کاسته شده است.

 

بهشتی تاکید کرد :در صدد هستیم مناطقی از استان که جنگل نشین هستند در آینده به سیستم خورشیدی مجهز کنیم تا از تخریب جنگلها جلوگیری شود.

منبع: سفیردنا

انتهای پیام/۲۰۰

منبع : صبح زاگرس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *