پرده‌برداری از تبعیضی آشکار در بانک سینا / دست چه کسانی پشت پرده است؟

تفاهم‌نامه سینا که قرار بود با اختصاص ۲۰ میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت گرهی از کار واحدهای تولیدی و اقتصادی مناطق مختلف استان کهگیلویه و بویراحمد بگشاید، با اختصاص …

تفاهم‌نامه سینا که قرار بود با اختصاص ۲۰ میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت گرهی از کار واحدهای تولیدی و اقتصادی مناطق مختلف بگشاید، با اختصاص بیشتر این تسهیلات به یک منطقه، تبعیضی تاریخی را در این استان به ثبت رساند.

تسنیم نوشت؛  اواخر اردیبهشت ماه امسال بود که و ۱۶ استانداری کشور در راستای حمایت از طرح‎های اشتغالزا، تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند، این تفاهم‌نامه در راستای سیاست‌ها و مسئولیت‌های اجتماعی، رفع محرومیت و کمک به توسعه اشتغال در مناطق کمتر توسعه یافته کشور و کمک به توانمندسازی مناطق در سال «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» بین «»، «بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی»، «بنیاد علوی»، «معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری» و «استانداری‌ها» به امضا رسید.

هم از استان‌هایی بود که این تفاهم‌نامه را امضا کرد، تا بلکه گرهی از کار در هم فرورفته واحدهای تولیدی و اقتصادی‌اش گشوده شود. در این راستا، مبلغ ۲۰ میلیارد تومان تسهیلات طی تفاهم‌نامه چهارجانبه‌ای بین معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور، استانداری، بنیاد علوی و بانک سینا برای ایجاد، تکمیل و توسعه انواع فعالیت‌های اقتصادی در مناطق روستایی این استان اختصاص یافت.

اما این روزها و با گذشت ۹ ماه از انعقاد تفاهم‌نامه سینا، از تخلفی بزرگ صحبت می‌شود، تخلفی که نخستین بار رئیس‌ جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد در تاریخ ۳۰ بهمن امسال در نشست شورای گفت‌وگوی بخش خصوصی و دولت از گوشه‌های کوچکی از آن پرده برداشت، تا اعتراض جعفر گوهرگانی، زوایای جدیدی از این ماجرای پنهان نیز بگشاید، موضوعی که پس از خودداری مسئولان بانک سینا از پاسخگویی، شائبه وجود دست‌های پشت پرده‌ در این تفاهم‌نامه را بیش از پیش نمایان ساخت.

پرداخت تسهیلات ارزان‌قیمت به نورچشمی‌ها

رئیس جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد از پرداخت میلیاردها تومان تسهیلات ارزان قیمت به نورچشمی‌ها در یکی از معاونت‌های استانداری خبر داد و گفت: باید شفاف این موضوع را به مردم و مقامات ارشد بگویم که در یک معاونت غیرتخصصی با فعالیت‌های کشاورزی، افرادی دارای نفوذ و نورچشمی را برای دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه در بخش گلخانه معرفی کردند که به معنای واقعی هدر دادن پول بیت‌المال است.

جعفر گوهرگانی افزود: این افراد تسهیلاتی میلیاردی را با بهره کم باید می‌گرفتند که با هر قیمتی جلوی آن را می‌گیریم چرا که این حق تولیدکنندگانی است که به علت نبود سرمایه در گردش، مشکلات زیادی را تحمل می‌کنند.

گوهرگانی گفت: این تسهیلات از محل دفتر روستایی استانداری باید به گلخانه‌داران دارای شرایط داده می‌شد که متأسفانه بدون هماهنگی با جهاد کشاورزی افراد خاصی را معرفی کردند.

وی تصریح کرد: افراد معرفی شده نه تنها اهلیت ندارند، بلکه پیش از این تسهیلات میلیاردی ارزان قیمت دریافت کرده بودند و با فرض اینکه افراد گلخانه‌دار و دارای اهلیت هم بوده باشند چون یک بار تسهیلات کم بهره از محل صندوق توسعه ملی دریافت کرده بودند دیگر نمی‌توانند این تسهیلات را دریافت کنند.

گوهرگانی گفت: با این کار مخالفت کردم و پای مخالفت خود نیز می‌مانم چرا که بنای ما توزیع عادلانه امکانات و اعتبارات است.

وی تصریح کرد: چگونه است یک معاونت غیرتخصصی تشخیص می‌دهد که این تسهیلات بسیار مناسب را به چه کسانی بدهد، اما نه از اتحادیه گلخانه‌داران و نه از سازمان متولی آن سؤالی نمی‌پرسند.

این اظهارات گوهرگانی اگرچه در دفاع از تمامی تولیدکنندگان مستحق بخش کشاورزی نبوده و تنها در دفاع از واحدهای خاصی انجام شد، اما نکته حائز اهمیت، افشاگری این مدیر اجرایی کهگیلویه و بویراحمد در رابطه با یک تخلف بزرگ در دستگاه ارشد اجرایی استان است.

هرچند اظهارات گوهرگانی «نوش‌داروی بعد از مرگ سهراب است»، اما نشان از ضعف مدیریت در استانی می‌دهد که بی‌اغراق از محروم‌ترین مناطق کشور است و تولیدکنندگان آن در منجلاب رکود و نبود نقدینگی یا ورکشسته شده‌اند یا روانه زندان و یا هنوز هم در انتظار وعده‌های تحقق نیافته‌اند.

مسأله دیگری که بعد از ماجرای افشارگری جعفر گوهرگانی نقل محافل شد، این بود که بیش از ۹۰ درصد طرح‌هایی که به بانک سینا برای دریافت تسهیلات معرفی شد، مربوط به یک منطقه از استان کهگیلویه و بویراحمد بود و سایر مناطق یا سهمی از این تسهیلات نداشته و یا سهم بسیار ناچیزی داشتند، موضوعی که اعتراض بسیاری از تولیدکنندگان این استان را برانگیخت.

با این حال مدیرکل دفتر امور روستایی این مسأله را نیز به مانند حرف‌های جعفر گوهرگانی انکار کرده و می‌گوید: تنها ۵۰ درصد این طرح‌ها از یک شهرستان بوده و ۵۰ درصد باقیمانده مربوط به سایر مناطق است.

این در حالی است که اگر حتی ۵۰ درصد طرح‎های تولیدی و اقتصادی معرفی شده از یک شهرستان باشد، باز هم نوعی بی‎عدالتی در توزیع اعتبارات است، زیرا کهگیلویه و بویراحمد هشت شهرستان مختلف با محرومیت‌های بی‌شمار دارد و معرفی ۵۰ درصد طرح‌ها از یک شهرستان، کاملا با منویات مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم برخورد با تبعیض در توزیع اعتبارات در تضاد است.

خودداری از ارائه لیست طرح‌های معرفی شده به بانک سینا

داریوش مظفر از انتشار لیست طرح‌های معرفی شده به منظور شفاف‌سازی، خودداری کرده و می‎گوید: از ۴۲ طرح معرفی شده به بانک سینا، ۳۳ طرح با اعتبار بالغ بر ۳۸۹ میلیارد ریال توسط مدیریت بانک تأیید شده و از این تعداد تاکنون به دو طرح تسهیلات پرداخت شده است.

 وی با بیان اینکه حاضر به ارائه اسامی طرح‌های معرفی شده نیست، توپ را به زمین معاون عمرانی استاندار انداخته و می‌افزاید: مسأله‌‌ای که وجود دارد این است که این طرح‌ها با امضای من به عنوان مدیرکل دفتر امور روستایی به بانک سینا معرفی نشده، بلکه پس از یک فرآیند کاری، در نهایت به امضا و تأیید معاون عمرانی استاندار رسیده‌اند.

شایعه دیگری که در این آشفته بازار به گوش می‌رسد این است که بانک سینا خود از استانداری کهگیلویه و بویراحمد خواسته بود تنها طرح‌های مربوط به شهرستان‌های گچساران و باشت را به این بانک معرفی کرده و تأکید کرده بود که ما هیچ طرحی از مناطق دیگر نمی‌پذیریم. مسأله‌ای که با وجود تلاش فراوان خبرنگار تسنیم برای مصاحبه با مسئولان این بانک و اطلاع از صحت مطلب، بی‌جواب ماند.

در نهایت، با استناد به این گفته مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری کهگیلویه و بویراحمد که در جوابیه خود به رئیس جهاد کشاورزی نوشته بود: «این دفتر آمادگی دارد بر اساس اسناد و مدارک موجود، کذب بودن اخبار منتشره توسط رئیس جهاد کشاورزی استان را اثبات کند»، مردم و واحدهای تولیدی و اقتصادی استان کهگیلویه و بویراحمد خواهان انتشار لیست طرح‌هایی هستند که به واسطه این تفاهم‌نامه به بانک سینا معرفی شده‌اند.


منبع : کبنانیوز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *