وضعیت اشتغال زنان کهگیلویه و بویراحمد/دخترانی که از روی اجبار رو به شغل های سخت آورده اند+عکس

این روزها حقوق سیصد هزار تومان، چهارصد هزار تومان و پانصد هزار تومان برای یک خانواده مبلغ زیادی نیست اما بانوان کهگیلویه و بویراحمد و شهر یاسوج برای این مبلغ ناچیز نیز دست به کار دست فروشی می زنند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی خبر رسان رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: نرخ بیکاری استان ۴.۴ درصد نسبت به سال ۹۴ کاهش داشته است.

حسن نوروزی  در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان افزود: بر اساس طرح آماری نیروی کار و آمار ارائه شده مرکز آمار ایران نرخ بیکاری در استان در سال جاری ۱۳.۳ درصد بوده است.

نوروزی تاکید کرد: نرخ بیکاری استان در سال گذشته ۱۷.۷ درصد بود.

وزیر صنعت در تاریخ ۲۱ تیر ۹۵ نعمت زاده در ادامه نیز به مسئله در کشور و بویژه استان کهگیلویه وبویراحمد اشاره کرد و افزود:وضعیت بیکاری در این استان وخیم بوده که بر اساس آمار ۱۴درصد بیکاری در استان و بودن در رتبه ۲۹کشوری نشان از  این موضوع است.

 

بالا پایین رفتن آمارهای بیکاری در این استان نشان می دهد که که جای کار می لنگد همه مسئولان از کاهش نرخ بیکاری در استان می گویند و اینکه در سال گذشته این استان مقام اول را در کاهش نرخ بیکاری کسب کرده است شاید این آمار و ارقام از جایی سرچشمه می گیرند که هنگام سرشماری هر فردی که در طول روز دو ساعت کار می کرد را جز افراد شاغل معرفی می کردند.

در سال گذشته می توان گفت همه آمارهای ارایه داده شده از طرف مسئولان نشان از افزایش نرخ بیکاری را نشان می داد اما به یک باره معاون امور اقتصادی استاندار کهگیلویه وبویراحمد در جلسه استانداری می گوید:استان کهگیلویه وبویراحمد در سال ۱۳۹۵ دارای نرخ بیکاری ۱۳ و ۳ درصد بوده است که نسبت به سال ۱۳۹۴ که ۱۷ و۷ درصد بوده است ۴/۴ درصد کاهش داشته است.

 

اگر نرخ بیکاری در سال گذشته کاهش یافته است و این استان مقام اول را کسب کرده پس چرا هنوز جوانان کهگیلویه و بویراحمدی در کوچه و خیابان ها فقط قدم می زنند وقتی نرخ بیکاری مطرح می شود هم بیکاری و هم مردان مد نظر است که در این گزارش به وضعیت اشتغال پرداخت می شود.

وضعیت اشتغال زنان کهگیلویه و بویراحمدی مطلوب نیست به گونه ای اگر به ادارات استان دقت کرده باشید متوجه می شویم در بیشتر بخش ها تعداد نیروی خانم خیلی کمتر از مردان است و این نشان از سهمیه ناعادلانه استخدام و توجه به جنسیت در ادارات است.

زنان این استان برای کسب درآمد به شغل های مختلفی روی می آورند اگر به سر در بسیاری از فروشگاه ها دقت کرده باشید نوشته اند به یک فروشنده خانم نیازمندیم

اما چرا خانم چرا ننوشته اند آقا جواب دادن به این سوال خیلی سخت نیست چون که خانم ها به حقوق ناچیز رضایت می دهند پس طرفداران زیادی نیز دارند.

وجود ۵۰۰۰زن سرپرست خانواده در کهگیلویه و بویراحمد

مدیرکل بهزیستی کهگیلویه و بویراحمد در دی ماه سال ۹۵ گفت: ۲۰۰۰ زن سرپرست خانواده در نوبت هستند که تحت حمایت این نهاد قرار بگیرند این آمار شاید به زبان آوردنش راحت باشد اما این ۲۰۰۰ زن چگونه امرار معاش می کنند شام، نهار، پوشاک خانواده و بچه هایش را چگونه تامین می کند پس باید به فکر چاره بود.

این بانوان مجبور هستند با حقوق اندک بسازند تا بتوانند زندگی کنند تا بتوانند کرایه خانه را بدهند که شب در خیابان نمانند.

این روزها حقوق سیصد هزار تومان، چهارصد هزار تومان و پونصد هزار تومان برای یک خانواده مبلغ زیادی نیست و نمی تواند خرج یک ماه خانواده چند نفره را بدهد اما بهتر از بیکاری و نداشتن هیچگونه در آمدی است پس اینگونه می شود که زنان و دختران جوان به شغل های کم درآمد روی آورده اند.

در همین خصوص گفت و گویی کوتاه با یک بانوی فعال فرهنگی  داشتیم که در زیر می خوانید.

زینب قربانی فعال فرهنگی در گفت و گو با خبرنگار این پایگاه خبری گفت: نسبت به سال های گذشته مشارک بهتر و بیشتری در بخش مشارک های اجتماعی دارند و بیشتر در جامعه حضور پیدا می کنند.

وی بیان کرد: زنان این استان دارند از خانه ها بیرون می آیند و وارد جامعه می شوند هم در اشتغال و هم در اجتماع حضور پررنگی پیدا کرده اند ششرایط به گونه ای است که وقتی یک زن در جامعه باشد روحیه و احساس بهتری دارد.

این فعال فرهنگی ادامه داد: اگر بخواهیم نمونه ای از افزایش حضور زنان در اجتماع نسبت به گذشته را مطرح کنیم به انتخابات شورای شهر و رستا اشاره می کنم افزایش ثبت بانوان در این انتخابات نشان می دهد که زنان این استان احساس تکلیف کرده اند و می خواهند اجتماعی باشند هر چند با حضور در جامعه مسئولیتش بیشتر می شود که اما زنان ثابت کرده اند که می توانند از پس کارها بربیایند.

اشتغال به زنان احساس هویت و استقلال می دهد

قربانی  که سابقه دوساله مدیرت کتابخانه های استان را در سابقه کاری خود دارد گفت: انتظار می رود که مسئولات استانی در بحث مدیریت از پتانسیل های بانوان بیشتر استفاده کنند تجربه نشان داده که زنان احساس مسئولیت بیشتری دارند.

وی ادامه داد: مشارکت بیشتر زنان نسبت به گذشته نشان می دهد که آنها از خانه خارج شده اند و می خواهند تاثیر گذار باشند هر چند اشتغال زنان تنها اشتغال در کارهای دولتی نیست بلکه یک زن می تواند در حرفه های مختلف آموزش های لازم را ببیند و بعد هم برای خودش و هم برای دیگران اشتغال ایجاد کند.

این بانوی فعال فرهنگی ادامه داد: اشتغال زنان به انها احساس استقلال و هویت می دهد.

مصاحبه این بانوی فرهنگی نشان می دهد حضور زنان در جامعه بیشتر شده است اما با این وجود این حشور بیشتر در شغل های آزاد، دست فروشی و ..خلاصه شده است.

فریبا رحمان پور مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری کهگیلویه و بویراحمد که هر بار از مصاحبه دادن در این خصوص طفره رفته است می توان عملکردش را نقد کرد هر چند بدون هیچ گونه حرفی عملکردش مورد نقد افراد زیادی است و باید برای شفاف سازی اذهان عمومی گزارشی از عملکرد خود ارایه دهد که تا کنون برای اشتغال زنان چه کارهایی انجام شده است و یا وظیفه امور بانوان استانداری کهگیلویه و بویراحمد چیست.

منبع:ایل بانو

انتهای پیام/۷۰۴۴

منبع : صبح زاگرس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *