یاسوج، شهری دو هزار ساله با جاذبه های گردشگری فراوان/پایتخت طبیعت ایران مسافران نوروزی را به خود فرا می خواند

یاسوج یکی از شهرهای استان کهگیلویه و بویراحمد است که جاذبه های دیدنی بسیار زیادی دارد به طوری می توان گفت این جاذبه ها از چشم مسافران نوروزی گمنام مانده اند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی خبر رسان ، متجاوز از دو هزار سال پیش در شش کیلومتری جنوب شرقی شهر فعلی شهر قدیمی تل خسرو بنا نهاده شد .

تل خسرو زمانی مرکز طوایف باستانی و بازرگانان بود. شهر زیبائی که اکنون مرکز استان کهگیلویه وبویر احمد می باشد در سال ۱۳۳۵  روستائی بوده است به نام (یاسیچ) با جمعیت ۳۴ نفر که در سال ۱۳۴۳ به عنوان مرکز فرمانداری کل استان  کهگیلویه وبویر احمد ارتقا یافت و ارتفاع این شهرازسطح دریا۱۸۰۰مترمی باشد وبالاخره درسال۱۳۴۴شهریاسوج با یک خیابان اصلی احداث گردیده با مجموعه ای ازخانه های سازمانی وجمعیت آن درسال  1345به۹۳۱ نفرافزایش یافت سرانجام درسال ۱۳۵۵یعنی دو سال قبل از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی جمعیت یاسوج به   4500نفرافزایش یافت وبه عنوان مرکزاستان رسمیت یافت اکنون این شهر زیبا بالغ بر۱۲۰هزار نفر جمعیت را در خود جای داده است یاسوج کنونی دارای آب وهوایی چهارفصل وبا داشتن میادین وپارکهای متعدد وهمچنین آبشاری زیبا ودرعین حال که بزرگترین پارک جنگلی وکوهستانی کشوربا همت مسئولین استانی دراین شهراحداث گردیده استراحتگاه خوبی برای مهمانان وگردشگران درفصل بهارو تابستان می باشد .

از خصوصیات خوب مردم این شهرمی توان به مهمان نوازی  خونگرمی تدین مهربانی و وفاداری به اعتقادات مذهبی وسنتهای محلی اشاره نمود .    

 صنایع دستی در این منطقه به علت وجود کشاورزی و دام‌داری دارای اهمیت زیادی است. قالیچه ‌بافی، جاجیم‌بافی و جوال‌بافی از مهم‌ترین صنایع‌دستی این شهرستان به شمار می‌رود.

مردم این منطقه به زبان فارسی با گویش لری سخن می گویند و به علت کوچ قبایل و عشایر ایل بزرگ بویر احمد، جمعیت شهر در نوسان است.

مکانهای دیدنی و تاریخی

تل خسروی، تل مهره ای، تپه دم چنار، تپه ملا کانیه (کوشک ملا کانیه)، تل شهداء، قبرستان پای چل، بقعه امام زاده حسن،بقعه امام زاده قاسم، بقعه امام زاده پهلوان،امام زاده عبدالله، تخت شاه نشین (پایه پل)، آثار تنگ سروک و پل های پاتاوه از جمله دیدنی های شهرستان بویر احمد محسوب می‌شوند

صنایع و معادن
بعد از این که یاسوج به مرکز استان کهکلویه و بویر احمد مبدل شد و اقداماتی جهت پایه ریزی شهر مدرن به عمل آمد، با احداث کارخانه قند یاسوج که مهم ترین صنعت این شهرستان می باشد بر رونق و وسعت شهر افزوده و مراکز متعدد کشاورزی نمونه در آن ایجاد شد.

هم چنین معادن و کان های زیادی در این شهرستان وجود دارد که می توان سنگ، گچ، سنگ آهک و سنگ ساختمانی را نام برد.
کشاورزی و دام داری
شغل عمده و اول مردم این سرزمین دام‌داری است و کشاورزی نیز در کنار دام‌داری انجام می گیرد.

آب کشاورزی از رودها، چشمه ها، کاریز ها و چاه های پیرامون آن تامین می شود. از عمده محصولات کشاورزی یاسوج می توان گندم، جو، چغندر قند، برنج، تره بار، گردو، بادام، انگور را نام برد. دام و فرآورده های لبنی از مهم ترین تولیدات دامی این منطقه به شمار می روند.

وجه تسمیه و پیشینه تاریخی

نام محلی یاسوج، «یاسیج» یا «یاسیگ» به معنی «محل و ماوای یاس» بوده است که در کنار رود بشار در دامنه قله دنا قرار دارد.

 

برخی عقیده دارند که «یاسیج» معرف سرزمینی می باشد که گل یاس فراوان در آن می روییده و برخی نیز بر این باورند که یاس نام قبیله ای از مردم یا مردمانی بوده است. پیش از ایجاد شهر یاسوج در ۶ کیلومتری آن، شهرک قدیمی به نام «تل خسرو» قرار داشت که زمانی مرکز نفوذ خان های بویر احمد علیا بود که جز تپه های پراکنده روستایی کوچک، اثری دیگر از آن قدیمی باقی نمانده است.

«تل خسرو» بیش از دوهزار سال قدمت دارد. احداث ابنیه معاصر در پیرامون آن از سال ۱۳۰۹ شمسی شروع و تا سال ۱۳۲۳ ادامه یافته و پس از آن متروک شده است.

یکی از عوامل ایجاد شهر، وضع مساعد جغرافیایی و طبیعی این محل است که آب و هوا و خاک مناسبی دارد و از فضاهای تفرجگاهی از جمله جنگل های سر سبز بلوط، دره ها، کوه ها و منابع آب کافی برخوردار می باشد.

موقعیت شهرستان

شهرستان بویر احمد یکی از شهرستان های استان کهگیلویه و بویر احمد، در خاور این استان واقع شده است. این شهرستان از شمال به استان اصفهان، از خاور به استان فارس، از باختر به شهرستان کهگیلویه و شهر دهدشت و از جنوب به شهرستان نورآباد از استان فارس محدود می‌شود.

مرکز این شهرستان شهر یاسوج است که در ۵۱ درجه و ۳۶ دقیقه ی درازای خاوری و ۳۰ درجه و ۴۰ دقیقه پهنای شمالی و ارتفاع ۱۸۷۰ متری از سطح دریا واقع شده

است

در سرشماری نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ جمعیت شهرستان بویراحمد ۲۹۹هزار  و ۸۸۵ نفر گزارش شده است که یپرجمعیت ترین شهر است.

مسیرهای ارتباطی و دسترسی به این منطقه عبارتند از:
راه یاسوج- اردکان به درازای ۸۰ کیلومتر به سوی جنوب خاوری
راه یاسوج – سمیرم به درازای ۱۶۰ کیلومتر، به سوی شمال که یاسوج از راه میمند به سمیرم و از همین راه به اصفهان متصل شده است.
راه یاسوج – بروجن به سوی شمال باختری به درازای ۲۸۰ کیلومتر که یاسوج را از راه میمند، به بروجن پیوند می دهد.

 

راهی به درازای ۷۲ کیلومتر به سوی جنوب که از این راه یاسوج به نور آباد- دو گنبدان پیوند یافته است.

انتهای پیام/۷۰۴۴

 

منبع : صبح زاگرس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *