چرا نرخ بیکاری در کهگیلویه و بویراحمد افزایش یافت؟

به تازگی آمار بیکاری سال ۱۳۹۴ در کهگیلویه و بویراحمد منتشر شد که براساس آن نرخ بیکاری با سه درصد افزایش به ۱۷/۷ درصد رسید. سوالی که مطرح شده این است که چرا نرخ بیکاری در این استان در سال گذشته حدود سه درصد رشد داشت؟

نرخ بیکاری در استان کهگیلویه و بویراحمد از ۱۴٫۸ درصد در سال ۹۳ به ۱۷٫۷ در پایان سال ۹۴ رسید که این مساله باعث دغدغه بسیاری شده است.
براساس جدیدترین گزارش مرکز آمار ایران، کمترین نرخ بیکاری را در سال گذشته استان آذربایجان شرقی با ۷٫۳ درصد و بیشترین نرخ بیکاری را استان کهگیلویه و بویراحمد با ۱۷٫۷ درصد داشته است.
در این گزارش، میانیگن نرخ بیکاری کشور ۱۱ درصد است که به این ترتیب، استان کهگیلویه و بویراحمد بیش از شش درصد از میانگین کشور بیکارتر است.
در حالی که نرخ بیکاری کل کشور در سال ۹۴ نسبت به سال ۱۳۹۳، کمتر از نیم درصد افزایش یافته است این نرخ در کهگیلویه و بویراحمد رشد ۳ درصدی را نشان می دهد.
نرخ مشارکت اقتصادی در این استان در سال ۹۳ حدود ۳۰ درصد بود که در سال ۹۴ به بیش از ۳۴ درصد رسید که نشان می دهد این شاخص نسبت به سال قبل، چهار درصد بیشتر شده است.
در سال ۱۳۹۴ نرخ مشارکت اقتصادی کل (نرخ فعالیت) نسبت به سال قبل یک درصد افزایش یافته اما این رقم در کهگیلویه و بویراحمد حدود چهاردرصد رشد داشته است.
مدیرکل تعاون، کار و امور اجتماعی، مهمترین دلیل افزایش بیکاری در استان را همین افزایش چهاردرصدی نرخ مشارکت اقتصادی می داند.
صابر مظاهری گفت: بالاترین نرخ مشارکت اقتصادی در کشور مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد بود و این بدان معناست که میل به افزایش کار در استان روند پرشتابی داشته است.
وی یکی از دلایل افزایش نرخ بیکاری در کهگیلویه و بویراحمد را نبود کشش در بازار این استان دانست و بیان کرد: نرخ مشارکت اقتصادی در استان بیش از چهار درصد افزایش یافته اما بازار کار استان تنها جوابگوی جذب دو درصد از این افراد را داشت.
مظاهری دومین دلیل را افزایش بی رویه مراکز آموزش عالی در استان دانست و گفت: دانشگاه ها بدون در نظر گرفتن نیازها، ظرفیت ها و واقعیت های بازار دانشجو جذب می کنند که باعث افزایش افراد دارای مدرک دانشگاهی شده است.
وی عنوان کرد: بیشتر این افراد نسبت به کارهای کشاورزی بی میل می شوند و علاقه مند به حضور در دستگاه های اداری هستند.
مظاهری دلیل دیگر افزایش سه درصدی بیکاری در استان را کتمان حقایق از سوی شهروندان دانست و گفت: بسیاری از افراد که وام های اشتغالزایی دریافت کرده و به کارهای کشاورزی، دامداری و کارگری مشغول هستند خود را بیکار قلمداد و اعلام می کنند.
وی کاهش چشمگیر فعالیت بخش مسکن استان را نیز در این مساله مهم دانست و گفت: پرداخت تسهیلات مسکن می تواند در این زمینه راهگشا باشد.
مظاهری خشکسالی های پی در پی سال های اخیر را نیز موثر دانست و بیان کرد: همه این عوامل دست به دست هم دادند و باعث افزایش سه درصدی نرخ بیکاری در استان شده اند.
البته وی درباره صحیح، دقیق و کارشناسی بودن این آمار تردید دارد و می گوید: انتخاب یک هزار و ۵۰۰ خانوار از سوی مرکز آمار ایران در تهران ممکن است امکان خطای این آمار را بالا ببرد.
اما مجید محنایی معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندر کهگیلویه و بویرحمد دلیل مهمتر این افزایش را نبود زیرساخت های اقتصادی می داند و معتقد است که زیرساخت های توسعه اشتغال فراهم نیست و از این رو برنامه های مختلف نمی تواند مشکلات بیکاری را کم یا ریشه کن کند.
محنایی، عامل مهم دیگر این وضعیت را بازپرداخت نکردن اقساط تسهیلات اعطایی دانست و گفت: مهمترین مشکل اقتصاد این استان، بی میلی برخی افراد به بازپرداخت اقساط تسهیلات دریافتی است.
وی بیان کرد: برخی افراد با سوء استفاده از حمایت دولت از تولید، مبالغ دریافتی برای فعالیت اقتصادی و تولیدی را در بخش های دیگری مصرف می کنند که اشتغال در پی ندارد.
معاون سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه وبویراحمد نیز با دفاع از کارشناسی بودن این آمار معتقد است دلایل دیگری در افزایش سه درصدی نرخ بیکاری در استان دخالت دارد.
علی شهابی با اشاره به شیوه آمارگیری از وضعیت اشتغال استان گفت: آمار سالانه براساس آمارگیری از یک هزار و ۵۰۰ خانوار با استاندردهای مرکز آمار ایران مشخص شده است.
وی اظهار کرد: آموزش های لازم به آمارگیرها داده شده و از این رو امکان خطای آماری خیلی پایین است.
علی شهابی بیان کرد: به نظر می رسد خشکسالی، تحریم اقتصادی، افزایش بیش از حد مراکز دانشگاهی، ضعف بخش خصوصی و افزایش نرخ مشارکت اقتصادی از جمله مهمترین دلایل افزایش نرخ بیکاری استان در سال گذشته باشد.
وی معتقد است تحریم های غرب علیه ایران در سال های گذشته بیشترین تاثیر را بر استان کهگیلویه و بویراحمد داشت چون این استان به بودجه دولتی وابستگی بسیار زیادی دارد.
شهابی نیز افزایش مراکز آموزش عالی در این استان را در افزایش بیکاری موثر دانست و گفت: در ۱۷سال گذشته، مراکز آموزش عالی به شدت در این استان افزایش یافته است.
وی اظهار کرد: در این استان ۳۰ مرکز آموزش عالی وجود دارد که ۱۷ مرکز آن در یاسوج فعالیت می کنند.
وی رشد این مراکز را باعث دوری جوانان از مشاغل تولیدی، کشاورزی و دامداری می داند.
سید حسین حسینی؛ معاون امور صنایع و معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت نیز معتقد است که کاهش شدید تسهیلات اعطایی بانک ها زمینه ساز افزایش بیکاری شده است.
وی اظهار کرد: این استان کمتر از نیم درصد منابع بانکی ایران را دارد که جوابگوی نیازهای استان نیست.
حسینی بیان کرد: ضعف نقدینگی، وثیقه های سنگین بانکی، ضعف شدید منابع بانکی، نبودن صنایع مادر و کوچک بودن بازار استان در وضعیت بیکاری استان سهم بالایی دارند.
با این اوصاف به نظر می ر سد کهگیلویه و بویراحمد در زمینه بیکاری از دردهای بلندمدت ساختاری و کوتاه مدت رنج می برد و اینها باعث شده که این زخم کهنه در سال ۹۴ بیش از سایر سال ها نشان داده شود.
محصولات کشاورزی در بازار کم رونق استان و منطقه روی دست کشاورزان می ماند چون توان صادرات محصولات خود را ندارند، بنگاه های اقتصادی سرمایه در گردش ندارند، بانک ها رغبت به سرمایه گذاری در تولید ندارند و بخش مهمی از سرمایه آنها هنوز بازگشت داده نشده است، بنگاه های اقتصادی بزرگ در این استان شکل نگرفته است که همه این عوامل می تواند زمنیه ساز بیکاری ساختاری شود.
با این حساب، چنانچه زمینه های افزایش تولید مانند تلاش برای صادرات، بهبود زیرساخت های حمل و نقل، بهبود وضعیت بازار شکل بگیرد علاقه جوانان به فعالیت های تولیدی و اقتصادی نیز بیشتر شده و در آینده اقتصادی کشور سهم بیشتری خواهند داشت.
کهگیلویه و بویراحمد با ۷۰۰ هزار نفر جمعیت در جنوب غرب ایران قرار دارد./ ایرنا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *