واکنش دانشگاه یاسوج به انتشار خبر بورسیه ها در صبح زاگرس

مدیر دفتر ریاست و روابط عمومی دانشگاه یاسوج با صدور جوابیه ای به انتشار خبر بورسیه ها در پایگاه خبری صبح زاگرس واکنش نشان داد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس ، در تاریخ ۲۶ بهمن امسال خبری با عنوان روایت تلخ از دستور توقف بورسیه‌ها در دانشگاه یاسوج  به نقل از یکی از خبرگزاری های کشور در پایگاه خبری  منتشر شد که صبح امروز مسئول روابط عمومی در واکنش به این خبر ای صادر کرد که به شرح زیر است.

 

مدیر مسئول محترم پایگاه خبری تحلیلی صبح زاگرس

سلام علیکم؛
 

احتراماً، از آنجا که خبر با کد ۸۳۹۰۹ مورخ سه¬شنبه ۲۶/۱۱/۹۵ با عنوان (روایت تلخ از دستور توقف ها در دانشگاه یاسوج) حاوی مطالب خلاف واقع و کذب می باشد.پاسخ خبر و توضیحات جهت درج در خبر آن پایگاه خبری مطابق با ماده ۲۳ قانون مطبوعات ارسال می گردد.

در مورد ادعاهای آقای سیدمهدی جوکار لازم است موارد زیر جهت تنویر افکار عمومی به اطلاع برسد:
۱- نامبرده کارمند دانشگاه بوده و سپس با استفاده از بورس جایابی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (بدون آزمون) در دوره دکتری در دانشگاه قم مشغول به تحصیل گردیدند. در شروع فرآیند، برای ایشان کارگروه صلاحیت علمی به شکل غیر متداول برگزار گردیده است.
۲- فرد بورس شده پس از پایان بورس و اتمام تحصیلات در صورت نیاز به تخصص ایشان (مرجع تشخیص نیاز، هیأت اجرایی جذب می باشد) مطابق با مصوبات و آیین¬نامه و دستورالعمل¬های مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی و سایر مصوبات وزارتی و با طی مراحل اداری – استخدامی به استخدام در می¬آید. بر همین اساس برای نامبرده نیز بعد از پایان تحصیلات، مراحل اداری لازم شروع گردید و صلاحیت و توانایی علمی¬ نامبرده توسط گروه آموزشی مربوطه و هیأت اجرایی جذب تأیید نگردید و منجر به صدور عدم نیاز گردید. پس از اعلام عدم نیاز به ایشان، مشارالیه بلافاصله اقدام به طرح دعوی در مراجع ذیصلاح نمودند که دعوی ایشان در مراجع قضایی نیز رد گردید. این ادعا که اعلام عدم نیاز به ایشان و برخی بورسیه¬ها سیاسی است، خلاف واقع می باشد. 
نفر دوم بنام «اسداله حسینی» هیچ¬گونه سابقه¬ای در این دانشگاه ندارد.
فرایند کلی استخدام هیأت علمی (از جمله استخدام بورسیه¬ها بعد از فراغت از تحصیل) به شرح زیر می باشد. دانشگاه یاسوج نیز طبعاً همین روال قانونی را ملاک عمل می¬داند.
مطابق با مصوبه اهداف، وظایف و ترکیب هیأت¬های مرکزی و اجرایی جذب هیأت علمی 
دانشگاه¬ها و مؤسسات آموزشی عالی احراز و اعلام نیاز یا عدم نیاز به هیأت علمی از شئون و وظایف هیأت¬های مرکزی و اجرایی جذب هیأت علمی است. مطابق بند ۴ ماده ۱ مصوبه مذکور، بررسی و تأیید جذب داوطلبان عضویت در هیأت علمی اعم از قراردادی، پیمانی، رسمی از وظایف هیأت مرکزی جذب است. همچنین به موجب ماده ۵، از جمله وظایف هیأت اجرایی جذب تصمیم¬¬گیری در خصوص نحوه و چگونگی استخدام اعضای هیأت علمی و اعلام نظر در خصوص جذب اعضای هیأت علمی متقاضی استخدام در دانشگاه¬ها و متقاضیان راتبه (بورسیه) تحصیلیاز لحاظ توانایی علمی و صلاحیت¬های عمومی است. همچنین به موجب بند ۱ ماده ۳ دستورالعمل اجرایی جذب،شناسایی و تعیین نیاز از وظایف هیأت اجرایی جذب است، بنابراین با توجه به قوانین فوق¬الذکر اعلام نیاز یا عدم نیاز به متقاضیان از وظایف هیأت اجرایی جذب است.
دانشجویان بورسیه هیچ رابطه استخدامی با دانشگاه ندارند و صرفاً وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جهت حمایت مالی در دوران تحصیل،به آنها بورس اعطا می¬کند. به همین جهت در اسناد تعهد آنها هیچ الزام و تعهدی برای بکارگیری آنها توسط دانشگاه¬ها وجود ندارد و پس از پایان تحصیل و دوران بورس در صورت اعلام نیاز توسط هیأت اجرایی جذب،مراحل تشکیل پرونده استخدامی آغاز می¬شود. 
قابل ذکر است مطابق ماده ۱۴ دستورالعمل رسیدگی به شکایات داوطلبان اعم از (اعضای قراردادی، پیمانی، بورسیه و رسمی) هیچ مقام اداری و دولتی نمی¬تواند آراء هیأت¬های مرکزی یا هیأت¬های اجرایی را تغییر دهد یا از اجرای آن جلوگیری کنند، ضمن آنکه مراحل و مراجع ذیصلاح برای بررسی اعتراض و شکایت متقاضیان نیز مشخص شده است.
 
 
با آرزوی توفیق الهی
سید حاجت موسوی
مدیر دفتر ریاست و روابط عمومی دانشگاه یاسوج
 
انتهای پیام/۲۰۰

منبع : صبح زاگرس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *