مخترعان کهگیلویه و بویراحمد فریب خوردند/ رئیس بنیاد نخبگان استان: چیز بیشتری نمی‌توانم بگویم

دانشگاه مرکز رشد خود را مدتهاست که به‌عنوان پارک علم و فناوری معرفی کرده است که حالا به گفته خود مسئول این پارک توخالی از آب درآمد پارک علم و فناوری استان فقط یک بنر است.
شعارسال: بیش از ۱۰ سال از مناقشه بر سر پارک علم و فناوری در می‌گذرد و هربار علتی مانع ایجاد این پارک شده است، زمین مهمترین عامل بر سر راه ایجاد پارک علم و فناوری در این استان بود به طوریکه در دولت تدبیر و امید چندین زمین انتخاب شد اما هربار مشکلی راه اختصاص زمین به پارک را سد می‌کرد.

بالاخره دانشگاه آزاد واحد یاسوج وعده ساخت پارک علم و فناوری در کهگیلویه و بویراحمد را داد و با کلنگی که توسط استاندار و مسئولان دانشگاه آزاد کشور در یاسوج به زمین زده شد، انتظار می‌رفت که تنها استان فاقد پارک علم و فناوری صاحب این پارک شود، اما نه تنها دانشگاه آزاد هنوز اقدامی در این راستا انجام نداده است، بلکه دانشگاه یاسوج نیز به عنوان دانشگاه مادر استان برای اینکه از قافله وعده‌های پارک علم و فناوری عقب نماند، ساختمان مرکز رشد خود را که تا قبل از سال ۱۳۸۹، دانشکده زبان و ادبیات دانشگاه یاسوج و پس از آن مدتی در کسوت مرکز آموش دانشگاه، در خدمت دانشجویان بود و بالاخره به مرکز رشد تغییر هویت داد، را با نصب بنری در مقابل آن به عنوان پارک علم و فناوری کهگیلویه و بویراحمد معرفی کرد.

این اقدام دانشگاه یاسوج شگفتی را در میان نخبگان و مخترعان استان که مطالبه اصلی آنها از استاندار و نمایندگان مجلس، ایجاد پارک علم و فناوری بود، بوجود آورد. اغلب مخترعان این حرکت دانشگاه یاسوج را نمایشی ارزیابی می‌کنند و جالب اینجاست که وبگاه اینترنتی دانشگاه یاسوج نیز ماهیت این پارک را به رسمیت شناخته و برای آن رییس تعیین کرده است اما رییس پارک علم و فناوری کهگیلویه و بویراحمد با خنده از الکی بودن این پارک خبر می‌دهد.

* انتقاد رییس بنیاد نخبگان

رییس بنیاد نخبگان کهگیلویه و بویراحمد نیز پارک علم و فناوری استان را فقط یک بنر می‌داند و به تسنیم می‌گوید: چیز بیشتری نمی‌توانم بگویم.

یوسف نیکروز با بیان اینکه دکتر هاشمی رسما مسئول پارک علم و فناوری استان هستند، اظهار کرد: پارک یک ضرورت است اما من درباره روند اجرایی و تشکیل پارک هیچی نمی‌دانم و باید از مسئول پارک اطلاعات و جزئیات در این زمینه را جویا شد.

وی فضای گسترده و تشکیلات اداری را لازمه ایجاد پارک علم و فناوری می‌داند و بیان می‌کند: پارک باید دارای تشکیلات اداری و فضای گسترده مطابق با اهداف خود در راستای مشاوره طرح‌ها و ایده‌ها باشد اما پارک فعلی فقط در حد یک بنر است.

رئیس بنیاد نخبگان کهگیلویه و بویراحمد در حالی از پارک موجود با جمله «فقط در حد یک بنر است» انتقاد کرد که از خبرنگار تسنیم خواستار پیگیری روند اجرایی و زمین مورد نیاز این پارک از مسئولان پارک علم و فناوری استان بود.

* مخترعان: کدام پارک علم و فناوری؟

مخترعان که بیشترین ارتباط را با پارک‌های علم و فناوری دارند همواره و در جلسات مختلف خود با مسئولان استان کهگیلویه و بویراحمد خواستار تحقق ایجاد پارک علم و فناوری در استان بوده‌اند که از این اقدام دانشگاه یاسوج نیز شگفت زده شده و می‌پرسند:«کدام پارک علم و فناوری».

یکی از مخترعان کهگیلویه و بویراحمد به نگاه غلط حاکم بر مسئولان به علت عدم شناخت فرآیند و کارکد پارک علم و فناوری اشاره کرد و به تسنیم می‌گوید: این دیدگاه غلط به‌علت ناآشنایی با فرآیندهای چرخه ایده تا ثروت است.

محمد طاهرحیاتی مقدم با بیان اینکه تصور مسئولان استان از پارک علم و فناوری این است که فضای سبز و درخت و چند ساختمان وجود داشته باشد، افزود: باید پارک علم و فناوری در مرکز شهر باشد و هیچ الزامی برای به حاشیه بردن و یا زیرمجموعه دانشگاه قرار دادن آن وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه این انتخاب پارک علم و فناوری از روی ناچاری و نبود مکان و زمین مناسب است، تصریح کرد: پارک علم وفناوری نیازمند ۱۰ تا ۲۰ هکتار زمین و دستگاه‌های پیشرفته متالوژی مواد است.

در حالی این زمین برای پارک علم و فناوری از سوی مخترعان به عنوان نیاز پارک علم و فناوری اعلام می‌شود که مکان فعلی- دانشکده ادبیات قدیم دانشگاه یاسوج- حتی به اندازه نیم درصد این فضا نیز، زمین چه محیطی و چه زیرساخت ساختمانی ندارد.

حیاتی مقدم به دیگر نیازهای پارک علم و فناوری از جمله مراکز پیشرفته تحقیقاتی گل و گیاه و منابع ملی و مراکز فرهنگی اشاره کرد و گفت: پارک علم و فناوری گل سر سبد مراکز آکادمیک است و تافته جدابافته از این مراکز نیست و بخش اعظمی از سیستم درخت دانش است.

یکی دیگر از مخترعان استان نیز این اقدام دانشگاه یاسوج را نمایشی می‌خواند و به تسنیم می‌گوید: دانشگاه یاسوج می‌خواهد که هیچگاه پارک علم و فناوری ساخته نشود و برای همین است که چنین اقداماتی را انجام می‌دهد.

وی با انتقاد از بنیاد نخبگان استان برای عدم حمایت از حقوق مخترعان در مقابل دانشگاه یاسوج می‌افزاید: دانشگاه از طریق این پارک ساختگی به افراد درون دانشگاه در زمینه‌های مختلف کمک می‌کند اما مخترعین اصلی خارج از دانشگاه هستند و دستشان به جایی نمی‌رسد.

این مخترع هم استانی، اقدام دانشگاه یاسوج در معرفی دانشگاه ادبیات سابق خود به عنوان پارک علم و فناوری را شیره مالیدن این دانشگاه بر سر نخبگان می‌داند و می‌افزاید: متاسفانه بنیاد نخبگان نیز که باید در چنین مواقعی از حقوق نخبگان حمایت کند، به علت وابستگی به دانشگاه سکوت می‌کند.

* پارک علم و فناوری شعار است نه عمل

مهدی قهرمانی‌فر صاحب ۱۱ اختراع ثبت شده نیز پارک علم و فناوری استان را شعار می‌داند و می‌گوید: مسئولان این استان بیشتر در قبال مخترعان و نخبگان شعار می‌دهند و پارک علم و فناوری نیز از جمله این شعارهاست.

وی می‌افزاید: کهگیلویه و بویراحمد آخرین استان کشور است که پارک علم و فناوری به آن اختصاص می‌یابد و به نخبگان این استان به جای تکریم بیشتر توهین می‌شود.

* پارک علم و فناوری بدون زیرساخت بی‌معناست

رییس سابق بنیاد نخبگان کهگیلویه و بویراحمد و عضو هیات علمی دانشگاه یاسوج با بیان اینکه پارک موجود ساختار پارک علم و فناوری را نداشته و فقط ظاهر پارک را دارد به تسنیم می‌گوید: این پارک نه به لحاظ ماهوی ساختار پارک را پیدا کرده و نه زیرساخت‌های مورد نیاز یک پارک را دارد.

علی مرادی می‌افزاید: یک اتاقی از مرکز رشد دانشگاه را به پارک اختصاص داده‌اند و بیشتر شبیه جایی است که هیئت موسس پارک در آن مستقر شده و یا دفتر راه‌اندازی پارک علم و فناوری باشد نه خود پارک.

در حالی این عضو هیات علمی دانشگاه یاسوج، پارک علم و فناوری مورد ادعای دانشگاه یاسوج را اتاقی از مرکز رشد عنوان می‌کند که اصولا باید بالعکس باشد و مراکز رشد زیر مجموعه پارک علم و فناوری قرار بگیرند.

رییس سابق بنیاد نخبگان کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه پارک علم و فناوری بدون زیرساخت‌های لازم معنا ندارد، خاطرنشان کرد: باید مراکز رشد و شرکت‌های دانش‌بنیان در استان گسترش پیدا کنند، چرا که بدون این‌ها پارک علم و فناوری معنایی ندارد.

مرادی با اشاره به اینکه چیزی به نام پارک علم و فناوری در استان هنوز راه‌اندازی نشده است، بیان کرد: مهمترین موضوع در پارک علم و فناوری وجود متقاضی است و باید شرکت‌هایی را رشد بدهند که به حد پارک برسند.

* سردرگمی مخترعان استان

این عضو هیات علمی دانشگاه یاسوج ساختار فیزیکی را دومین موضوع مهم در پارک علم و فناوری دانست و اظهار کرد: اینکه چند نفر بنشینند و بگویند که پارک علم و فناوری در استان راه‌ افتاده مورد قبول نیست و تا حالا نشنیدیم که یک شرکت تولیدی که به رشد لازم رسیده باشد در این پارک مستقر شود.

مرادی با بیان اینکه فضای موجود بیشتر برای راه‌اندازی پارک است و نه خود پارک از سردرگمی مخترعان خبر داد و گفت: گام‌های اول در زمینه پارک علم و فناوری در استان هنوز برداشته نشده است و اگر ساختار بلوغ یافته‌ای به اسم پارک علم و فناوری هم داشته باشیم، شرکت نخواهیم داشت که در این پارک مستقر شود.

وی افزود: شرکت‌هایی باید پیش رشد و رشد پیدا کنند تا بتوانند بعدا در پارک مستقر شوند و در این زمینه مراکز رشد که باید فعال باشند، اینگونه نیستند.

* مسئول پارک علم و فناوری استان: چیزی به اسم پارک علم و فناوری در استان نداریم!

اما جالب‌ترین سکانس از قصه طولانی پارک علم و فناوری مربوط به مسئول این پارک است. در حالی که دانشگاه یاسوج در اقدامی عجیب تابلو پارک علم و فناوری را بر سر در دانشکده ادبیات سابق خود نصب کرده و همچنین در چارت اداری در وبگاه اینترنتی خود ساختاری به اسم پارک علم و فناوری استان تعریف کرده و مسئول و کارشناس نیز برای آن معرفی نموده اما مسئول این پارک، وجود چنین پارکی را تکذیب می‌کند.

شمس الدین هاشمی، مسئول پارک علم و فناوری استان در گفت‌وگو با تسنیم، ضمن تکذیب وجود این پارک در استان می‌گوید: من مسئول راه‌اندازی پارک علم و فناوری در کهگیلویه و بویراحمد هستم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا چیزی به اسم پارک علم و فناوری در استان داریم، می‌گوید: نه نداریم.

هاشمی همچنین در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار تسنیم که چرا از سوی دانشگاه یاسوج ساختاری به اسم پارک تعریف شده و تابلو آن بر سر در یکی از ساختمان‌های این دانشگاه قرار گرفته، بیان کرد: ما این بنر را زدیم تا شرکت‌های دانش‌بنیان و فنآوران استان برای حضور آینده در پارک علم و فناوری آماده بشوند.

وی افزود: این اقدام ما در راستای امیدوار کردن مخترعان، شرکت‌های دانش‌بنیان و افراد فن‌آور استان برای آینده پارک بود.

مسئول پارک علم و فناوری استان با بیان اینکه عجله کردیم تا در استان برای ایجاد پارک علم و فناوری آمادگی ایجاد کنیم، تصریح کرد: در آینده پارک علم و فناوری در کهگیلویه و بویراحمد ایجاد می‌شود.

این اقدام دانشگاه یاسوج کمی بیش از حد معمول عجیب و دور از ذهن به‌نظر می‌رسد اما تلاش‌های خبرنگار تسنیم برای برقراری ارتباط با رییس دانشگاه منتج به «مشترک مورد نظر پاسخگو نیست» شد. در هر صورت این کار دانشگاه یاسوج به نوعی شیره مالیدن بر سر مخترعانی است که سال‌هاست ایده‌ها و اخترعات خود را در دست گرفته‌اند و جلسه به جلسه می‌گردانند به امید آنکه شاید پارک علم و فناوری ایجاد شود و به بخشی از مطالبات آنها در زمینه حمایت از نخبگان و مخترعان پاسخ بدهد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *