محرم به یاسوج نیامد / آیا شهرداری بی توجهی کرد (+تصاویر)

همواره با آغاز ماه محرم و برپایی مراسم سوگواری برای رهبر آزادگان جهان امام حسین (ع) فضای کشور رنگ و بوی خاصی به خود می‌گیرد به گونه‌ای که مردم و ادارات بنا بر عشق و اعتقاد قلبی و معنوی به فرهنگ عاشورا و محرم با سیاه پوش کردن مکان‌های متعلق به خود اعم از برافراشته کردن پرچم‌های مشکی، چاپ بنر‌های با مضامین محرم، تزئین کردن ساختمان‌های خود با دست نوشته‌های محرم به استقبال این ماه مقدس و عرفانی می‌روند تا علاوه بر بعد باطنی و معنوی به صورت عینی و ظاهری هم بزرگی و عظمت ماه محرم را احساس و خود را بیش از پیش با فرهنگ عاشورا و محرم نزدیک کنند.

در استان بالاخص شهر که همواره در ولایتمداری و دین داری در طول تاریخ این کشور، کارنامه‌ای درخشان داشته است هم مردم و هم سازمان‌ها، نهاد‌ها و ادارات به استقبال ماه محرم رفته‌اند و فضای معنوی خاصی به محیط‌های متعلق به خود داده‌اند، اما متاسفانه آنچه امروز از فضای شهری شهر مشاهده می‌شود، بیانگر این است گویی محرم به نیامده است!

از آنجایی که متولی، مدیریت فضای شهری بر عهده شهرداری می‌باشد، بدون شک آماده کردن محیط شهری از جمله میدان‌های اصلی شهر، بلوارهای پر تردد، تابلوی‌های تبلیغاتی متعلق به شهرداری با آرم‌ها و نشانه‌های محرم و عاشورا و امام حسین (ع) بر عهده این نهاد می‌باشد اما اگر در روز اول محرم در شهر یاسوج بازدید کوتاه و می‌دانی داشته باشید به خوبی به این نتیجه می‌رسید که با سوء مدیریت شهرداری یاسوج متاسفانه هیچ نشانه‌ای از محرم در این شهر دیده نمی‌شود و مسئله محرم با ان قدمت و عظمت تاریخی و با شکوه خود در نگاه شهردار این شهر به فراموشی سپرده شده است!

باید افسوس خورد در کشور و نظامی که بن مایه آن براساس فرهنگ عاشورایی و آگاهی و روشنگری مکتب امام حسین (ع) بنا شده است، برخی از مسئولین و سازمان‌ها اینچنین به رخداد عظیم و تاریخی تشیع بی‌توجهی کرده و از آن فاصله گرفته‌اند.

جمله معروف رهبر فقید انقلاب مبنی بر اینکه ما هرچه داریم از محرم و صفر است به خوبی تبیین کننده جایگاه معنوی این ماه عزیز در نزد مردم و مسئولین نظام است.

باید از شهردار شهر یاسوج سئوال کرد که دلیل بی‌توجهی شما و زیر مجموعه یتان در عدم آماده سازی فضای شهری شهر یاسوج برای محرم چه بوده است؟

آیا شهردار یاسوج آگاهی ندارد که ماه محرم در این کشور آغاز شده است؟

آیا شهردار یاسوج بر روی میز مدیریتی خود تقویم و سالنامه‌ای ندارد تا به آن بنگرد و ببیند که با آغاز ماه محرم، سیاه پوش کردن نماد‌های شهری بر عهده این دستگاه است؟

آیا شهردار و شهرداری وظایف فرهنگی خود را به فراموشی سپرده است یا آنکه مدیریت فرهنگی در شهرداری یاسوج تنها یک تابلویی بی‌جان و ناکارآمد است؟

عمق فاجعه زمانی دیده می‌شود که میدان‌های شهر، پرچم‌های تشریفات شهرداری و تابلوهای تبلیغاتی که در سطح شهر وجود دارند و همگی متعلق به شهرداری می‌باشند به جای آنکه به فرهنگ و ادبیات عاشورا مزین شوند متاسفانه غرق در تبلیغات تجاری شهرداری هستند و دردناک‌تر آنکه وقتی ساختمان اداری شهرداری که به عنوان آینه تمام نمای فرهنگ شهرنشینی و دینی قلب شهر یاسوج شناخته می‌شود هنوز پرچم‌های رنگارنگ تشریفاتیش برافراشته‌اند و هیچ تابلو، بنر و نوشته عاشورایی و محرمی در آنجا دیده نمی‌شود، آرزوی داشتن شهری با مدیریت کارآمد و توانمند در این شهر امری محال است زیرا که خانه از پای بست ویران است!

ای کاش چارت مدیریت فرهنگی این سازمان را حذف می‌کردند تا بار دیگر مشخص شود شهردار شهر یاسوج مدیری سیاسی می‌باشد که متاسفانه هیچ گونه شناخت و توانایی از مدیریت فرهنگی یک شهر که مرکز استان و آینه‌ای تمام نما از شهرهای استان نیز می‌باشد، ندارد و‌ای کاش روزی نیز ما شاهد باشیم که در حساسترین جایگاه شهری یک شهر انسان‌های با نگاه‌های کار‌شناسی و شهری قرار گیرند که با مبانی روان‌شناسی اجتماعی، شهروندی و معنوی شهروندان یک شهر آشنا بوده و یا حداقل خود را به بی‌خبری نزنند.

گویی تاریخ در حال تکرار است زیرا همین چند وقت پیش بود که رئیس سابق شورای شهر یاسوج که خود روزی حامی سفت و سخت شهردار یاسوج برای تصدیگری این مسند بود در مصاحبه با اصحاب رسانه بیان کرد: که ما حامیان انتخاب و انتصاب شهردار یاسوج، به خاطر این انتخاب اشتباه از مردم و شهروندان شهر یاسوج عذرخواهی می‌کنیم و امیدواریم مردم ما را ببخشند!

و اینک بار دیگر نشانه‌های روشن و غیر قابل بخششی از سوء مدیریت شهردار و شهرداری شهر یاسوج در باره حساسترین خط قرمز مردم در باب فرهنگ عاشورا و امام حسین (ع) دیده می‌شود تا ثابت شود شهردار شهر یاسوج گرچه انسان محترمیست ولی یک مدیر با این صفت به تنهایی نمی‌تواند شهری که مرکز استان است را اداره کند و باید در این راه از توانایی و توانمندی در مدیریت فرهنگی و شهری برخوردار باشد.

حساسیت موضوع آنجا دوچندان می‌شود که این شهر میزبان اولین کنگره ملی ۱۸۸۰ آلاله شهید می‌باشد و همزمان با دهه محرم جمع کثیری از مسئولین کشوری و منطقه‌ای در حال تردد به یاسوج هستند، و چهره غیر عزادار یاسوج در ابتدای ماه محرم، مردم و کسانی که از نزدیک شاهد این بی‌توجهی هستند را نگران کرده است.

این تصاویر صبح روز دوشنبه ۱۲ مهرماه مصادف با اول ماه محرم گرفته شده است.منبع

moharam-1  moharam-3 moharam-4 moharam-5 moharam-6 moharam-7 moharam-8 moharam-9 moharam-10

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *