نام پروین اعتصامی چون خورشیدی در ادبیات فارسی می درخشد/جز کم لطفی چیز دیگه ای از متولیان فرهنگی ندیده ایم

بانوی شاعر کهگیلویه و بویراحمدی گفت: نام پروین اعتصامی چون خورشیدی در ادبیات فارسی می درخشد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی خبر رسان ، یکی از شاعران نامدار ایران است که در روز ۲۵ اسفند ۱۲۸۵ خورشیدی در شهر تبریز متولد شد، امروز نیز مصادف با تولد اعتصامی است و به همین منظور بهانه ای شد که خصوصیات این شاعر نامدار کشورمان را از یکی از بانوان شاعر کهگیلویه و بویراحمدی جویا شویم.

فاطمه پناهی بانوی شاعر کهگیلویه و بویراحمدی در پایسخ به سوال خبرنگار ایل بانو مبنی بر اینکه پروین اعتصامی در میان شاعران ایرانی چه جایگاهی دارد؟، گفت: نام پروین اعتصامی رخشنده بود و چون خورشیدی در می درخشد.

وی با بیان اینکه کتاب اشعار اعتصامی در زمان خودش  دست به دست می شد، اظهار کرد: علامه قزوینی و دهخدا مقالاتی در ستایش اشعارش به چاپ رساندند و وزارت فرهنگ وقت به وی مدال درجه سه لیاقت عطا کرد اما پروین نپذیرفت.

بانوی شاعر کهگیلویه و بویراحمدی مهمترین خصوصیت پروین اعتصامی را ظلم ستیزی  عنوان کرد و افزود: اعتصامی توجه خاصی به احوال درماندگان و محرومین  داشت و به همین علت بیشترین اشعارش در مذمت ستمگران و ثروت اندوزان سروده شده و شعرهای اخلاقی و پند و اندرزش بی نظیر است.

پناهی تصریح کرد: اعتصامی انسانیت و اخلاق را،  مروت و جوانمردی را، عشق به هم نوع و پاک طینت بودن که این خصلت آخری جزو خصائل نیکوی خودش بود را به مخاطب می آموزد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار این پایگاه خبری که آیا شعرهای پروین اعتصامی توانسته است موضوعات روز جامعه را به خوبی مطرح کند، گفت: بله، به نحو احسنت  توانسته است موضوعات را مطرح کند.

این بانوی شاعر کهگیلویه و بویراحمدی تاکید کرد: شعرهای پروین یکی از یکی زیباتر است و نمیتوانم بهترین شعرش را انتخاب کنم چرا که واقعا سخت است.

وی پروین اعتصامی را همانند الماسی در شعر و ادب ایران نام برد و یادآور شد: من هیچ شاعره ای را همسنگ او نمیسناسم چرا که کم نظیر و بلکه بی نظیر است.

پناهی افزود: پروین اعتصامی کمک بسیار زیادی به شعر و ادب ایرانی کرد و در یک کلام می توان گفت وی به شعر و ادب ایران جایگاهی والایی بخشید.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار این پایگاه خبری مبنی بر اینکه آیا جای برگزاری یک جشنواره با موضوع پروین اعتصامی در استان خالی نیست، اظهار کرد: بله  بسیار خالی است و مسئولان فرهنگی باید در این زمینه اقدامی کنند.

این بانوی شاعر کهگیلویه و بویراحمدی  در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا پروین اعتصامی از سوی متولیان فرهنگی به عنوان یک زن نمونه شاعر معرفی نمی شود به ویژه نسل جوان دختر، که وی اینگونه جواب داد و گفت:  می توان گفت که متولیان فرهنگی  در این زمینه کم لطفی کردند اما این را باید بدانیم که جوانها به دنبال پند و اندرز و اخلاق نیستند بلکه آنها به دنیال متن های ادبی عاشقانه هستند.

منبع ایل بانو
انتهای پیام /

منبع : صبح زاگرس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *