پشت‌پرده برگزار نشدن جلسات مبارزه با زمین‌خواری استان

جلسات کارگروه مبارزه با زمین‌خواری کهگیلویه و بویراحمد سال گذشته به صورت مرتب برگزار می‌شد اما بیش از چهار ماه است که جلسات این کارگروه برگزار نشده است.

زمین‌خواری تصرف اراضی اعم از دولتی و شخصی از سوی اشخاص یا مراجعی است که با استفاده از نفوذ و روابط خود در دستگاه‌های مختلف اداری و شناسایی خلاءهای قانونی و گاه نیز با جعل اسناد و مدارکی به سوء استفاده‌های مالی و ملکی می‌پردازند.

برخورد با زمین‌خواری و تصرف اراضی ملی مورد توجه همه دولت‌ها بوده و برخورد با سودجویان و متصرفان اراضی ملی همواره از اولویت‌های مهم دستگاه قضایی کشور بوده است.

استان کهگیلویه و بویراحمد به دلیل داشتن آب و هوای مناسب و همچنین منابع بکر ملی از طرف سودجویان و زمین‌خواران در امان نمانده و زمین‌خواری در استان در بخش وسیعی از منابع ملی و اراضی کشاورزی انجام شده که حدود ۴ هزار هکتار از اراضی ملی توسط سودجویان تصرف شده است.

متاسفانه در سال‌های اخیر با گسترش زمین‌خواری شاهد ظهور پدیده کوه‌خواری در استان کهگیلویه و بویراحمد هستیم که می‌طلبد برخورد قاطعانه‌ای از سوی مسئولان امر انجام شود.

در ۹ ماهه سال گذشته جلسات کارگروه مبارزه با زمین‌خواری ماهانه و به صورت مرتب برگزار می‌شد و مصوبات و نتایج خوبی در پی داشت اما حدود چهار ماه است که دیگر شاهد برگزاری جلسات مهم این کارگروه نیستیم و کارگروه مبارزه با زمین‌خواری در استان برگزار نمی‌شود.

طبق شنیده‌ها ردپای برخی مدیران در پدیده زمین‌خواری مشاهده می‌شود و سئوالی که در این بین مطرح است اینکه چه عواملی موجب عدم برگزاری این جلسات و بی‌تفاوتی مسئولان نسبت به برگزاری کارگروه مبارزه با زمین‌خواری شده است؟

آنچه پیش از همه نگران کننده است خدمت‌رسانی دستگاه‌های خدمت‌رسان آب، برق و گاز به ساخت و سازهای غیر مجاز در اراضی تصرف شده ملی و کشاورزی است که با رانت‌خواری و پارتی‌بازی امکاناتی به این ساخت و سازهای غیر مجاز ارائه شده است.

انتظار مردم از مسئولان کهگیلویه و بویراحمد اجرای قانون برای همه افراد و کوتاه کردن دست متصرفان و سودجویان از اراضی ملی است و امید می‌رود با توجه به این امر مهم جلسات کارگروه مبارزه به زمین‌خواری به مانند ماه‌های قبل به صورت مرتب برگزار و با تمام قاطعیت با سودجویان اراضی ملی و کشاورزی برخورد شود./کبنا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *