وقتی زمین‌های تنگ مهریان بلعیده می‌شود

در این بین افراد سودجویی با جانمایی و کاشت درختان مثمر سیب و گردو در بین درختان بلوط منطقه سعی دارند خود را صاحب، مالک زمین و اراضی ملی جای دهند. تنگ مهریان بهشت گمشده پایتخت طبیعت ایران است؛ و متجاوزان به اراضی ملی مفت و مجانی صاحب خانه می‌شوند.

تنگ مهریان

تصرف زمین‌های منابع ملی با کاشت و جانمایی نهال‌های مثمر در بین سایر درختان جنگلی و این بار در منطقه بکر و زیبای تنگ مهریان یاسوج زیرسایه بی‌توجهی و بی‌مهری مسئولان زنگ خطری برای تاراج ثروت ملی است.

 منابع طبیعی جزو انفال عمومی است و حفاظت از آنها یک وظیفه همگانی است؛ در این بین پدیده زمین‌خواری در سایه ضعف قانون و بی‌توجهی مسئولان روز به روز در حال افزایش است.

در تعریف زمین خواری می‌توان گفت؛ تصرف اراضی اعم از دولتی و شخصی از سوی اشخاص یا مراجعی است که با استفاده از نفوذ و روابط خود در دستگاه‌های مختلف اداری و یا با شناسایی خلأهای قانونی و گاه نیز با جعل اسناد و مدارکی به سو استفاده‌های مالی و ملکی می‌پردازند.

بعد از زمین خواری و ویلاسازی در منطقه سروک شهرستان بویراحمد این بار متجاوزان به اراضی ملی به منطقه تفریحی و زیبای تنگ مهریان نیز رحم نکردند و بساط زمین‌خواری را در این جا راه انداختند.

اینجا بهشت حراج می‌شود

منطقه بکر و زیبای تنگ مهریان در ۵ کیلومتری شهر یاسوج مرکز استان کهگیلویه وبویراحمد واقع شده است و هر ساله به علت بهره‌گیری از آب فراوان و هوای خوش و مطبوع پذیرای گردشگران و افراد زیادی است.

تنوع درختانی نظیر سپیدار، بلوط، افرا، چنار، کاج، انگور وحشی و بنه در تنگ مهریان از ویژگی‌های این منطقه‌ است.

در این بین افراد سودجویی با جانمایی و کاشت درختان مثمر سیب و گردو در بین درختان بلوط منطقه سعی دارند خود را صاحب، مالک زمین و اراضی ملی جای دهند. تنگ مهریان بهشت گمشده پایتخت طبیعت ایران است؛ و متجاوزان به اراضی ملی مفت و مجانی صاحب خانه می‌شوند.

در ظاهر این زمین‌ها جز اراضی ملی است ولی در واقع متصرفان با کاشت نهال، ایجاد باغ تفریحی و ویلاسازی یا همان باغ شهرها از این آب گل آلود ماهی می‌گیرند.

 

مدیرکل منابع طبیعی کهگیلویه وبویراحمد در رابطه با پدیده زمین‌خواری در منطقه تنگ مهریان شهرستان بویراحمد به خبرنگار تسنیم می‌گوید: تاکنون گزارشی مبنی بر این موضوع به ما ارسال نشده است و اگر امروز شاهد کاشت نهال در حوزه اراضی ملی بودید محیط‌بانان ما تا آخر هفته آنها را قلع و قمع می‌کنند.

وی تصریح کرد: اکیپ منابع طبیعی استان به صورت مستمر در هر هفته یک منطقه  را بازدید می‌کنند.

بهشتی‌فر با بیان اینکه چون برخی نهال‌های تازه کاشته شده کوچک و ریز هستند و ممکن است به صورت حرفه‌ای در پشت درختان و جنگل جانمایی شوند و در دید نباشند، تاکید کرد: اکیپ جنگل‌گردی منابع طبیعی استان در هر نقطه‌ای که به منابع ملی تجاوز شده باشد بر اساس تبصره یک ماده ۵۵ قانون حفاظت از عرصه‌های منابع طبیعی نسبت به رفع تصرف اقدام می‌کند.

کمبود قرقبان برگ برنده زمین‌خواران

مدیرکل منابع طبیعی کهگیلویه وبویراحمد ابراز کرد: در بدو تصرف هرکسی در اراضی ملی  بنایی احداث کرده باشد یا غرس نهال در همان بدو  تصرف قلع و قمع انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه سال گذشته بر اساس تبصره ۵۵ حدود یک هزار و ۹۶۰ هکتار از اراضی ملی در کل استان رفع تصرف شد، اظهار داشت: اکثریت متعلق این موارد مربوط به شهرستان‌های بویراحمد و دنا بود و دلیل اصلی آن شرایط آب و هوایی مناسبت‌تر برای کاشت نهال است.

بهشتی‌فر بهترین راهکار برای مقابله با زمین خواری را پیشگیری براساس تبصره یک ماده ذیل ۵۵ عنوان کرد و افزود: یکی از دلایلی که شاهد تصرف و زمین‌خواری در استان هستیم کمبود قرقبان  به تناسب اراضی ملی استان است.

وی تصریح کرد: حداقل ۳ برابر این تعداد نیرو، جنگلبان برای حفاظت از عرصه‌های منابع طبیعی استان نیاز داریم.

بهشتی‌فر گفت: اگر قرقبان متناسب با سطح منابع طبیعی داشتیم به طور قطع با گشت‌زنی بیشتر زودتر متوجه تصرف و تخریب منابع ملی می‌شدیم و چتر حفاظتی و ضریب حفاظتی ارتقا می‌یافت.

کلید مقابله با زمین‌خواری تهیه کاداستر برای اراضی ملی است

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر ویلا‌سازی در منطقه تنگ مهریان، عنوان کرد: این مسئله را تکذیب می‌کنم هیچ‌گونه ویلاسازی و احداث بنا در عرصه منابع ملی تنگ مهریان انجام نشده است.

وی با بیان اینکه براساس اجرای ماده ۵۶ که مالکیت دولت در منابع طبیعی را تصویب کرده  و اراضی ملی دارای نقشه است، عنوان کرد: هرگونه دخل و تصرف امکان‌پذیر نیست ولی در صورت وجود نقشه کاداستر به علت یو. تی .ام با مشخص شدن مرز جغرافیایی امکان هیچ‌گونه دخل و تصرفی از سوی متجاوزان به اراضی ملی وجود نداشت./ کبنا

 

گزارش و عکس از سیده زهرا موسوی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *