واکاوی انتخابات هفتم اسفند «گچساران و باشت» و ماجرای عزت «بویراحمد»

تاجگردون بر خلاف برخی نمایندگان نشان داد بازیچه دست جناح ها نیست و مستقل در جهت تفکر اصلاح طلبی عمل می کند که این خود برخلاف برخی نمایندگان استان …

 احسان دری*

در زندگی سیاسی اکثر سیاست مداران، دوران افت و خیز و بالا و پایین زیادی بوجود می آید و در کشور ما نیز علاوه بر اینکه این قاعده مستثنا نیست بلکه با شدت بیشتری وجود دارد.

اگر روزی سید محمد خاتمی بعنوان رئیس جمهور و نفر دوم کشور اکنون ممنوع التصویر و حضور است.اگر مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی با تمام کارنامه قوی خود ردصلاحیت و اینگونه سالها مورد بی مهری و انواع تخریب و اهانت قرار می گیرد،اگر محمود احمدی نژاد که روزی سرخوش از کسب رای ۲۴ میلیونی اینچنین نامحبوب بخش زیادی از ملت می شود همه نشان از وارونگی های عالم سیاست است.

نماینده فعلی و نیز در برهه هایی هم مزه کم فروغی و شکست را چشید و هم دوران صعود و ترقی از پله های لرزان سیاست را تجربه کرد که اوج آن در دوره دهم مجلس شورای اسلامی و کسب ۷۴ درصد آراء اخذ شده بود که در نوع خود کم سابقه است.

این پیروزی و نتیجه آن برای غلامرضا تاجگردون به قدری شیرین بود که علاوه بر اینکه وی روزهای بعد از در مجلس شورای اسلامی با لبان خندان و شاید هم فخرفروشی به دیگر نمایندگان از جمله شکست خوردگان دلواپس نگاه می کرد،این روزها در آستانه سالگرد آن حماسه با به اشتراک گذاشتن تصاویر آن در صفحه اینستاگرام خود به ذکر آن روزها می پردازد.

اما چه عواملی دست داد تا غلامرضا تاجگردون بر خلاف پیش بینی خیلی ها به ۷۴ درصد آرای حوزه دست یابد؟

با برنامه ریزی گسترده اصولگرایان حوزه گچساران و باشت و اجماع بر روی یک کاندیدا برای مقابله با غلامرضا تاجگردون همگان رقابتی تنگاتنگ و نفس گیر را پیش بینی می کردند و حتی برخی هواداران تاجگردون در ماه های قبل از انتخابات نگرانی هایی مبنی بر احتمال شکست را داشتند اما نتیجه انتخابات با پیش بینی ها همخوانی نداشت که در این بخش به واکاوی آن می پردازیم.

 

غلامرضای جوان دولت اصلاحات در دولت احمدی نژاد مانند خیلی از نخبگان اصلاح طلبی آن روزها دوران کم فروغی را سپری و در انتخابات دوره هشتم مجلس در اسفندماه سال ۱۳۸۶ در رقابتی نزدیک و پر حرف و حدیث از سید قدرت الله حسینی شکست خورد اما با تمکین به نتیجه انتخابات در دوره بعد توانست با اقتدار رقبای اصولگرای خود(سید قدرت الله حسینی،علیمراد جعفری،)را شکست داده و خود را به کرسی های مجلسی برساند که اکثریت آن در اختیار اصولگرایان و برخی دلواپسان مانند نقوی حسینی،بذرپاش،حمید رسایی،کوچک زاده،حجت الاسلام بزرگواری،حجت الاسلام حسینیان و …بود.

 

اما دوران نمایندگی تاجگردون برای مردم گچساران و باشت جدا از عملکرد مثبت یا منفی در اولین گام همراه آوردن حس عزت و اقتدار برای مردمی بود که سالها  منتظر این روزها بودند.

تا قبل از غلامرضا تاجگردون مردم حوزه گچساران و باشت به یاد نداشتند که صداوسیما و بخش های مختلف خبری به سراغ نماینده آنان رفته و از وی پیرامون بحث های مهم اقتصادی کشور نظر و گفتگو کند و مردم وقتی در دوره نهم مجلس شوای اسلامی بارها چهره وکیل خود را در تلویزیون ملی می دیدند لذت می بردند.

تا قبل از دوران نمایندگی تاجگردون جوان و مطرح شده دولت خاتمی،مردم حوزه گچساران و باشت بیاد نداشتند نمایندگان آنان در پشت تریبون مجلس نطق چندانی داشته باشد که توسط تاجگردون این امر محقق شد.

تاجگردون بر خلاف برخی نمایندگان نشان داد بازیچه دست جناح ها نیست و مستقل در جهت تفکر اصلاح طلبی عمل می کند که این خود برخلاف برخی نمایندگان استان که اصولگرایان مجلس و بیرون برای آنان نسخه پیچی می کردند برای وی یک امتیاز و مهم محسوب شد.

تا قبل از دوران نمایندگی غلام گچساران و باشت نارضایتی مردم این حوزه از نگاه تبعیض مرکز استان به دیگر شهرستان ها از جمله در استفاده از ظرفیت مدیران به اوج خود رسیده بود که با حضور تاجگردون به عنوان یک فرد قوی با کلاس ملی از این حیث نیز مردم گچساران و باشت نمره قبولی به تاجگردون دادند که بعدها در بحث هایی مثل عزت بویراحمد که از سوی رقیبان نماینده بویراحمد و دنا مطرح شد خود گواهی بر یکه تازی تاجگردون در بود.

غلامرضا تاجگردون در مجلس نهم که یک مجلسی با اکثریت اصولگرا و اقلیت اصلاح طلبی-اعتدالی بود توانست در مرحله اول نایب رئیس کمیسیون برنامه وبودجه شود که این نیز بر اعتماد و عزت مردم حوزه وی افزود و اوج آن در دو سال پایانی مجلس نهم و تصاحب کرسی ریاست کمیسیون مهم برنامه و بودجه مجلس بود که این اتفاق نادر برای یک نماینده منطقه محروم کسب عرصه مهمی بود و مردم گچساران و باشت در آن برهه این موفقیت های پیاپی وکیل خود را باورنکردنی دانسته و احساس رضایت می کردند.

ماجرای برجام یکی از مهمترین پرونده های معاصر کشور در بعد بین المللی بود و حضور تاجگردون در کمیسیون ویژه بررسی برجام از دیگر نقطه روشن های کارنامه وی بود و همچنین حضور مداوم وزرا و مسئولان کشوری در حوزه گچساران و باشت توسط تاجگردون که تا قبل از آن سابقه چندانی نداشت نیز بر اعتماد بیش از بیش مردم به وی افزود.

نوع تفکر تاجگردون در بیان مسایل سیاسی کشور که کاملا متضاد با نماینده اصولگرای سابق و دلچسب با مذاق اکثریت مردم گچساران و باشت که طرفدار تفکر اصلاح طلبی-اعتدالی می باشند نیز در کشش مردم به تاجگردون در دوره دهم مجلس شورای اسلامی در مقابل کاندیدای اصولگرایان تاثیر گذار بود.

انجام و کلنک زنی پروژه های عمرانی مختلف در کنار عوامل تشریح شده بالا در دوره نهم مجلس شورای اسلامی تا حدود زیادی نقطه ضعف آمار بیکاری را پوشاند و اکثریت مردم مسیر طی شده توسط تاجگردون را در شکست دادن غول بیکاری در آینده موثر دانسته و اعتماد مجدد به وی در دستور کار قرار گرفت.

پیشتر در مقاقلاتی در مورد عملکرد اصولگرایان گچساران در انتخابات دوره دهم مجلس حوزه گچساران و باشت صحبت شد که چه عواملی باعث افول آنان گردید از جمله همراهی نکردن برخی چهره های مطرح این طیف از جمله سیدقدرت الله حسینی،علیمراد جعفری،خورشیدی آزاد و جمعی دیگر از اصولگرایان در حمایت از علی فولادی وندا و وجود برخی چهره های تندرو و بداخلاق و توهین های مکرر به غلامرضا تاجگردون که نتیجه عکس برای آنان به همراه داشت.

اما  می‌توان گفت در کسب ۷۴ درصد آرای اخذ شده توسط تاجگردون عوامل دیگری نیز دخیل بود.

همانطور که گفته شد عملکرد تاجگردون در مجلس نهم جدا از بررسی کارنامه وی در بخش های اشتغالزایی و عمرانی در بحث عزت دهی به مردم باعث جلب رضایت مردم شد تا برای بار مجدد به وی اعتماد کنند اما این بار  در آستانه انتخابات دوره دهم دیگر مردم گچساران و باشت از آمدن وزیر و مسئول کشوری به منطقه خود،دیدن چهره و گفتگوهای متداوم وکیل خود در صداوسیما یا کسب کرسی ریاست بر کمیسیون برنامه و بودجه و کسب کرسی های دیگر حتی نائب رییسی برایشان خیلی جذاب نبود و در دوره دهم شرط اعتماد مجدد به تاجگردون را حل مسئله بیکاری عنوان نمودند و هرچند که در بخش عمرانی و توسعه روستایی تاجگردون کارنامه قابل دفاعی داشت اما همواره وجود آمار بالای بیکاری و نبود فرصت های اشتغالزایی زیر سایه آمار پایین وجود سرمایه گذاران به چشم می آمد که در تمامی نشست های تاجگردون با طوایف مختلف مسئله اشتغال اولین خواست بزرگان آن طوایف بود.

از سوی دیگر خسته شدن مردم از گفتمان اصولگرایی که در سال های اخیر این گفتمان توسط نواصولگرایان تندرو بیشتر به سمت ادبیات خشونت توام با بی حرمتی به بزرگان نظام همراه شده بود و همچنین همسو نبودن سیاسی کاندیدای اصولگرایان گچساران و باشت با دولت فعلی و همچنین ترس از بازیچه شدن وی از سوی اصولگرایان در بازی های سیاسی در صورت راه یابی به مجلس  باعث گردید مردم حل معضل بزرگ بیکاری و همچنین توسعه اقتصادی گچساران و باشت را خارج از توان علی پولادی وندا دیده و بیشتر به سمت تاجگردونی که رئیس یک کمیسیون مهم و فردی همسو و شناخته شده برای دولت و همچنین صاحب نفوذ،جذب گردند.

هر چند که برخی بر این باورند که انتخاب بین علی فولادی وندا و تاجگردون انتخاب بین بد و بدتر بود اما در نگاه برخی تحلیل گران و به گواه تاریخ تاکنون هیچ نماینده ای با رزومه تاجگردون در این حوزه وجود نداشته و در شرایط فعلی انتخاب گزینه تاجگردون منطقی ترین کار ممکن بود.

قدرت بیان بالا در تشریح مسائل در کنار کاریزمای ذاتی تاجگردون از دیگر فاکتورهایی بود که باعث می گردید مردم بیشتر به وی اعتماد کنند و سخنرانی های آتشین وی و اقرار به وجود مشکل بیکاری و ارائه راه حل در کسب اعتماد ۷۴ درصدی مردم بی اثر نبود.

از آبان ماه سال ۹۴ نشست های مردمی تاجگردون با طوایف مختلف شروع گردید که اوج آن از دهه اول بهمن ماه ۹۴ تا پنجم اسفند بود که در حوزه گچساران و باشت روستا و طایفه ای نبود که از وی دعوت به عمل نیاورده و وی نیز حضور نیابد.

یکی دیگر از گروه هایی که امیدوارانه نام غلامرضا تاجگردون را در برگه های رای نوشته و دین خود را به نماینده گچساران و باشت در انتخابات دوره دهم مجلس به بهترین نحو انجام دهند اکثریت جامعه کارگری شرکت بهره بهرداری نفت و گاز گچساران بود که حدود چهار هزار کارگر این شرکت ( هرکدام با میانگین سه نفر از اعضای خانواده جمعیتی قریب به بیش از ده هزار نفر) با امید به حل پرونده یکسان سازی حقوق ومزایای خود که توسط تاجگردون پیگیری می شد صورت گرفت.

تاجگردون در نشست با طوایف محتلف وعده حل بیکاری را سر می داد از جمله در پیگیری و سرانجام رساندن هر چه زودتر پتروشیمی گچساران،آبیاری حدود دوازده هزار از زمین های کشاورزی باشت و گچساران،آوردن سرمایه گذار به حوزه انتخابیه خود،راه اندازی صنایع کوچک و همچنین طرح های بالا دستی پتروشیمی و….که تحقق این وعده های بزرگ را اکثریت مردم تنها از توان تاجگردون می دیدند و از سوی دیگر سردرگمی های اصولگرایان در تشریح و تدوین یک برنامه جامع و هدفمند و ارایه آن به مردم باعث می گردید تاجگردون روز به روز بیشتر در دل مردم ورود کند.

انتخابات دوره دهم مجلس شورای اسلامی در حوزه گچساران و باشت از جهاتی منحصر به فرد بود.

اول اینکه اصولگرایان گچساران و باشت برای معدود دفعات با تک کاندیدا و پرهیز از تعدد نفرات حاضر می شدند و یک سال پیش از برگزاری انتخابات کاندیدای خود را(علی فولادی وندا) مشخص و طی جلسات مختلف به برسی انتخابات می پرداختند.

نکته جالب آنجا بود که برخلاف دوره های قبل یک ترک زبان بعنوان کاندیدای واحد انتخاب و لرزبان هایی که تا آن روز تنها به همزبان خود رای داده بودن پشت سر او به صف ایستادند و با این خیال که فولادی وندا حمایت ترک زبانان  و لرزبانان اصولگرا را به همراه دارد به راحتی می تواند از عهده شکست تاجگردون بر آید.

اما میرشکار اقتصادی گچساران و باشت تنها در اقتصاد مهارت نداشت و وی به خوبی الفبای سیاست را آموخته بود و تبدیل به یک شطرنج باز ماهری در سیاست گشته بود و وی در اولین حرکت باید در ریخته شدن آمار قاطع ترک زبانان به سبد فولادی وندا خلل ایجاد می کرد.

توچه نشان دادن به منطقه ترک نشین باباکلان و روستاهای اطراف از جمله در تحقق گازرسانی به باباکلان که آرزوی دیرینه این حوزه بود باعث گردید محبوبیت تاجگردونی که ۵۰ رای در انتخابات دوره نهم در منطقه ترک نشین باباکلان را نداشت به یکباره دو چندان شود و ذهنیت خوبی را از خود برای مردم محروم آن قسمت تداعی بخشد اما تیر خلاص تاجگردون توسط برخ چهره های سرشناس ترک زبان به سبد لرزان فولادی وندا زده شد که این چهره ها از جمله افراسیاب پرویزی،خسرو طاهری و دکتر محمود کریمی با شعار مرده باد قوم گرایی و زنده باد شایسته سالاری توانستند رای قابل توجهی از ترک زبانان را به سبد رای تاجگردون بریزند.

وجود نخبگان و تحصیلکرده های هر طایفه در توجیه مردم خود برای نوشتن نام تاجگردون در برگه های رای نیز از دیگر نکات مهم در کسب ارای ۷۴ درصدی بود.

در بحث حمایت تشکیلاتی و جناحی از تاجگردون نیز هر چند که شخصیت و کارنامه فردی وی بیشتر پیش رونده وی بود اما قرار گرفتن در لیست اصلاح طلبان کشور(امید) نیز در ترغیب فعالان و چهره های مطرح اصلاح طلب گچساران و باشت در حمایت علنی از وی با وجود برخی انتقادات موثر بود.

انتخابات هفتم اسفند سال ۱۳۹۴ در گچساران و نتیجه آن می تواند درس هایی برای جریان های سیاسی به همراه داشته باشد که واکاوی آن رویداد می تواند تا ادوار مختلف جذاب باشد.

اکنون در یک سالگی آن رویداد مهم قرار است غلامرضا تاجگردون به تشریح عملکرد یک ساله خود بپردازد اما وی باید بداند که حل معضل اشتغال در صدر مطالبات مردم است و کارنامه او در دوره دهم مجلس را با این معیار سنجش خواهند نمود. /فانوس زاگر

 


منبع : کبنانیوز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *